​​​​​​​​​​​​​​​פיקוס השדרות | Ficus microcarpa

שדרת הפיקוסים המרשימה, הכוללת עשרות עצים, במושב ביתן אהרון הינה חלק מההיסטוריה של גאולת אדמות עמק חפר וחלק מסיפורם של הפיקוסים בארץ.
עצי פיקוס השדרות הובאו לארץ בראשית המאה העשרים . קבוצת "אל הכפר" שתלה את שדרת הפיקוסים בשנת 1933. כל משפחה תרמה 10 לירות שטרלינג למען העצים, אך רק לאחר 3 שנים – בשנת 1936, עלו למקום 4 משפחות. המתיישבים הראשונים חיפשו צל, ועץ הפיקוס ענה על דרישותיהם: העץ חסון, גדל מהר, חסכן במים ועבור המתיישבים הראשונים החלוצים שהקימו את ביתן אהרון הוא היווה "מזגן". אופיים המיוחד והמוצל של שני רחובות המושב נרכש הודות לשדרת הפיקוסים הצפופה הזו.
תהילה עמית, בת למייסדים משפחת שוסטקופסקי, מספרת כי בשעות אחה"צ היו עצי הפיקוס מקום מפגש ודיון על עתיד היישוב, על עתיד המדינה והחקלאות; מתחת לעצים אלה התנהלו חיי התושבים. הילדים "גדלו על העצים": טיפסו, שיחקו ובילו את שעות הפנאי.
היום העצים הגדולים, בעלי שורשי התמך המרשימים והשורשים השטחיים, מהווים אולי מעט מטרד בהיות שורשי העץ מפריעים למדרכה ולקירות התומכים וחודרים למערכות הביוב. פרי הפיקוס הנו פגה [תפרחת]. עד שנות השבעים לא היו בארץ הצרעות המאביקות של הפגה, ולכן הפרי נשר לקרקע ולא היווה מטרד. בראשית שנות השבעים חדרה לארץ הצרעה המאביקה, והיא גורמת להבשלת הפרי ולנשירתו כשהוא חום ורך ומלכלך מאוד. בנוסף, הפרי מושך את העטלפים הניזונים מפירותיו, יורקים את ההפרשות וגורמים ללכלוך רב של הריצופים וקירות בתים.  אם כן, העץ התמים הפך אמנם במידה מסוימת למטרד, אך עדיין מראהו מרשים ביותר, ושדרת העצים נראית כמו תצוגת פסלים מעוררי השתאות, המזכירים את העצים מ"שר הטבעות", הרחוב כולו נראה כמו מנהרה מסתורית, מערת קסמים שדרכה נכנסים ליישוב.
בסמוך לגבעה הצופה על כל העמק, שוכן על רכס הכורכר "בית הראשונים, וכדאי לשלב סיור באתר זה.
שדרות פיקוסים מרשימות נוספות נמצאות בכניסה למכון ויצמן ברחובות, בסביון יש שדרת פיקוס השדרות שאורכה כשלושה ק"מ, בקיבוץ גבעת ברנר ובעין שמר יש שדרות ענק, ועוד רבות נמצאות ברחבי הארץ.

מידע​​​ נוסף ע​​ל העץ

גובה, קוטר גזע וקוטר נוף נמדדים במטרים. קוטר הגזע נמדד בגובה 1.3 מטר​

שדרת הפיקוסים בביתן אהרון

​​

אזור
ישוב
נ.צ
משפחה
גובה
קוטר גזע
קוטר נוף
גיל העץ
שרוןביתן אהרןתותיים201.440כ-80 שנה
איך מגיעים?
מיקום העץ: במושב ביתן אהרון בעמק חפר, פונים מכביש 5710 לכניסה המזרחית למושב, שם נמצאת שדרת פיקוסים מדהימה.