יבוא צמחים ומוצריהם

שאלה

תשובה

מהם חוקי ההסגר המקובלים בארץ בנושא יבוא של אוייבים טבעיים להדברה ביולוגית, והאם ישנם הבדלים בין הרביבורים לבין פרזיטואידים בהקשר זה?

תהליך היבוא:
על פי תקנות הגה"צ 1970 תוספת ראשונה (תקנה 2) חל איסור על יבוא בעלי חיים מחוסרי חוליות חיים לרבות חרקים ואקריות. עם זאת רשאי מנהל השירותים להגנת הצומח ולביקורת לאשר יבוא למטרות מחקר ופיתוח החקלאות בארץ.
בכפוף לתקנה קיים יבוא מצומצם של גרעיני רביה של חסרי חוליות למטרות הדברה ביולוגית. תהליך היבוא כולל שני שלבים: 1. לאחר ביצוע הערכת סיכון, יבוא של גרעין רביה של האורגניזם המבוקש למתקן הסגר מאושר. האורגניזם המיובא נבדק במשך ההסגר לאמינות למין המבוקש וכן לחופשיות מפרזיטים וממחלות בדורות הראשונים לגידולו. בנוסף מבוצעת בדיקת טווח פונדקאים במידת הצורך.
2. שחרור והוצאה מההסגר לאחר התייעצות עם ועדת מומחים הכוללת אקולוגים ואנטמולוגים מהאקדמיה ומהגה"צ.

ההבדל בין אורגניזמים פרזיטים לטורפים ולהרביבורים: חלק מתהליך הערכת הסיכונים הוא לימוד הביולוגיה של האורגניזם. כל מקרה ומקרה נלמד לגופו באופן מקיף ויסודי ונשקל על-ידי ועדת המומחים.
ככלל, יבוא של אורגניזם מונופאג מצמצם את הסיכון לסביבה ביחס ליבוא אורגניזם פוליפאג. לבעלי חיים טפיליים נדרשת רמת התמחות גבוהה לפונדקאי המצמצמת את טווח הפונדקאים שלהם, ומכאן גם את מספר הפונדקאים שלהם ואת הנזק האפשרי לסביבה.
הסיכון ביבוא אורגניזם טורף נחשב לרב גבוה ביחס לאורגניזם פרזיט, בגלל רמת ספציפיות נמוכה יותר וחשש לפוליפאגיות. בדומה לאורגניזם טורף גם אורגניזם הרביבורי עלול להיות בעל ספציפיות נמוכה. ישנם דיווחים בעולם על נזק סביבתי שנגרם כתוצאה מחילופי פונדקאים או הרחבת טווח הפונדקאים ביבוא מסוג זה. יבוא של גרעין רביה של אורגניזם הרביבורי לא אושר על ידינו בשנים האחרונות.

האם ניתן לקנות זרעים של צמחי מרפא המיועדים לשתילה (לדוגמא: sceletium tortousom מאפריקה) דרך האינטרנט (הזרעים נשלחים ישירות בדואר), ואם צריך אישור אז ממי? והיכן יש רשימה של צמחים שניתן לייבא ולגדל בארץ?

על מנת לייבא זרעים, צמחים ומוצריהם לארץ עליך למלא טופס בקשה מתאים ליבוא אותו תוכל למצוא באתר האינטרנט של משרדנו, או לפנות למשרדנו בטל'-03-9681587/551 לקבלת טופס בקשה ולקבלת מענה לשאלותייך.
השירותים להגנת הצומח הינו הגוף האחראי לאישור המבוקש.

אני מעוניין ליבא לארץ מארה"ב או מאירופה קקטוסים לשימושי האישי בלבד. מה עלי לעשות?

קקטוסים ניתן ליבא מהולנד בלבד. יבוא זרעי קקטוסים אפשרי מכל העולם.

האם זה חוקי לרכוש זרעי גת מצריים באמצעות האינטרנט, לשימוש אישי? מהן הסכנות בקנית זרעים דרך האינטרנט?
האם מחלות עוברות גם בזרעים או רק כאשר הצמח כבר נבט?

