חוקים ותקנות הגנת הצומח

שאלה

תשובה

הנני גרה במושב, לאחרונה בסמוך לביתי השכן בנה אורווה לשכן בו את סוסיו .‎במרחק של שלושה מטרים בלבד הוא החליט להניח את חבילות הקש הענקיות, ומאז אני חוששת לחיי מפני שריפה שתתלקח כי בברור עם אנשים שמבינים נמסר לי שתפוקת החום והסבירות שלכבות שריפה כזו תארך ימים רבים שלא לדבר על ההרס והחורבן שדבר כזה יכול לגרום. פניתי לקצין כבאות בעיר לוד אשר הגיע באופן אישי לראות ואף הביע את מורת רוחו. אך אם ישנו חוק שניתן יהיה להפעילו אולי אוכל להביא לידיעתו כך שיוכל לאכוף אותו ללא עיכובים מיותרים. שלא לדבר על העכברושים והנחשים והקש שמתפזר לכל עבר. הקש מונח תחת כיפת השמים וחשוף לשמש. אנא עזרתכם.

למידע בנושא חוקים, תקנות ונהלים יש פרק באתר האינטרנט הנקרא 'חוקים והסכמים' בו נמצא המידע על פיו פועלים השירותים להגנת הצומח ולביקורת כמו כן ניתן לפנות בנושא זה למשרד להגנת הסביבה.

האם יש אישור ליבוא פרפרים טרופיים ואם כן איזה מינים?

עד היום קיים אישור עקרוני לייבוא כ-6 מיני פרפרים טרופיים. למעשה, לא הובא ארצה שום פרפר טרופי כיוון שאחת מדרישות היבוא היא הקמת מבנה תצוגה (קרנטינה) מחמירה שבו לא תתאפשר בריחת פרפרים או הברחתם החוצה (על ידי מבקרים) או בריחת פרזיטים העלולים לבוא עם הייבוא הזה.
כל המעוניין לייבא פרפרים טרופיים יגיש בקשת ליחידת הייבוא.

האם סביון אביבי הוא צמח מוגן?

מידע בנושא צמחים מוגנים יש להפנות לרשות הטבע והגנים.

מהם החוקים הקיימים בתחום יבוא צמחים וצמחים אקזוטיים.

יבוא צמחים באופן כללי מוסדר

בחוק הגנת הצומח-1956,

בתקנות הגנת הצומח (יבוא צמחים, מוצרי צמחים, נגעים ואמצעי לוואי) תשס"ט – 2009 , אין תקנות מיוחדות ליבוא צמחים אקזוטיים.

את התקנות הללו ניתן לרכוש בהוצאות לאור של מידע משפטי וחקיקה כספר או כתקליטור למחשב.

אני מעוניין ליבא אננס לארץ מה עלי לעשות?

על מנת לייבא אננס לארץ, בהנחה כי מדובר בפרי טרי, עליך להגיש בקשה לקבלת רשיון יבוא. את טופס הבקשה ניתן להוריד מאתר האינטרנט שלנו.

רשיונות יבוא ניתן לקבל ליבוא ממדינות קניה והרפובליקה הדומיניקנית בלבד. ברשיון היבוא מפורטים התנאים ליבוא בהם יש לעמוד על מנת שתאושר הכנסת המשלוח לארץ.