מידע לציבור החקלאים וקהל הרחב אודות זבוב האפרסק, אשר חדר לישראל כנראה ממצרים והתמקם בתחום של גוש דן.

לאחרונה, במסגרת מסע פרסום שיווקי, מופץ בארץ מידע מוגזם ולא מדויק על זבוב האפרסק (Bactrocera zonata (Saunders. 

לפני שהחקלאים ייחפזו לנקוט צעדים מיותרים, להלן מה שידוע לנו על זבוב זה בארץ: הזבוב חדר לישראל כנראה ממצרים והתמקם בתחום של גוש דן. 

משרד החקלאות הישראלי הודיע בשנת 2014 לארגון האירופי הים-תיכוני להגנת הצומח (EPPO) על הימצאות הזבוב ועל מיקומו ובעקבות זאת עצרה ירדן את יבוא הפירות (בעיקר מנגו) מישראל ונדרשו לנו כשתי עונות יבול להרגיע את משרד החקלאות הירדני ולחדש את הייצוא.

מבחינה ביולוגית ידוע שהזבוב הבוגר מסוגל לחיות זמן רב יחסית, למעלה משנה, כמעט כפול מזבוב הפירות הים תיכוני, וכי יש לו כושר תעופה מצוין שמאפשר לו לעוף כמה קילומטרים ביום.

מין זה הינו רב פונדקאים ו׳אוהב׳ אפרסק, שסק, פסיפלורה, אבוקדו, אנונה, רימון, שיזף הודי, חבוש, אגס, מנגו, גויאבה, הדרים ופירות נוספים, כמו גם כמה סוגי ירקות.
זבוב האפרסק

 

 

קול קורא להשתתף בניסויי חברות לבחינת חלופות לתכשירים המכילים IPRODIONE להדברת קשיונה גדולה בגזר באחסוןhttps://www.moag.gov.il/ppis/Yechidot/chimistry/rishum_rishuy/pirsumim/2019/Pages/kol_kore_hadbarat_gezer.aspxקול קורא להשתתף בניסויי חברות לבחינת חלופות לתכשירים המכילים IPRODIONE להדברת קשיונה גדולה בגזר באחסון
קול קורא – מיזמים לתמיכה בהדברה ידידותית של זבוב הפירות הים תיכוני בענף מטעי פירות בהתארגנות אזורית 2020https://www.moag.gov.il/ppis/Yechidot/negaim hadashim/publications/Pages/kol_kore_zvuv_perot2020.aspxקול קורא – מיזמים לתמיכה בהדברה ידידותית של זבוב הפירות הים תיכוני בענף מטעי פירות בהתארגנות אזורית 2020משרד החקלאות החליט לכלול במערך ההדברה שלו את זבוב הפירות הים תיכוני (Ceratitis capitata), אשר הוכרז כנגע לאומי. לצורך כך, הוחלט על ביצוע מיזמים במספר אזורים בארץ כאשר ההדברה המאורגנת של הזבוב שתיכלל במיזם תכלול מגוון שיטות בקרה וטיפול.
רשימת משתלות עצי פרי המאושרות 2019 – 2020https://www.moag.gov.il/ppis/Yechidot/shatlanut_ribuy/publications/Pages/mashtelot_2018-2019.aspxרשימת משתלות עצי פרי המאושרות 2019 – 2020