אופן רכישת צמחים ומוצרי צמחים אינו בסמכות הטיפול שלנו, ועל כן אין מניעה (בהקשר של הגנת הצומח) לרכוש זרעים או צמחים גם באמצעות האינטרנט.
תהליך הייבוא עצמו, לעומת זאת, מצוי בפיקוח על ידינו (ראה בדיקת משלוחי יבוא) כמו גם מתן אישורים ליבוא המשלוח.
על מנת לייבא לארץ צמחים ובכלל זה גם זרעי גת, יש להגיש בקשה לקבלת רשיון יבוא בפקס או במייל. למידע נוסף ראה רשיונות יבוא. מחלות צמחים רבות מועברות גם באמצעות הזרעים ובאות לידי ביטוי כאשר הצמח נובט.

חברים שלי מאוקראינה רוצים למסור לי דרך מטוס זר פרחים (לילך). ‏האם ניתן לעשות זאת?‎

ניתן לייבא פרחים לארץ רק לאחר קבלת רשיון יבוא מתאים הן לשימוש אישי והן לשימוש מסחרי. עד היום לא אישרנו יבוא פרחים מאוקראינה, לכן בקשתך ‏‏(אם תוגש) תועבר לתהליך הערכת סיכונים על מנת לקבוע האם ניתן לאשרה ומה יהיו התנאים. תהליך זה ממושך וכרוך בעלות כספית.‎ על מנת למנוע אי נעימות מיותרת, אני מציעה לך לידע את חבריך בנושא שכן צמחים המיובאים לארץ (בכבודה אישית ובאופן מסחרי) ללא האישורים הנדרשים ‏מוחרמים בכניסה לארץ ומושמדים לאחר מכן.‎

אני מעונינת ליבא פרחי סחלב מהוואי לשימוש אישי. האם ניתן לעשות זאת, ואם כן - במה זה כרוך? האם נדרשת "בדיקת בריאות" בהוואי לפני משלוח הצמחים לארץ?

על מנת לייבא צמחים לארץ יש לקבל רשיון יבוא מתאים, ‏גם כאשר מדובר בצמחים המיובאים לשימוש אישי.‎ עד היום לא אישרנו יבוא פרחי סחלב מהוואי לארץ ולכן ‏לא נוכל להנפיק רשיון מתאים לבקשתך.‎ קיים תהליך של הערכת סיכונים לאישור בקשות למוצרים ‏ומקורות חדשים אך הוא ממושך וכרוך בעלות כספית מצד ‏מגיש הבקשה. תהליך זה מתאים בד"כ ליבוא מסחרי. ‎

האם קטניות מיובאות, דגנים, פירות טריים ויבשים, מחוטאים בעזרת מתיל ברומיד? או חוטאו בעבר?

דרישות היבוא שלנו למוצרים מיובאים כגון: קטניות, דגנים, פירות מיובשים ואגוזים קלופים אינן מחייבות טיפול במתיל ברומיד כתנאי ליבוא. לעיתים קרובות המשלוח עובר טיפול זה עוד בארץ המוצא כחלק מתהליך הייצוא שלו לקטילת מזיקי מחסן שונים. במקרים אחרים, לאחר בדיקה ויזואלית שלנו בנמל, נמצאים מזיקים חיים. ממצא זה מחייב טיפול לקטילת המזיקים. לפירות טריים יש מגוון דרישות יבוא המשתנות על פי סוג הפרי וארץ המקור.
ניתן לקבל מידע ספציפי לכל מוצר ומוצר לאחר פנייה ישירה ליחידת רשיונות יבוא במשרדנו.

מהם התנאים ליבוא לולבים ממצרים?

יבוא לולבים ממצרים מאושר מאזור אל עריש בלבד. יש להגיש בקשה לקבלת רשיון יבוא. את טופס הבקשה ניתן להוריד מאתר האינטרנט או לפנות למס' הטלפון 03-9681551 על מנת לבקש העברתו בפקס או בדואר. ברשיון היבוא מפורטים כל התנאים.
על המשלוח להיות מלווה בתעודת בריאות מטעם הגנת הצומח של מצרים העונה על דרישות הרשיון. המשלוח צריך להיות חופשי מנגעי צמחים. המשלוח עובר טיפול במתיל ברומיד במעבר הגבול בניצנה, על פי התנאים המפורטים ברשיון.

אני מעוניין לרכוש צמחים טורפים באופן ישיר מיבואן בארץ למטרת שיווקם. האם ישנה רשימה המכילה את בעלי הרשיון המתאים על מנת שאוכל ליצור עמם קשר?

