וירוסים צמחיים ופיטופלסמה

שאלה

תשובה

האם ניתן לבצע במעבדתכם בדיקה כללית לוירוסים בצמח, או שמא הבדיקות שלכם מוגבלות לרשימת וירוסים מסוימת?

במעבדה לאבחון מחלות צמחים וירליות ניתן לבדוק צמחים באופן כללי לוירוסים וגם באופן יחודי למספר וירוסים. לכן חשוב לדעת מהו הצמח, איזור הגידול ומידע לגבי תנאי הגידול, כמו כן תאור מפורט של התופעה. הבדיקות כוללות הדבקת צמחי בוחן, הסתכלות במיקרוסקופ אלקטרוני, שיטות סרולוגיות ומולקולריות בהתאם. הבדיקות הנ"ל הינן בתשלום.

לאחרונה עץ קלמנטינה בן עשר שנים החל להראות סימני הדבקה בוירוס שבאים לידי ביטוי בדפורמציה של הפקעים ואי צימוח חדש, העץ מתנוון לאיטו ... איך ניתן לאבחן ולטפל, והאם זה יכול להדביק הדרים נוספים כמו לימון ופומלית?

בתחום הוירולוגיה לא ניתן לאבחן בוודאות גורמי מחלות וירוס בצמחים בהתבסס על תסמינים וסימני מחלה בלבד. לשם כך, יש לבצע בדיקות מעבדה פרטניות על מנת לקבוע מעורבות של וירוס, וירואיד או כל גורם אחר במחלה. בדיקות אלו עלולות להמשך זמן רב, לעיתים עד חודשים, למעט וירוס הטריטזה בהדרים שלגביו קיימות שיטות בדיקה מהירות וזמינות. כל עוד לא התקבלה תשובה מבדיקת מעבדה מהימנה לא ניתן לקבוע בוודאות מעורבות גורם ויראלי ודמוי-ויראלי בהתבסס על הסימנים בלבד.
אין טיפול לעץ שנדבק במחלה ויראלית, למעט כריתתו. מחלות וירוס בהחלט יכולות להדביק עצים סמוכים באמצעות חרקים מסויימים, כמובן בהתאם לגורם המחלה.

בגינתנו עצי אשכולית ותפוז. הפירות מלאים כתמים שחורים וגם העלים. על העלים יש גם כתמים לבנים. כיצד ניתן למנוע זאת?

מהתיאור שניתן נוצר הרושם שמדובר בפייחת המופיעה כתוצאה של פעילות פטריות בעקבות מציצה של חרקים. שני התסמינים המוזכרים בשאלה מצביעים על פעילות חרקים ולא מחלות וירוס. למניעה ניתן להתייעץ עם מדריכי שה"ם – שרות ההדרכה של משרד החקלאות הקרוב למקום מגוריך, השרות ללא תשלום.

יש לי בגינה עץ אתרוגים וכשהם קטנים הם נופלים, רציתי לדעת מדוע?

לקבלת תשובה מפורטת חסרים פרטים רבים על מצב העצים, ניתן לפנות למדריך משרד החקלאות בלשכה הקרובה למקום מגוריך.
השרות ללא תשלום.

האם הוירוסים שיש לצמחים שמניבים פירות יכולים להזיק למי שאוכל אותם?

וירוסים הפוגעים בצמחים הינם ספציפיים לצמחים. כלומר מנגנוני ההדבקה והריבוי שלהם מותאמים לרקמות צמחיות. אנחנו חשופים כל הזמן לוירוסים האלה על ידי אכילה של פירות וירקות. במערכת העיכול שלנו וירוסים אלה מתפרקים ומנוטרלים. וירוס כלשהוא על מנת להדביק תא מאחסן חייב מנגנון בו יחדור לתאים ולהכיר מערכות ריבוי של התא המאחסן על מנת להרבות את עצמו. הוירוסים הצמחיים מותאמים יותר לחדור לרקמות צמחיות והתרבות בהם. מאחר והוירוסים ותנאי מערכת העיכול אינם מאפשרים חדירה והתרבות וירוסים צמחיים בתאים שלנו לכן אין שום דווח על מחלה שהגורם לה הוא וירוס צמחי. סביר להניח שבגוף שלנו קיימים נוגדנים נגד הוירוסים הצמחיים מאחר והגוף שלנו חשוף להם זמן רב.