​​​​​​​​​​​​​​פיקוס השדרות | Ficus microcarpa​

עכו העתיקה הינה מקום בילוי מוכר וחביב. עכו הייתה במשך אלפי שנים עיר הנמל העיקרית של ישראל, וסיפורה בעצם מתאר בזעיר אנפין את סיפור ההיסטוריה של ארץ ישראל.
חיפוש באינטרנט יוביל אתכם למגוון אתרים: מבנים עתיקים, מנהרת מים טמפלרית, נמל דייגים מרשים, וכמובן, אולמות האבירים.
המבקרים באולמות האבירים חוצים "גן עדן" מיוחד שבו נטועים עשרה עצי פיקוס מרשימים. מעט מאוד נכתב על העצים הללו: מי נטע אותם? מתי ניטעו? האם הם "נושאים בחובם" סיפור?
גן מצודת עכו, שדרכו נכנסים לאולמות האבירים, הוא גן מדהים של עצי פיקוס ענקיים; אלה הם עצי פיקוס השדרות, המרשימים בצמרותיהם הנישאות למרומים מתוך גזעיהם וענפי השלד. מהגזעים יוצאים שורשי תמך התלויים מעל ראשי המבקרים. בשעות הערב, כשהמקום מואר, הוא מצטייר כ"גן עדן" קטן, ונראה כי לפחה התורכי עות'מני היה טעם טוב כפי שמתבטא בבחירת מקום זה למשכנו וארמונו.
אולמות האבירים נבנו ע"י הצלבנים לפני כ-900 שנה. הם שימשו למגורים, לחדרי אוכל ללוחמים הצלבנים ולאולם תפילה.
עצי הפיקוס הללו ניטעו, כפי הנראה, לפני כשמונים שנה, ומרבית הסיכויים שהנוטעים שלהם היו הבריטים. הטיפול המסור בהם הביא להתפתחותם הטובה של העצים המפארים את המקום. הביקור באתר והמעבר דרך "יער" הפיקוסים מותיר במבקר רושם עז. מומלץ להתבונן בשורשי התמך המפותלים המשרים אווירה ציורית ופיסולית מיוחדת במינה. ביום חם יחוש המבקר מהי תרומתם של עצי הפיקוס להורדת טמפרטורה ולהקטנת עומס חום.
את שראו העצים ואת סיפורם - הסודות וההתרחשויות ההיסטוריות שהיו במקום – נוכל רק לנחש...

מידע​​​ נוסף ע​​ל העץ

גובה, קוטר גזע וקוטר נוף נמדדים במטרים. קוטר הגזע נמדד בגובה 1.3 מטר​

יער הפיקוסים באולמות האבירים

​​

אזור
ישוב
נ.צ
משפחה
גובה
קוטר גזע
קוטר נוף
גיל העץ
צפוןעכו759620, 207806תותיים351.440-25כ-80 שנה
איך מגיעים?
מיקום העץ: בכניסה לאולמות האבירים בעכו. מגיעים לעכו ומחנים את הרכב בכניסה לעיר העתיקה ברחוב אל ג'אזר. מכאן נלך ברגל דקות ספורות לאולמות האבירים. צמרות הפיקוסים נראות למרחוק. ​