ניתן לייבא צמחים טורפים לארץ בתנאים הבאים:
1 רשיון יבוא (Import permit
)
2 תעודת בריאות מארץ המקור (Phytosanitary certificate)

3 בדיקת משלוח (מסמכים והצמחים עצמם) בכניסה לארץ, על מנת
לוודא שהם עומדים בדרישות היבוא (מפורטות ברשיון). לשאלתך בנוגע לרשימת יבואנים המייבאים צמחים אלה, אמנם ישנם יבואנים רבים המייבאים צמחי נוי לארץ ובינהם גם העוסקים ביבוא צמחים טורפים אולם מידע זה לא פתוח לציבור ואין בסמכותי להמליץ על יבואן זה או אחר. לכן, לצערי לא אוכל לסייע לך למצוא יבואן מתאים. יחד עם זאת, אם תחליט לייבא באופן עצמאי, אנא פנה אלינו ונשמח להדריך אותך כיצד לבצע את הייבוא.

הינני מתעתעד לייבא בצלי שושן (Lilum) ממשתלה יצרנית מוכרת בהולנד - היבוא אינו מיועד לצרכים מסחריים. הכמות המשוערת עומדת על כמה אלפי יחידות. עקב כך עולות השאלות הבאות:
1. לבד מתעודה פיטוסניטרית המונפקת ע"י היצרן בחו"ל, מה עוד עלי לעשות על מנת שיאושר רישיון יבוא?
2. מהו גובה האגרות הכרוכות במתן אישור מסוג זה?
3. מרגע הגעת המשלוח לארץ, בדרך האויר או בדרך הים, תוך כמה זמן ניתן לשחרר את המשלוח?
4. מהו גובה המכס הנדרש לתשלום בגין יבוא חומר צמחי ממדינות האיחוד האירופאי?

היבוא של בצלי שושן מהולנד דורש רשיון מוקדם - בין אם לצרכים מסחריים ובין אם לאו. על מנת לקבל רשיון יבוא לחומר צמחי זה עליך להגיש טופס בקשה בפקס (03-9681599) או בדואר. טופס בקשה ניתן להוריד באתר האינטרנט של משרדנו. עם קליטת בקשתך ביחידה, יונפק עבורך רשיון יבוא ובו דרישות היבוא של מדינת ישראל למוצר המבוקש ללא תשלום. עותק מהרשיון עליך להעביר לספק אשר נדרש לעמוד בדרישות המופיעות בו.
רשויות הגנת הצומח בהולנד ינפיקו עבור המשלוח תעודת בריאות 
(
phytosanitary certificate
), המכילה הצהרה כי הוא עומד בדרישות. בהגיע המשלוח לארץ (באוויר או בים) תיבדק התאמת המסמכים והוא יבדק ויזואלית וידגם לבדיקות מעבדה שימשכו כ- 24 שעות. רק לאחר קבלת תוצאות מעבדה תקינות, ניתנת תעודת ביקורת יבוא למכס, המאפשרת את שחרורו של המשלוח. אגרת ביקורת יבוא נקבעת לפי משקל המשלוח ומחיר בדיקת המעבדה לנמטודות נקבע לפי מס' הזנים במשלוח.
גובה המכס הנדרש לתשלום בגין יבוא חומר צמחי ממדינות האיחוד האירופאי איננו באחריותינו - למידע בנושא זה פנה לעמיל מכס מורשה או לרשות המיסים, אגף המכס והמע"מ.

האם ניתן ליבא ארצה פטריות כמהין (למאכל בלבד)?

יבוא פטריות מאכל אפשרי, וכל בקשת יבוא נשקלת לגופו של ענין. מידע ניתן למצוא בפרק רשיונות יבוא, יש לציין בפנייה מהו המקור הגאוגרפי ליבוא, כמות מבוקשת ועוד. ככלל יש להקפיד על סניטציה והעדר אדמה וחרקים בפטריה.

ברצוני לייבא זרעים של צמח jatropha מהודו. צמח זה משמש להכנת bio diesel. אין הוא מיועד לשימוש אחר. האם צריך לעבור ביקורת נמל?
מה עלי לעשות ולמי לפנות על מנת לקבל אישור יבוא?
יש לציין שאיני יבואן ויתכן שזה יהיה היבוא היחיד שלי לטווח הרחוק.

על מנת לייבא צמחים (זרעים, ייחורים, שתילים וכד') עליך להגיש בקשה לקבלת רשיון יבוא. ניתן לקבל טופס בקשה ביח' הרשיונות בטלפון 03-9681551/87 או להורידו מאתר האינטרנט שלנו. בקשתך תיבדק ובמידה שתאושר ישלח אליך רשיון יבוא. לקבלת פרטים נוספים ניתן לפנות ליח' רשיונות היבוא.

