​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​פיקוס השדרות | Ficus microcarpa 

קיבוץ משמר העמק הוא מהקיבוצים המתוכננים והמטופחים בעמק יזרעאל. כבר משנת 1927 עסקו ביישוב בנטיעות עצים וגנים, וקק"ל אף נטעה מאות דונמים של חורש מסביב לקיבוץ. אדריכלי הנוף שליוו את היישוב במשך השנים היו שלמה אורן, ליפא יהלום, הלל עומר ויוסף סגל. אדם שמידברג (ד"ר שדמי) המוכר בכינויו "אדש", שהיה ממקימי היישוב ובוגר בית הספר לגננות בצ'כיה, שתל בשנת 1936 את חמשת עצי פיקוס השדרות סביב בית המורים הראשון בקיבוץ, ולא ברור אם צפה למה יתפתחו. העצים הרגישו טוב בעמק, גדלו, התרחבו ושלחו שורשיהם לכל כיוון, שורשי תמך ושורשים שטחיים, והיום מדובר במעין יצירת פאר-ג'ונגל, המתפרסת על שטח של יותר משני דונמים. מתחת לעצים חבוי ונסתר מעין כול ביתם של משפחת פז.
אבי פז (אבירם), אבי המשפחה, הנו נגר אמנותי אוהב עצים וחי בהנאה עם משפחתו בבית מתחת לעץ; לדבריו, "עצים הם כמו בני אדם". הוא אינו מכיר בחסרונות העץ רק ביתרונותיו: העץ מצל ושומר על טמפרטורה נעימה בבית כל השנה (מעין מזגן טבעי); בימי גשם וסערה הגשם נעצר בצמרת העץ; והלכלוך של העלים והפירות זה בעצם חומר אורגני שאבי מנקה לעתים במפוח. לפני שנים אחדות ביקשו השכנים לכרות את העצים, אך פקידי היערות של קק"ל ביקרו במקום ותגובתם הייתה שהעצים מוגנים ולא יעלה על הדעת לפגוע בהם. גם השכנים כבר התרגלו לעצים והם אפילו נהנים מהם.
את מערכת הביוב החליף אבי למערכת פי. וי. סי. סגורה, כך שנמנעת גם הבעיה שעלולים היו לגרום השורשים. מאחורי הבית נמצאים שרידי עמדה משנת 1948 הצופה על גבעה שעליה נמצא תל אבו-שושה. בתוך מערה שתקרתה קרסה נמצא בית בד, בסמוך להם מחילות מסתור ומערות קבורה ולידם עץ אלון עבות בעל גזע עבה במיוחד.
עצים נוספים בקיבוץ: בסיור רגלי ביישוב נהנה מנוי מרשים ומעצים גדולים כמו עצי מכנף נאה, שדרות ברושים, אורן קנרי וכמובן שדרת הוושינגטוניות הנאה בכניסה לקיבוץ הבולטת למרחוק וניתן לראותה כבר מהכביש.
על העץ: עץ ירוק עד גדול מימדים. שורשיו שטחיים ושורשי התמך שלו מרשימים במיוחד. הפרי פגה שחורה ארגמנית המתרכך בבשלותו.

מידע​​​ נוסף ע​​ל העץ

גובה, קוטר גזע וקוטר נוף נמדדים במטרים. קוטר הגזע נמדד בגובה 1.3 מטר

הבית בצל הפיקוסים

​​

אזור
ישוב
נ.צ
משפחה
גובה
קוטר גזע
קוטר נוף
גיל העץ
צפוןמשמר העמק732886, 213518תותיים301.94074 שנה
איך מגיעים?
מיקום העץ: קיבוץ משמר העמק, בית משפחת פז. קיבוץ משמר העמק שוכן בסמוך לכביש 66 (כביש צומת מגידו יקנעם). מחנים את הרכב בכניסה לקיבוץ בסמוך לשדרת דקלי הוושינגטוניה החסונה, משם ממשיכים ברגל לאזור חדר האוכל. כ-300 מטר דרומית לחדר האוכל נמצא בית משפחת פז מוצל ומוסתר על ידי עצי הפיקוס.