מערך החירום

השרותים להגנת הצומח ולביקורת במשרד החקלאות הכריזו על "כוננות ארבה" מייד עם חדירתם לישראל של הפרטים הראשונים. הופעל "נוהל למלחמה בארבה" וצוותי החירום יצאו לשטח על מנת לזהות את אזורי הנחיתה של להקות הארבה ולנהל את פעולות ההדברה מהקרקע ומן האוויר.

חברות המייצרות ומייבאות תכשירי הדברה הועמדו בכוננות עם מלאים מספיקים של תכשירי הדברה להדברת המזיק. כמו כן, חברות ריסוס כגון כים-ניר לריסוס אווירי והחברה להדברת עשבי בר, אשר ברשותה אמצעים ליישום תכשירי הדברה, נדרשו לתת כתף למאמץ הלאומי. כיום, לאחר קיום דיונים מקצועיים והפקת לקחים מהממתקפת הארבה בחודש נוב' 04, עודכנו הנהלים ומערך החרום והותאמו למצב החדש.

המצב הנוכחי, נכון החל מינואר 2005  

​למעשה, החל מחודש ינואר 2005 אין ארבה בישראל . בזכות התגובה המהירה והיעילה של השרותים להגנת הצומח ולביקורת ויתר הגופים השותפים במאמץ להכחדת הארבה מאזורינו ובזכות מזג האוויר ומשטר הרוחות, להקות הארבה אשר חדרו לישראל מסיני חדלו להגיע ואלו שכבר חדרו הודברו ו/או יצאו מתחומי המדינה לכיוון מזרח. עקב החשש כי במהלך האביב (עונת ההתרבות של הארבה) תתכן חדירה נוספת/מחודשת של נחילי ארבה מכיוון דרום לתוך ישראל, נשארו צוותי הכוננות בפעילות והם ערוכים לטפל בכל מתקפה שתתחדש. קו החרום ממשיך לפעול בשעות העבודה הסדירות.

הנחיות לציבור כיצד לפעול  

  1. ​במקרה של גילוי ארבה בקרבתך דווח מייד לקו החרום אותו אנו מפעילים.
  2. כשמדובר בפרט יחיד או בפרטים בודדים-ניתן לקטול אותם באופן עצמאי.
  3. אם מדובר בנחיל גדול והדיווחים יאומתו על ידינו, אנחנו נבצע את פעולות ההדברה.
  4. ​חקלאי שיש ברשותו חלקה ואמצעי ריסוס-יכול ורשאי לבצע את ההדברה בעצמו לאחר שהתייעץ עם מדריך שירות ההדרכה והמקצוע. יש להשתמש אך ורק בתכשירים המפורטים ברשימה בעמוד אינטרנט זה.