הייתי מעוניין לייבא ערמונים מיוגוסלביה לשעבר, ברצוני לדעת איך עושים זאת?

ערמונים מיובאים לארץ כשהם קלופים ובקליפתם ולכל צורה אופן יבוא שונה. יש להגיש טופס בקשה שניתן להוריד מאתר זה או לפנות לטלפון 03-9681551.
על המשלוח להגיע בליווי תעודת בריאות מטעם שלטונות הגנת הצומח של ארץ היצוא העונה על דרישות הרישיון.
עם הגעת המשלוח לארץ יש לפנות למשרדנו בנמל ולתאם את בדיקת המשלוח.
באשר לגורמים נוספים - עליך לבדוק האם יש לקבל רישיון מסחרי של המחלקה לסחר חוץ במשרד החקלאות וכן, לברר במשרד הבריאות בשרות המזון את הצורך בקבלת אישור מטעמם.

אני מעוניין לייבא לארץ גת ממדינה אפריקאית האם מותר לייבא גת? מהו הנוהל? מה עלי לעשות? אלו היתרים עלי לקבל? תוך כמה זמן מרגע נחיתת המשלוח בארץ ניתן לשחררו ובאלו תנאים הוא יוחזק עד שחרורו? מה העלויות הכרוכות ברשיון הייבוא ובשחרור המשלוח?האם עלי לפנות לעוד רשויות בעניין?

מותר לייבא לארץ גבעולי גת ללעיסה ממדינות קניה ואתיופיה.
על מנת לייבא יש להגיש בקשה לרשיון יבוא על גבי טופס בקשה
רשמי אותו ניתן להוריד מאתר האינטרנט שלנו או לפנות למחלקה ליבוא ולקבלו בפקס או בדואר.
ברשיון היבוא קבועים התנאים הנדרשים ליבוא. יש למלא אחר תנאים אלה על מנת שהמשלוח המגיע לארץ ישוחרר לשימוש.
עותק של הרשיון יש לשלוח לספק בחו"ל על מנת שיוכל לענות על הדרישות המחייבות את מדינת המקור.
אל המשלוח יש לצרף תעודת בריאות (Phytosanitary certificate
) מארץ המקור.
משלוח המגיע לארץ נבדק בנמל הכניסה בדיקה ויזואלית ולאחר מכן מועבר לביצוע טיפול קרינה בנחל שורק (הפרטים המלטים מופיעים בגוף הרשיון).
משך התהליך אורך בדרך כלל כיומיים, תנאי האחסון בנמל נקבעים על ידך בכפוף לאמצעים העומדים לרשות ממ"ן.
מתן רשיון היבוא אינו כרוך בתשלום. השחרור מהנמל כרוך בתשלום וזה נקבע על פי משקל המשלוח בפועל.
בנוגע לרשויות נוספות, כדאי שתתייעץ עם סוכן המכס שיטפל בשחרור המשלוח.

כאשר מיבאים לארץ מארה"ב זרעי עגבניה, האם צריך אישור לבדיקת Acidovorax?

ככלל, בדרישות היבוא לישראל של זרעי עגבניה אין צורך בהצהרה, על גבי תעודת הבריאות על חופשיות הזרעים ממחלת ה-Acidovorax על כן אין צורך גם באישור על בדיקות שדה הגידול למחלה זו.

אני מעוניין לדעת מה הפרוצדורה לייבוא חד פעמי של אגוזי מלך + שחרור מהמכס + מה גובה של תשלום למשרד החקלאות.

קיים הבדל בין אגוזי מלך בקליפה וללא קליפה.
אגוזי מלך בקליפה - יש להגיש בקשה לרשיון יבוא פיטוסניטרי.
את טופס הבקשה ניתן להוריד מאתר האינטרנט שלנו או לפנות לטל' - 03-9681551 על מנת לקבלו בפקס. ברשיון היבוא מפורטות דרישות היבוא, בין השאר - על המשלוח לעבור אידוי במתיל ברומיד לפני יציאתו (דרישות מפורטות בגוף הרשיון) ולהיות מלווה בתעודת בריאות (Phytosanitary certificate). בארץ, לפני השחרור מהמכס הוא נבדק (בדיקת מסמכים ובדיקה ויזואלית) ומאושר לשחרור במידה שהכל תקין. אגוזי מלך ללא קליפה - פטורים מרשיון יבוא ומטיפול במתיל ברומיד. כלומר חייבים להיות מלוום בתעודת בריאות ולהיבדק בכניסה לארץ. השחרור מהמכס נעשה על ידי סוכן מכס (עמיל מכס) וגובה התשלום תלוי במשקל המשלוח.

