​​מחלת הניוקסל היא מחלה נגיפית מדבקת מאוד ממשפחת Paramyxoviridea, אשר יכולה לפגוע בעופות וציפורים. הנגיף מתחלק ל-3 זנים: לא פתוגני (לנטוגני), יותר פתוגני (מזוגני) ואלים (ולוגני).
הסימנים הקלי​​ניים בעופות משתנים מאוד ותלויים בעיקר בזן הנגיף, אך גם בסוג העוף הנדבק ובגיל העוף. ישנם עופות המשמשים כנשאים של המחלה ומפיצים אותה ללא סימני תחלואה.

סימנים קליניים אופייניים: התנשפויות כבדות, התעטשויות, שיעול, חרחור ונזלת, שיתוק כנפיים ו/או רגליים, רעידות צוואר, סיבובי ראש, הליכה בסיבובים ושילשול. 
אחוזי התמותה משתנים ותלויים בזן הנגיף. לעיתים התמותה יכולה להיות פתאומית וגבוהה. סימנים נפוצים הינם ירידה בהטלה, ביצי ניילון וצורה וצבע ביצה חריגים. בעופות מחוסנים הסימנים יכולים להיות פחות חריפים. בבני אדם הנחשפים לנגיף ניתן לראות בעיקר דלקת בלחמית העין (קונג'ונטיביטיס).

 
המחלה אנדמית בישראל ונמצאת בצפון הארץ (​אזורים, משקים וישובים הנגועים במחלת ניוקסל​). כמו כן, המחלה נמצאת בארצות ערב, אסיה, אפריקה, מרכז ודרום אמריקה, בצורתה האלימה.

​אבחון המחלה נעשה על ידי מטושי קנה וביב העוברים PCR לצורך זיהוי הנגיף ובדיקות דם לסרולוגיה להערכת כייל הנוגדנים אשר מעידים על תגובה חיסונית של העופות. סימנים קליניים כמו ירידה בהטלה ומוות פתאומי, יכולים לעורר חשד למחלה. לאחר האבחון, המשק מוטל בהסגר של 3 ו- 10 ק"מ.

 
הניוקסל הינה מחלה נגיפית ולכן אין טיפול במחלה. ישנה חשיבות גבוהה למניעה של המחלה על ידי שילוב של חיסונים ושמירה על בטיחות ביולוגית. חיסון כנגד מחלת הניוקסל הינו חיסון חובה. ישנם פרוטוקולים שונים של חיסונים לשלוחות השונות המשלבים חיסונים חיים מוחלשים וחיסונים מומתים. החיסון מגן על העופות מפני סימנים חריפים של המחלה, אך לא מגן מפני הדבקות והפצה של הנגיף. יש לפעול על פי תנאי ההסגר. 

 
הניוקסל היא מחלה המחייבת דיווח לשירותים הווטרינריים ולכן בכל מקרה של חשד יש לפנות לרופא וטרינר המטפל להמשך איבחון.​

 

 

דו"ח תלת שנתי שירותים וטרינריים לשנים 2016-2018https://www.moag.gov.il/vet/dochot-shnatiim/Pages/doch_shnati_2016-2018.aspxדו"ח תלת שנתי שירותים וטרינריים לשנים 2016-2018אלו מחלות בעלי חיים נרשמו בישראל בשנים האחרונות? אלו ערים בישראל היו המובילות בהחזקת כלבים? מהם גזעי הכלבים הנפוצים ביותר? להלן דו"ח המאגד בתוכו סיכומים, נתונים ומידע לגבי ענפי בעלי חיים ואודות פעילות השירותים הווטרינריים והמכון הווטרינרי
שחרור מהסגר קטרת העור בעקבות ממצא מעבדה חיובי בדוב"ב - 4.11.19https://www.moag.gov.il/vet/Yechidot/VetBasade/Pirsumim/2019/Pages/kateret_or_dovev-31-10-19.aspxשחרור מהסגר קטרת העור בעקבות ממצא מעבדה חיובי בדוב"ב - 4.11.19
תכנון ובניית אורוות ומבנים נלוויםhttps://www.moag.gov.il/vet/Yechidot/briut_susim/tihnun_bnia_urvotתכנון ובניית אורוות ומבנים נלוויםחוברת הדרכה לתכנון אורוות ומבנים נלווים - 2010