2015

לאור תלונות רבות שהתקבלו במשרד החקלאות ופיתוח הכפר ובעמותת "תנו לחיות לחיות" נגד תושבת כפר יונה המחזיקה בביתה כלבים למטרות הרבעה, נערכו מספר ביקורות במקום. ממצאי הביקורות לא תאמו את תקנות צער בעלי חיים, ועל אף פניות חוזרות ונשנות לבעלים לתקן את הליקויים, הם לא תוקנו, תוך גרימת סבל רב ומיותר לבעלי החיים, והפרה של חוק צער בעלי חיים.
בפעילות מפקחי המשרד נמצאו במקום כ- 30 כלבים, 21 מתוכם בוגרים, ששימשו על פי החשד להרבעה, ו- 10 גורים, בעיקר מהגזעים: פקינז, שיצו, רועה גרמני ומלטז. הכלבים הבוגרים מוחזקים במתחם חולי במצב של זוהמה, צואה ושתן שלא נוקו, בכלוב ההרבעה מזון הכלבים מעורבב עם צואה בחלקו. מצבם הגופני של הכלבים היה רע: הכלבים מלאים בקרציות ופרעושים, וחלקם סובלים מבעיות גופניות, כדוגמת: דלקות עיניים ובעיות עור. ניכר שבעלי החיים במקום לא זוכים לטיפול רפואי. הכלבים הוחזקו ללא רישום של מספר הכלבים במקום, ללא תיעוד רפואי, ובחלקם אינם מחוסנים וללא רישיון החזקה.
הממצאים במקום, אשר עומדים בניגוד חמור לתקנות ולחוק צער בעלי חיים, הובילו את מפקחי משרד החקלאות ופיתוח הכפר להורות על החרמת הכלבים ופינויים מהמקום בסיוע עמותת "תנו לחיות לחיות". מהמקום פונו אמש על ידי מפקחי המשרד ונציגי העמותה 14 כלבים בוגרים שהוחזקו במקום בתנאי החזקה ירודים. הכלבים חולצו והועברו לטיפול ושיקום במתקן מוגן של משרד החקלאות ופיתוח הכפר ועמותת "תנו לחיות לחיות". בתום שיקומם הם ימסרו לאימוץ על ידי העמותה.
ממשרד החקלאות ופיתוח הכפר נמסר, כי: בפעילות האכיפה בכפר יונה נמצאו כלבים סובלים סבל יומיומי לאורך שנים למטרת מסחר ורווח ללא מתן תנאים בסיסיים. התנאים הירודים בהם מוחזקים הכלבים הינם עבירה, לכאורה, על חוק צער בעלי חיים והינם ניצול פושע של בעלי חיים. בנוסף, במקום לא נראה כל תיעוד אודות הטיפול בכלבים. חלקם לא היה מסומן או מחוסן נגד כלבת כנדרש בחוק.


צילום: נירית ברק ציפורי


מעמותת "תנו לחיות לחיות" נמסר, כי: מדובר במקרה נוסף של ניסיון להפיק רווח כספי על גבם של בעלי חיים. אנו מקבלים תלונות רבות על מגדלי ומרביעי בעלי חיים, שמוכרים אותם באינטרנט ובשווקים ברחבי הארץ. המטרה העומדת לנגד עיני סוחרים כלבים אלו היא להרוויח כמה שיותר כסף, תוך התעלמות מצרכיהם הבסיסיים של בעלי החיים והזנחתם. הדרך היחידה למנוע את המראות האלו ואת ההתעללות הנוראית בבעלי החיים שנגרמת כתוצאה מכך, היא להימנע מקניית כלבים מסוחרי ומרביעי כלבים – כלב לא קונים, כלב מאמצים.פינוי כלבים, צילום: נירית ציפורי

 

 

ימי אימוץ אזוריים של כלבים https://www.moag.gov.il/services/maagarey_meyda/dogcenter/Pages/imutz_klavim.aspxימי אימוץ אזוריים של כלבים ​בישראל קיימת תופעה של כלבים משוטטים ונטושים, העלולה להוביל לפגיעה ברווחת בעלי החיים ולפגיעה בבריאות ובביטחון הציבור. לשם כך, יצא משרד החקלאות במספר קולות קוראים לצמצום התופעה ועידוד אימוץ אחראי.
פרוטוקול הוועדה המייעצת לתחום צער בעלי חיים בנושאים שונים - 4.4.19https://www.moag.gov.il/vet/Yechidot/TzaarBaleyChaim/Pirsumim/2019/Pages/vaada_baaley_haim_4-4-19.aspxפרוטוקול הוועדה המייעצת לתחום צער בעלי חיים בנושאים שונים - 4.4.19
משרד החקלאות, רשות הטבע והגנים ומקלט הקופים בבן שמן פינו שבעה קופים מפינת חי בשרוןhttps://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/dovrut/publication/2019/Pages/Abuse_Monkeys.aspxמשרד החקלאות, רשות הטבע והגנים ומקלט הקופים בבן שמן פינו שבעה קופים מפינת חי בשרון