מידעון

ברכה לחג  

​​לכבוד חג האביב, פרופסור עבד גרה, מנהל השירותים להגנת הצומח ולביקורת מברך 

השירותים להגנת הצומח ולביקורת מהוויים יותר מכל, את נשמתו של משרד החקלאות. אנחנו מחברים בין חקלאות וחקלאים, יצואנים ויבואנים, חברות זרעים ושתלנים, מעבדות וחומרי הדברה ובין המחקר וההדרכה, ובעיקר אמונים על שמירה על בריאות האדם ובריאות הצמח.
הרבעון הראשון של תחילת השנה מסתמן כאחד הרבעונים המוצלחים בשירותים להגנת הצומח ולביקורת. פעילות ענפה נרשמה במגוון תחומי העשייה בכל האגפים. בסוף 2017, קיימנו כנס תכנון ארגוני הגה"צ 2022, שעורר השתאות. תכניות ההתייעלות מתקדמות הודות לעבודתם המסורה של הצוותים המובילים והמנהלים. צוותי שיפור – תהליך מרשים שימשיך ב 2018. נתוני סיכום שנת הפעילות 2017, מעידים על שיפור משמעותי בביצועי הארגון.

פעילויות מהרבעון האחרון:
  • בינואר ופברואר, ערכנו סיור מקצועי מהנה
  • קיימנו דיון ציבורי בייבוא אננס
  • עברנו בהצלחה מבדק חשוב ביותר מטעם האיחוד האירופאי של כלל מערך הייצוא החקלאי מישראל
  • האגף לכימיה, עבר בהצלחה מבחן השוואתי בין-לאומי שנערך ע"י AAPCO
  • קיימנו יום מעשים טובים, דבר המעיד על עומק ארגוני – אנושיות חשובה לא פחות ממקצועיות
מאחל חג של פריחה בכל תחומי החיים מקצועית ואישית יחדיו, חג של התחדשות, צמיחה ולבלוב, שנעז לחלום ולהגשים. חג פסח שמח!

כנס התכנון הארגוני 2022  

כנס תכנון ארגוני- הגנת הצומח 2022, התקיים ביום חמישי ה- 22.11.17 בהשתתפות כלל העובדים   והמנהלים.  הוקם צוות חשיבה מקצועי-ארגוני של עובדים בנוסף למנהלי האגפים, לסייע לתכנן ולהוציא אל הפועל את הכנס כדי להרחיב ולהעשיר מגוון הדעות והרעיונות. לכנס מטרות, שעיקרן גיבוש חזון ויעדים והגדרת הפסגה שאליה אנו שואפים להגיע בשנת 2022 והגברת רלוונטיות הארגון להבטחת המשך צמיחה.

אנו ניצבים בפני פרשת דרכים, כשלפתחנו אתגרים מקצועיים רבים. מדובר בתהליכים ארגוניים הדורשים את התייחסותם של כלל המנהלים והעובדים, ו אשר נועד לעודד את כלל העובדים לראות עין בעין את מטרות הארגון, מתוך גישה מערכתית, אשר תאפשר לי ולחבריי בהנהלה לפעול להטמעת החזון והיעדים ליצירת מערכת מקצועית שתהיה מסוגלת להעניק שירות איכותי וברמה הנדרשת לכלל הלקוחות.

בסוף היום התקיימו שולחנות התייעצות, בהם התנהל דיון פומבי בסוגיות בהן יש צורך בקביעת מדיניות:

  1. פיתוח ושימור המקצועיות בעבודת הארגון -יו"ר משותף: לילא שיני חאג' יחיא ואסיה פורמן. חברים ריקי קטנר ורונית זמורסקי
  2. שיפור השירות הניתן ללקוחות הארגון - יו"ר משותף: תמיר אשוול ומאיר זילברמן. חברים ליאת אליהו, יוסי חדד ודורית בן דוד
  3. העלאת המודעות הציבורית  לפעילות הארגון - יו"ר משותף: מאיר מזרחי ומירית עמרני ונדב עזרא
  4. חיזוק קשרי הארגון עם ארגונים שונים בסביבתו- יו"ר משותף: שלומית ציוני, עדנה לוי ואריה שמאי
  5. בניית חזון ארגוני לשירותים להגנת הצומח ולביקורת - יו"ר משותף: רן בן דוד, ויגאל הרמתי. חברים - סשה אלכסנדר ומוחמד זידאן 
הדיון שהתקיים הוא תחילתו של תהליך שיוביל לקראת גיבוש היעדים והמדיניות של הארגון . כיוון שהוא ציבורי ופתוח, ומיוצגים בו כלל העובדים, אנו מקווים ומאמינים שהוא יישאר חיוני גם בעתיד.

חשפנו בהרצאות קצרות של מובילי האיכות את הפעילויות באגפים השונים דרך משימות מרכזיות שנבחרו על ידי. כדי להבין היכן הן עומדות, הצלחות - חסמים ואיך אנחנו ממשיכים לקדם אותן במטרה להעמקת הידע והמודעות להתמודדות יעילה במשימות, הגברת שיתוף פעולה בתוכנו ועם שותפים חיצוניים במרחב העשייה. אני רואה חשיבות בחיזוק מובילי האיכות בארגון וגיבושם לכדי קבוצת איכות מובילת דרך.