אני מעוניינת לקנות אצות מחברתATCC ‎ העולמית להביאם ארצה למטרת מחקר באוניברסיטה העברית.‎‏ איזה אישור אני צריכה להוציא מהמשרד.

על מנת לייבא אצות עליך להגיש בקשה ליבוא צמחים ולציין את השם הגנרי ‏של האצה, האם היא אצה של מים מתוקים או מלוחים ופרטים נוספים ‏הנדרשים על גבי טופס הבקשה‎.‎
את הטופס ניתן להוריד מאתר האינטרנט שלנו או לקבלו בדואר או בפקס ‏לאחר פניה ליח' רשיונות יבוא במשרדנו‎.‎ במידה שתאושר בקשתך, יונפק רשיון יבוא מתאים ובו התנאים ליבוא‎.‎

האם מתבצעת ביקורת על ידי מפקחי השרותים להגה"צ על בולי עץ מעובדים ושאינם מעובדים המיובאים לארץ, וכן באילו סוגי עץ?

כל סוגי העץ הגולמי המיובאים לארץ עוברים ביקורת בנמל על ידי מפקחי השרות להסגר צמחים, בין אם הם בקליפה ובין אם לא. ביקורת הייבוא כוללת הצגת רשיון ייבוא תקף המפרט את התנאים, בדיקת מסמכים (כולל תעודת בריאות) בדיקה ויזואלית בנמל וטיפול הדברה במידת הצורך.

אבקש לקבל מידע על יבוא אגוזים לישראל?

בכדי לענות על פנייתך אנו זקוקים לפרטים נוספים כמו:
אילו אגוזים הינך מעוניין ליבא ומאלו מקורות. למידע נוסף ראה "רשיונות יבוא" בדף השרות "יבוא צמחים ומוצריהם", או לטלפון 03-9681551, 03-9681587.

האם יש אפשרות לייבא מאוסטרליה? האם יש קשרים בנושאי חקלאות כלומר: חילופי מידע ועוד? האם יש חקלאים אוסטרלים באזור בריסבן?

מתקיים יבוא של צמחים מאוסטרליה, בעיקר של זרעי עצים, נוי וגידולי שדה. על מנת לייבא צמחים ומוצרי צמחים יש להגיש בקשה על גבי טופס בקשה רשמי אותו ניתן להוריד מאתר האינטרנט שלנו או לקבל בפקס מהמחלקה ליבוא/רשיונות - בפנייה טלפונית - 03-9681551. לאחר בדיקת הבקשה, במידה ותאושר יונפק רשיון יבוא פיטוסניטרי ובו מפורטים תנאי היבוא. במידה ולא ניתן לאשר את הבקשה, ישלח מכתב דחיה מנומק.

במסגרת הקורס לחקר תרבות יפן, שאנו מקיימים, בבית הספר למחוננים אשקלון, נלמד חומר הקשור ב :חיפושית הקרנף היפנית ,הצרצרים המזמרים, חיפושית המסור והשפירית האדומה.
כמנחת הקבוצה אני מעוניינת להביא, מיפן, זוג מכל חרק לשם תצפית מדעית וחקר. מה עליי לעשות כדי שאוכל להביא את החרקים באופן חוקי ?

יבוא אורגניזמים חיים עלול לגרום נזק בלתי הפיך לאדם, לחקלאות ולסביבה, ולפיכך אסור על פי חוק.
עם זאת, החוק מאפשר בהיתר מיוחד לייבא אורגניזמים חיים למטרות מחקר ולפיתוח החקלאות והכפר.
על פי תנאי ההיתר על החומר המיובא להיות ממקור בדוק ואמין, בכמות מצומצמת ובתנאים מגבילים.

היתרים ליבוא חומר ביוטי ניתנים על ידי רשויות שונות בהתאם למאפייני הטובין באופן הבא:
השירותים להגנת הצומח ולביקורת מאשרים יבוא טובין בעלי השפעה על הצומח, בעוד שמשרד הבריאות והשירותים הוטרינריים מאשרים יבוא הקשור לאדם ולחי.
 
במידה ואת עונה על הקריטריונים המפורטים לעיל אנא פני למחלקת הרשיונות בשירותים להגה"צ.
מידע נוסף תוכלי למצוא באתר האינטרנט.