פרסומים


התריפס Parascolothrips priesneri אינו חדש בישראל ועל קיומו בשרון נכתב כבר בשנת 1981. עד כה ידוע על המצאותו במזרח התיכון בלבד והוא נחשב לטורף אקריות. משנת 2011 הוא מופיע כל שנה בחלקה אחרת של תפוח ברמת מגשימים ובנגיעות גבוהה נראים הסימנים: שינוי בצבע העלים מירוק לחום ונשירת עלים מוקדמת. ב 2013 גרם מין זה נזק גם בברעם. הדרגות הצעירות בהירות ושקופות ומעדיפות את הצד התחתון של העלה. לבוגרים הכהים כנפיים לבנות עם שני פסים שחורים וקצוות מושחרים, מה שמקנה להם מראה מפוספס שחור-לבן. יש ללמוד להבחין בין התריפס המזיק לתריפס טורף Scolothrips longicornis המוכר לנו כבר שנים רבות, שגם לו כנפיים בצבע שחור-לבן.

בסתיו של שנת 2011 נגרם נזק לתפוח במטע רמת מגשימים, ליד תל פארס. במוקדים במטע חלו שינוי בצבע העלים ונשירת עלים מוקדמת (תמונות 1-3).

תמונה 1:
ענפון נגוע, החמה בצד תחתון של העלים.

"פינק ליידי" ברעם 2013 צילום: חיים ראובני.

תמונה 2: נשירת עלים בזן "זהוב" רמת מגשימים 2013.

תמונה 3: נזק בעלים:
 
א. צד עליון               ב. צד תחתוןגורם הנזק הובא להגדרה בשירותים להגנת הצומח ולביקורת. בעזרת המומחה ד"ר לורנס מאונד (שמקום מושבו באוסטרליה), הוגדר התריפס בשמו Parascolothrips priesneri שלמען הנוחיות יקרא להלן "תריפס התפוח". תריפס זה אינו חדש בארץ, ודווח על ידי יוסף הלפרין כבר בשנת 1981, אז נאסף משיח נוי ורדני בחוות "אילנות" (ליד קדימה) שבשרון (1). המין שייך למשפחת Thripidae תת משפחת Thripinae, אליה שייכים מרבית התריפסים המזיקים לגידולי החקלאות. גוף הבוגר כהה ועל כל אחת מכנפיו הלבנות שני פסים רחבים שחורים וכן קצות הכנף שחורים, מה שמקנה לו מראה מפוספס שחור-לבן (תמונה 4, איור 1).

תמונה 4: בוגר תריפס התפוח Parascolothrips priesneri

צילום: יהודה וינברג

תמונה 5:
דרגות צעירות

צילום: יהודה וינברג

הדרגות הצעירות בהירות ושקופות (תמונה 5) ומעדיפות את הצד התחתון של העלה שם הן גורמות להכספה ולהחמת הרקמה ממנה ניזונו. תריפס התפוח ‏תואר בשנת 1967 מתפוח בעירק על ידי ד"ר מאונד עצמו כאשר עבד במוזיאון הבריטי. בזמנו נמסר לו כי תריפס זה ניזון מהאקרית הצהובה של הנשירים הנפוצה גם אצלנו, Tetranychus turkestani‏ . ד״ר מאונד מסר לנו כי אין לסמוך לחלוטין על המידע מעירק, אולם בספרות נתקבעה הדעה שמדובר בתריפס טורף אקריות (1,2,3). עם זאת, יתכן שמין זה הנו גם צמחוני וגם טורף, בדומה לתריפס הפרחים המערבי (הקליפורני) Frankliniella occidentalis, תריפס הטבק Thrips tabaci  ותריפס פרחים נוסף הקיים בישראל Frankliniella schultzei.
תריפס התפוח ידוע עד כה בישראל, עירק ואירן, בתפוח, רימון, גפן ופירקנתה ( Pyracantha‏ – שיח נוי ורדני קוצני בעל אשכולות פירות אדומים או כתומים קטנים).
גם בסתיו 2012 הופיע תריפס התפוח ברמת מגשימים, אולם גרם פחות נזק. ב 2013 נראה נזק במוקדים חדשים של הזן "זהוב" כבר בסוף ספטמבר ולפני סוף הקטיף. לא התפתחה אוכלוסיה של תריפס בחלקות בהן נתגלה בשנתיים הקודמות ואשר רוססו בטרייסר. מקום נוסף בו התגלה תריפס התפוח בשנה שעברה הוא ברעם שבגליל, שם נצפתה נשירת עלים רבה טרם קטיף בזן "פינק ליידי". החלקה הנגועה שסבלה מנשירת עלים טופלה בספרטה. שבועיים מאוחר יותר, בשורות של הזן "זהוב" בתוך חלקת ה-"פינק ליידי" הנגועה שהיו קטופות בעת הריסוס ולא רוססו, נמצאו זחלים ובוגרים רבים של תריפס התפוח. כמו כן, נמצאו תריפסים חיים על העצים שרוססו. עלים שנשרו מעצי "זהוב" לא מרוססים, נשמרו שבועיים בטמפרטורת החדר, ולאחר מכן נבדקו ונמצאו בהם תריפסים בוגרים חיים היות וההתגלמות וגיחת הבוגרים נעשית תחת העץ ולא על הנוף (טרום גולם וגולם ניתן לראות בתמונות 5-7). נעשה ניסיון לגדל את התריפס על עלים ותרמילים מנותקים של שעועית במעבדה, בנוכחות אקריות קורים ובהעדרן, אך לא התקבלו זחלים בדרגה ראשונה ויתכן שלא הוטלו ביצים כלל.
השנה, כבר באמצע אוגוסט החלה נשירת עלים ונספרו כ-5 בוגרים ו- זחלים לעלה בחלקה של הזן זהוב במטע ברמת מגשימים.

