מידע על מחלת ה-GREENING בהדרים

​אודות מחלת ה- Greening  

​​​​מחלת ה- Greening היא מחלה בקטריאלית קשה מאוד הגורמת לנזקים אדירים לענף ההדרים בעולם. המחלה, שאין לה תרופה (למעט מניעה), גורמת לפגיעה ביבול (עיוות פרי ועוד) ואף לתמותת עצים תוך כ- 8 שנים (למידע נוסף על המחלה ראו מידעון נובמבר 2004). המחלה מופיעה ברשימת 8 מחלות צמחים קשות שהן בעלות חשיבות בטרור הביולוגי של ארה"ב (The Agriculture Bioterrorism Protection Act Biological Agents and Toxins list) ובהן שני גורמי מחלת הGreening -.

 

לאור חשיבות מחלת הגרינינג לענף ההדרים, לאור התפרצות המחלה במדינות חדשות בשנים האחרונות (ברזיל וארה"ב) וכיוון ששני גזעי המחלה (אפריקאי ואסיאתי) ושני הווקטורים שלהם נמצאים כבר בערב הסעודית, מומלץ מאוד להיות ערניים לניטור מוקדם של המחלה.

הפסילה האפריקאית דווחה כבר מהאי מדרה (פורטוגל) ומהאיים הקנריים (ספרד).

 

למחלת הגרינינג יש תופעות רבות שקשה, לפחות בשלבים הראשונים, להבדיל בינן לבין בעיות אחרות של הצמח שמופען דומה (פיטוסניטריות או אביוטיות). כיוון שהמחלה מועברת על ידי פסילות ממינים מסוימים, רצוי למקד את הניטור בעיקר בגילוי מוקדם של הווקטורים. ברוב המדינות (כולל פלורידה), הווקטור הגיע מספר שנים לפני המחלה וגילוי מוקדם של הווקטור, יחד עם פעולות נמרצות לחיסולו עשויים למנוע את חדירת המחלה לארץ.

 

הווקטור של המופע האסיאתי ושל המופע האפריקאי הוא הפסילה Diaphorina citriושל המופע האפריקאי הוא הפסילה Trioza erytrea. שני הווקטורים לא דווחו עד כה בארץ. עיקר הסכנה למדינת ישראל היא הפסילה האסיאתית, אשר מעדיפה תנאי אקלים חמים, לעומת חברתה האפריקאית שלא שורדת בטמפטורות גבוהות.

 

את הפסילות ניתן ללכוד/לגלות בעזרת אספירטור, מלכודות דבק, בדיקת עלים חזותית לנימפות או על ידי שימוש של רשת לתפיסת חרקים. הפסילות נמצאות על הצימוח החדש של הצמח. 

פעילויות הניטור ממוקדות ב:

 • משתלות של הדרים.
 • משתלות נוי שבהן נמצא הצמח מוראייה מכבדית orange jasmine or paniculata) Murraya) זהו פונדקאי מועדף לפסילה האסיאתית, הצמח עצמו אינו מראה תסמינים של מחלת הגרינינג.
 • פרדסים, בעיקר בשולי הפרדס ובתקופת הצימוח המחודש (אביב).
 • שטחי גידול של מוראייה מכבדית כענפי קישוט או לנוי. 

  נתיבים בהם הנגע עלול להגיע לארץ

  • מעברי הגבול היבשתיים עם ירדן (ועם מצרים), עם חזרתם של עולי רגל ממכה – איזור מכה נגוע בפסילה האסיאתית ועם מחלת הגרינינג האסיאתי.
  • בהברחת חומר ריבוי של הדרים מארצות נגועות – בשנה האחרונה נתפס מגדל אשר ניסה להבריח חומר ריבוי של הדרים מקליפורניה (המחלה עדיין לא נמצאת בקליפורניה אך צפויה להתפשט לשם ממקסיקו או מפלורידה בשנים הקרובות).
  • יבוא לא מבוקר של חומר צמחי. חומר ריבוי של הדרים מגיע לארץ באופן מסודר לתנאי הסגר בקרנטינה בלבד. את צמח הבית מוראייה מכבדית עדיין לא מייבאים. במידה ויהיה רצון לייבא בעתיד מוראייה מכבדית יש לשים לב ​לעובדה שהיא משמשת כפונדקאי לווקטורים של המחלה.

  פסילה אסיאתית- Diaphorina citri​


  פונדקאי מועדף על הפסילה האסיאתית הוא הצמח מוראייה מכבדית. הצמח עלול לשאת ביצים ונימפות של הפסילה. לרוב מוצאים את הפסילות במספרים גדולים בצד התחתון של העלים כאשר ראשיהם כמעט ונוגעים בפני העלה וגופם מורם לזווית של 30 מעלות. בתקופת הצימוח של הצמח הסיכוי למצוא פסילות רב יותר. הנימפות נמצאות גלויות לגמרי. ניתן למצוא את הנימפות הן על הגבעולים והן על העלים.

   

  לפסילה צורה אופיינית בכנפיה אשר מבדילה בינה לבין מיני חרקים אחרים המדווחים על הדרים. כשמפריעים לפסילה הבוגרת היא קופצת ועפה מרחק קצר (תמונה מ- Floyd & Krass).  

  פסילה אפריקאית- rioza erytreae​


  ניתן בקלות להבדיל בין הפסילה האפריקאית לפסילה האסיאתית שכן לפסילה האפריקאית כנפיים נקיות המסתיימות בקצה מחודד. הנימפות חיות בתוך גומות שהן יוצרות בצד התחתון של העלה.

  חשוב לזכור​

  יבוא לא מבוקר (שאינו באישור ובפיקוח של השרותים להגנת הצומח ולביקורת), של חומר ריבוי של הדרים, או פונדקאי אחר של המחלה או של הפסילה עלול להמיט אסון על ענף ההדרים בארץ.

  יצירת קשר