​​פיקוס בנגלי| Ficus begaliensis
עץ ענק ומרשים, סמלו המסחרי של בית הספר החקלאי מקווה ישראל אשר נוסד בשנת 1870. אמרו על העץ שכשם שהוא מפיץ את שורשיו סביב, כך גם בית הספר מפיץ את הרעיון החקלאי והציוני באמצעות תלמידיו על פני כל הארץ.
הפיקוס ניטע בשנת 1888 ע"י הגננים שהביא מייסד מקווה ישראל קרל נטר. הפיקוס הבנגלי קרוי על שם ארץ מולדתו בחבל בנגל שבמזרח הודו. העץ תדיר ירק במשך רוב ימות השנה ויש לו פרי המכונה פגה . כאשר גדל הפיקוס הבנגלי בסביבה החופשית ממבנים, כבישים ומדרכות הוא יכול להסתעף ללא הגבלה ובמרוצת הזמן לכסות דונמים רבים. שורשי האוויר שהוא מוריד כדי להגיע לקרקע ולהשיג מקורות מים ומזון נוספים הופכים אז לגזעים נוספים ומבטיחים לו את תמיכתם.
ותיקי מקווה מספרים שהעץ המרשים היה מקום מנוחה לתלמידים בתום יום עבודה מפרך בחקלאות, אך, רבים יודעים לספר על מפגשים סודיים, נשיקות ראשונות וחבריות שנרקמו בצילו בעיקר בשעות החשיכה.
סיור במקום הנו חוויה מרשימה, תחושה חלקית של נוכחות ביער טרופי, רצון לטיפוס על שורשי התמך.
אחד מצאצאיו של הפיקוס נשתל בקיבוץ שדה אליהו לפני כשישים שנה, וכך נוצרה חורשה מרשימה ומצילה בלב העמק מאחורי חדר האוכל.

מידע​​​ נוסף ע​​ל העץ

גובה, קוטר גזע וקוטר נוף נמדדים במטרים. קוטר הגזע נמדד בגובה 1.3 מטר​​

פיקוס בנגלי במקווה ישראל

​​

אזור
ישוב
נ.צ
משפחה
גובה
קוטר גזע
קוטר נוף
גיל העץ
מרכזחולון659900, 179804תותיים172.640110 שנה
איך מגיעים?
מיקום העץ: מקווה ישראל מצפון לבית הכנסת. מצומת חולון הנמצא על כביש 44, נוסעים דרומה בשדרות לוי אשכול עד ככר בה נפנה מזרחה [שמאלה] לרחוב מקווה ישראל. לאחר כק"מ נגיע לשער הראשי של בית הספר מקווה ישראל הנמצא בצד צפון [לשמאלנו]. נחנה בחניון בכניסה ונלך כשבע דקות צפונה עד בית הכנסת המרשים מאחוריו בצד צפון נמצא העץ. אפשרות שנייה להמשיך ברכב עד מרכז מבקרים או עד העץ ולחנות בצורה מסודרת ולהמשיך ברגל עד העץ.   ​