תמונה 6: דרגת טרום גולם עם ניצני כנפיים


תמונה 7:
קבוצת גלמים ובוגרים בצד התחתון של עלה תפוח פגוע


תמונה 8: כתמי כסף אופייניים לפעילות תריפס התפוח.


כדי לגלות את תריפס התפוח לפני שייגרם נזק, יש בעת הניטור לסרוק בעזרת זכוכית מגדלת את הצד התחתון של העלים, כמו בניטור אקריות. במידה ונראים על העלה כתמי כסף (תמונה 8), קשה להבחין בעין בזחלים השקופים ובבוגרים המוסווים היטב. הדרגות השונות והבוגרים אינם זריזים בהליכתם על פני העלה. אפשר לנער את העלווה מעל לוח לבן ואז נושרים אל הלוח הבוגרים הכהים של תריפס. רצוי להיוועץ במדריך כיוון שאין מידע לגבי יעילות תכשירי הדברה ואין עדיין המלצות הדברה בדוקות ותכשירים מורשים.

אנו מכירים תריפס בעל כנפיים מפוספסות (שני פסים שחורים) שהוא טורף אקריות, מצוי בישראל ושמו Scolothrips longicornis . למרות ששני המינים המפוספסים דומים, ניתן להבדיל ביניהם.
לתריפס הטורף שני פסים שחורים על הכנף, 8 פרקים במחוש ו- 6 זוגות זיפים גדולים בשוליים של הלוחית הגבית של החזה הקדמי. לעומתו, לתריפס התפוח רק שני זוגות כאלה, בפינות האחוריות של אותה לוחית ורק שבעה פרקים במחוש.

איור 1: תאור סכמתי של הראש, גב החזה הקדמי והכנף הקדמית של תריפס התפוח.


איור 2: תאור סכמתי של הראש, גב החזה הקדמי  והכנף הקדמית של התריפס הטורף.
.

כמו כן הוזכר לעיל כי הצבע של קצה הכנף של תריפס התפוח הוא שחור. ניתן להבחין בפרטים אלה בהסתכלות בבינוקולר (פרטים בוגרים באלכוהול בהגדלה פי 20-40). חשוב להבחין בין התריפס המזיק והתריפס הטורף, המוכר בגידולים שונים ומצוי בסמיכות למושבות של אקריות קורים. על כל פנים - במקרה שמופיעים כתמי כסף ונראים בוגרים ודרגות צעירות על העלים, ובמיוחד בהעדר נזק אופייני ונוכחות של אקריות, יש לקבוע כי תריפס התפוח פעיל בחלקה וקיימת סכנה לנשירת עלים מוקדמת.

אנו מביאים לידיעתכם את המידע כדי להתריע על נזק העלול להגרם במידה ואוכלוסיות גדולות של תריפס התפוח יתפתחו במטעים נוספים, בזני תפוח שונים ואולי גם בעצים אחרים ממשפחת הוורדניים.

רשימת ספרות
1. Halperin, J. and R. zur Strassen. 1981. Thysanoptera of forest and ornamental woody plants in Israel with a list of the species recorded from Israel. Israel Journal of Entomology 15:21-33.

2. Mound L.A. 1967. A new genus and species of Thysanoptera predatory on mites in Iraq. Bulletin of Entomological Research. 57(2): 315-319.

3. zur Strassen, R. 2003. Die terebranten Thysanopteren Europas und des Mittelmeer-Gebietes. Die Tierwelt Deutschlands. 74. Teil. 277 pp.צלילה בן-דוד / השירותים להגנת הצומח ולביקורת, משרד החקלאות
דוביק אופנהיים / מדריך פרטי להגנת הצומח בנשירים, גליל גולן
סמדר אידלין / הדרכה, גליל גולן
יוני דוד / רמת מגשימים


להורדת המאמר בגרסה להדפסה

 

 

‏נוהל מתן פרס לחקלאי מוביל בתחום חקלאות משמרת 2019https://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/shimur_karka/nohalim/Pages/Haklaut_Meshamert_Gift2019.aspx‏נוהל מתן פרס לחקלאי מוביל בתחום חקלאות משמרת 2019
נוהל תמיכה במיזמי הדברה ידידותית לאדם ולסביבה לשנים 2019 - 2020https://www.moag.gov.il/shaham/nohalim/Pages/nohal_hadbara_mesulevet.aspxנוהל תמיכה במיזמי הדברה ידידותית לאדם ולסביבה לשנים 2019 - 2020
מיתוג אקולוגי של מוצרים חקלאייםhttps://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/research_economy_strategy/publication/2018/Pages/Ecological_Branding.aspxמיתוג אקולוגי של מוצרים חקלאיים