​​​​​​​​​​​​​אקליפטוס המקור | Eucalyptus camaldulesis

עצי האקליפטוס המרשימים הנטועים בחצר המשק הינם חלק מסיפור ייבוש הביצות שהחל בארץ בשנות השבעים והשמונים של המאה ה- 19. העצים ניטעו כדי לסייע בייבוש הביצות באזור בכלל, ובפרט בחווה החקלאית ובמטע האתרוגים שהוקמו על ידי הרב שמואל מוהליבר.
שלושת העצים הסמוכים זה לזה מרשימים בגובהם, ברוחב גזעם ובצורתם ושימשו לצל ולמנוחה את באי גן האתרוגים הסמוך ואת עובדיו. מאוחר יותר היוו העצים מקום השראה והנאה לילדי הקיבוץ, כאשר בית הילדים הראשון שכן בבית סמוך להם. ליד האקליפטוסים נטוע עץ ברוש ותיק בצמוד לבית הראשון של החווה החקלאית.
מומלץ ללכת או לנסוע לבית הקברות של הקיבוץ השוכן בצד צפון. בית הקברות מטופח ומטופל, ובו אתר הנצחה לנרצחים במלחמת העולם השנייה בקהילות אירופה. עץ שקמה עתיק (פיקוס השקמה) שהיה במקום בעת הקמת בית הקברות לגאוות הוותיקים קרס לפני מספר שנים. חברי הקיבוץ לא ויתרו, נטעו לידו פיקוס שקמה 'אפריקאי' וחיברו את הענפים הוותיקים לענפים חדשים ליצירת המשכיות.
עצים נוספים בקיבוץ: גן הקיבוץ מטופח ויש בו מדשאות רחבות; עצים ותיקים וחדשים משמשים בערבוביה את באי הקיבוץ. עצי פיקוס מרשימים ועצי אורן ירושלים וברוש מצוי, מכנף נאה וסיגלון חד-עלים ועצי פקאן שניטעו בשנות ה- 70; לצדם נטועים גם עצים משנות השמונים: פנסית דו-נוצתית ושילטית מקומטת.
על העץ: עץ אוסטרלי גבוה ורחב נוף, ירוק עד, בעל גזע מרשים ועלווה אופיינית. פריחה לבנה ואשכולות פרי בצורת הלקטים.

על הקיבוץ: הקיבוץ שוכן סמוך לחדרה בגבול שומרון-רמת מנשה. שייך לקיבוץ הארצי של השומר הצעיר. נקרא על שמו של הרב שמואל מוהליבר, מראשי "חובבי ציון". בשנת 1986 הוקמה במקום חווה חקלאית ובה מטע אתרוגים. הקיבוץ כפי שהוא כיום נוסד בשנת 1921.

מידע​​​ נוסף על העץ

גובה, קוטר גזע וקוטר נוף נמדדים במטרים. קוטר הגזע נמדד בגובה 1.3 מטר

עץ היהודים בגן שמואל

​​

אזור
ישוב
נ.צ
משפחה
גובה
קוטר גזע
קוטר נוף
גיל העץ
מרכזגן שמואלהדסיים302.31780 שנה
איך מגיעים?
מיקום העץ: קיבוץ גן שמואל, דרומית לחניית חדר אוכל. קיבוץ גן שמואל שוכן על כביש 65 בין חדרה לעפולה. מחדרה נוסעים צפונית לכיוון עפולה ופונים מערבה לקיבוץ. משער הקיבוץ נמשיך כ- 500 מ' עד החניה ונלך דרומה למדשאה המרכזית ולאזור הוותיק של המשק - "החצר הקטנה", שם נראה מרחוק את האקליפטוסים הגדולים.​