פרסומים מקצועיים

 

 

יעקב גוטליביעקב גוטליבhttps://www.moag.gov.il/Odot/Role_Owner/Pages/yaacov_gotlib.aspx
יחיאל שטיינמץיחיאל שטיינמץhttps://www.moag.gov.il/Odot/Role_Owner/Pages/yehiel_shteinmez.aspx

31/10/2019
תחום פרחים; הגנת הצומח
דפון

אדמונית עשבונית (Peony lactiflora) היא צמח רב שנתי הנמנה על משפחת האדמוניתיים (Paeoniacea). צמח נשיר שמקורו באסיה ונמצא בגידול מסחרי רחב באירופה ובארצות הברית. הצמח משמש לגינון ולפרח קטיף.  הצמח דורש תנאי קור על מנת לפתח פרחים. לאדמונית איבר אגירה וגידול תת קרקעי הקרוי 'כתר' (crown).  מסלול החיים השנתי של אדמונית  הוא כדלקמן – לקראת האביב מתעוררים ניצני הפריחה בבסיס הצמח ועולים ומתפתחים לגבעולים, חלקם נושאי פרחים וחלקם ללא פרחים. תוך 40 עד 50 יום מתרחשת הפריחה. בתקופה זו מפתח הצמח את כל העלווה. לאחר הפריחה ובמהלך הקיץ נשמרת העלווה הפעילה, בתקופה זו גדלים גם איברי האגירה בחלק התת קרקעי וכן מתפתחים ניצני הגבעולים של השנה הבאה. עם בא הסתיו מתייבשת העלווה. בחודשי הסתיו והחורף נותר רק הכתר שכולל את איברי האגירה, שורשים ופקעים.
בישראל מגדלים אדמונית במגוון שיטות ומשווקים אדמונית ליצוא בחודשים ינואר עד מאי. תקופת הפריחה הטבעית של האדמונית היא באביב. מסיבה זו פורחת האדמונית בישראל מוקדם מאשר בהולנד ומצב זה הוא הבסיס לגידול מסחרי של אדמונית בישראל. 

הדפון מתאר את השלבים השונים לגידול, כגון: הכנת השטח, השקיה, דישון, הדברת מחלות ומזיקים, ניהול אקלים וטיפול בפרח הקטוף. ​