המעבדה לפיטובקטריולוגיה פתחה את שעריה לפעילות שגרתית של זיהוי חיידקים לאחר מספר שנים בהן לא ניתן היה לקבל שרות אבחון זה במסגרת השירותים להגנת הצומח.

​​​​​​חידוש פעילות המעבדה לפיטובקטריולוגיה

מאת: דר' לודמילה גוזב - מנהלת תחום פיטובקטריולוגיה

​המעבדה לפיטובקטריולוגיה פתחה את שעריה לפעילות שגרתית של זיהוי חיידקים לאחר מספר שנים בהן לא ניתן היה לקבל שרות אבחון זה במסגרת השירותים להגנת הצומח (להגה"צ). המעבדה נותנת שרות ליחידות הפנימיות של השירותים להגה"צ כמו יחידות ההסגר, הביקורת, האקולוגיה, ויחידת שתלנות וזרעים. בנוסף, משרתת המעבדה  קהל רחב של חקלאים, מדריכים, יבואנים, יצואנים, חוקרים, חברות זרעים ומשתל​ות.

אפידמיות של התפשטות מחלות בקטריאליות הן קשות ביותר וקשות להדברה. התפשטות מחלת החירכון (Erwinia amylovora) בארץ לפני מספר שנים הביאה לעקירת חלק מהמטעים ונזק כלכלי רב בעבר (תמונה מס' 1).

נזק ניכר עד כדי איבוד היבול כולו ניתן לראות גם בגידולי ירקות הנפגעים ע"י חיידקים ביניהן מיני פסיאודומונס, ארווניות, אגרובקטריום, קלביבקטר וקסנתומונס. זיהוי גורם המחלה בשלביו הראשונים או טרם זריעתו/שתילתו (הזרעים) יכול למנוע נזק רב. 
 ריקבון רך חיידקי של כרוב סיני  נגרם ע"י החיידק Pectobacterium carotovorum subs.carotovorum . חיידק זה הוא רב פונדקאי המסוגל לגרום נזק לגידולים שונים.
 
 תמונה מס' 2: שדה כרוב נגוע בארווניה
שדה כרוב נגוע בארווניה

המעבדה מזהה חיידקים בשיטות קלאסיות ומודרניות.
בשיטות הקלאסיות נעשה בידוד החיידקים על מצעי מזון שונים. לאחר מכן המשך הזיהוי מבוצע בשיטות המבוססות  על תכונות ביוכימיות כמו מערכת ה- BIOLOG.

מערכת GENIII מסוגלת לזהות גם חיידקים גרם חיובים וגרם שליליים בתוך 24 שעות לאחר בידוד. מערכת זו מבוססת על יכולת החיידק לפרק מקור פחמן יחיד(71 ריאקציות) ועמידות החיידק לחומרים מעכבים ואנטיביוטיקות (23 ריאקציות). תמונה מס' 3.
תמונה מס' 3- פלטת ביולוג המכילה מקור פחמן יחיד בכול בארית וחומרים מעכבים ואנטיביוטיקות
​פלטת ביולוג המכילה מקור פחמן יחיד בכול בארית וחומרים מעכבים ואנטיביוטיקות

הבדיקה נעשית בו זמנית על 96 ריאקציות, ומתקבל צבע סגול (תמונה מס' 4) המעיד על יכולת החיידק לגדול במצעים השונים.

פלטה עם 96 ריאקציות
תוכנת מחשב משווה את פרופיל גידול החיידק הנבדק למסד נתונים המכיל אלפי חיידקים


שיטה נוספת המבוצעת במעבדה מבוססת על פרופיל חומצות שומן של חיידקים באמצעות גז כרומטוגרף. גם שיטה זו נתמכת ע"י מחשב לצורך השוואת פרופיל החיידק למסד נתונים המכיל אלפי חיידקים . ראה תמונה מס' 5.

 תמונה מס' 5: מהלך הגדרת חיידקים על פי חומצות שומן באמצעות גז כרומטוגרף
תמונה מס' 5: מהלך הגדרת חיידקים על פי חומצות שומן באמצעות גז כרומטוגרף

חשוב לציין שפרופיל חומצות שומן נדרש היום בהגדרת חיידק חדש למדע. 
בנוסף לשיטות אלה נבדקים החיידקים (לפי הצורך) גם בבדיקות מולקולריות לפי מעקובת (רצפים) של DNA באמצעות PCR, real-time-PCR, ושיטות סרולוגיות  כמו אלייזה.

בימים אלה שוקדת המעבדה להחזרת תקן ISO 17025 שהיה לה בעבר.

 

 

צוותי משרד החקלאות ממשיכים לנטר את להקות הארבה שחדרו לישראל: אמש נכנסה "זרימה" מאסיבית של להקות ארבה מירדן לכיוון יהל וערנדל, בניגוד לכיוון הרוחhttps://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/dovrut/publication/2021/Pages/locust_arava.aspxצוותי משרד החקלאות ממשיכים לנטר את להקות הארבה שחדרו לישראל: אמש נכנסה "זרימה" מאסיבית של להקות ארבה מירדן לכיוון יהל וערנדל, בניגוד לכיוון הרוח
שאלות ותשובות בנושא נחיל הארבהhttps://www.moag.gov.il/ppis/Yechidot/Plants_Defect/Pages/locusts.aspxשאלות ותשובות בנושא נחיל הארבה
קקטוסים וסוקולנטים: טרנד עולה והסיכונים שבצדוhttps://www.moag.gov.il/ppis/Yechidot/Plants_Defect/asabimraim/pirsumim/Pages/kaktusim.aspxקקטוסים וסוקולנטים: טרנד עולה והסיכונים שבצדו