תרשו לי להודות: לחברי בוועדה המארגנת- תמיר, ליאת אליהו, דורית בן-דוד-בלקר, ברט היקסון, אריק שמאי, מירית עמרני, רונית זמורסקי, אלכסנדר סנדלר, יוסי חדד, מוחמד זיידאן, נדב עזרא, ריקי קטנר, ולילא שיני- חאג'-יחיא . 
תודה מקרב לב לצוות המנהלה והלוגיסטיקה- שרית, לימור, סמדר, סלין, יפה, שמעון, וניב על העבודה הקשה וההשקעה בהכנות הלוגיסטיות , הזמן והמחשבה שהקדשתם להצלחתו של כינוס חשוב ומיוחד זה. 
תודה לברק ודניאלה מחברת טסק על הליווי המעמיק בתכניות העבודה וניהול השולחנות.
תודה מיוחדת לישראלה שמנהלת אותנו, ולתמיר שבהובלתו עברנו את כל המכשולים בוועדת המכרזים.
כנס הגנת הצומח

סיור מקצועי לצפון  

כתבה לימור מזרחי
כמידי שנה נערכנו כדי לקחת פסק זמן מעיסוקי היום יום ובחודש ינואר ופברואר יצאו העובדים של השירותים להגנת הצומח ולביקורת לסיור מקצועי . ביומו הראשון של הסיור ביקרנו בצפת, שם פגשנו סיירנו בסמטאות צפת העתיקה והקסומה תוך כדי סיפור על ההיסטוריה של צפת.

בהמשך היום ביקרנו באנדרטת אסון המסוקים בשאר ישוב  והקדשנו זמן לזכור  את סיפורם של 73 הלוחמים שנפלו בדרכם ללבנון, המקום היה עוצמתי  והשאיר את חותמו.

בערב נערך טקס חלוקת עובדים מצטיינים וציון ההתמדה שמאפשרת לכולנו להתהדר בהישגים הרבים של השירותים להגנת הצומח ולביקורת.

למחרת פתחנו את יומנו באגמון  החולה ודר' יואב מוטרו הסביר לנו על העגורים ועל נדידתם, ומשם המשכנו לכפר קצרין העתיקה , כפר תלמודי המחזיר בזמן לקולות השופרות, תלבושות עתיקות וססגוניות, ומפגש עם ריחות וטעמים. בסיום  הסיור בכפר נהנינו ממפגש מוזיקלי עם כלים עתיקים.

נהנינו זה מחברתו של האחר שלא תמיד אנו זוכים להיפגש בחיי היום יום. מי ייתן ויהיו עוד ימים מסוג זה.
כמי שעמדה בראש הוועדה המארגנת, ברצוני להודות לחברי הוועדה המארגנת דורית בלקר דוד, אחמד אבו ראס, דניאלה כפרי ולדר' יואב מוטרו על ההדרכה והידע ולתמיר אשוול על ההכוונה התמיכה והליווי.
סיור הגנת הצומח

יום המעשים הטובים במשרד החקלאות  

​כתבה סאלין טואף

ביום שלישי, 13.03.2018 צוין יום המעשים הטובים, יום התנדבות בינלאומי, שמטרתו לעשות מעשים טובים עבור החברה, הקהילה והסביבה, המגדילה ערבות הדדית ומרחיבה את מעגלי עשיית הטוב וההתנדבות.

במסגרת הפרויקט אירחנו קבוצה של שבעה עשר ילדים מבית הספר "בלקינד" בראשון לציון, מוסד חינוכי הנותן מענה לאוכלוסייה עם צרכים מיוחדים ומשלב אותם בחיי היום יום במטרה להצמיח בוגרים אוטונומיים בקהילה.

הילדים נהנו וצברו חוויות חיוביות רבות מיום עמוס בפעילויות הכוללות סדנאות חרקים ומכרסמים, סדנת יצירה של הכנת אדניות, צביעה, יצירת פרפרים ועוד.

אוסנת יעקובוב, מנהלת בית הספר הוסיפה ואמרה כי "מאור העיניים של התלמידים והצוות בחזרתם לבית הספר וההתרגשות הבלתי פוסקת הם סימן למשמעות ולהצלחה הרבה של הביקור".

מראה הילדים אשר פורחים מציירים ויוצרים היה מדהים ומחמם את הלב. אנו גאים לעשות פעילויות מסוג זה המעידות על חוסנה של החברה והיכולת לראות ולתת מעט גם לאחרים. ברצוננו להודות לכלל העובדים על תרומתם הכספית ליום המוצלח ותודה מיוחדת לצוות הגנת הצומח אשר הקדיש מזמנו למען הכנת, העברת הסדנאות והעזרה הרבה לתלמידים.
 ​יום המעשים הטובים
שדות חיטה