​​​​​​​​​​​​​פיקוס השקמה | Ficus sycomorus

פיקוס השקמה מתת-המין שקמה הובא לארץ בסוף שנות השבעים של המאה הקודמת על ידי פרופ' גליל, שהיה אז חוקר באוניברסיטה ומנהל הגן הבוטני, ועל ידי פרופ' דן (דיני) איזיקוביץ. תת-מין זה, הגדל באופן טבעי סמוך לגדות נחלים במזרחה של אפריקה, מאופיין בגזע צהבהב ובשורשי לוחות. הזן הופץ בארץ כזן של פיקוס השקמה שאינו נושא פרי, אך הנחה זו התבררה כמוטעית.
זהו עץ גדול המתאים לאזורים החמים של הארץ ולאזורים שבהם לחות האוויר נמוכה. ניתן לשתלו כעץ צל או בחורשות. באזורים קרים יחסית או בעת מחסור במים הוא עשוי להשיר את עליו (העץ המדובר משיר עלים כל חורף, ללא קשר להשקיה, כנראה בתגובה לקור). יש להימנע לנטוע אותו סמוך למבנים או תשתיות בשל שורשיו התוקפניים ופריו המלכלך. העץ אינו נזקק לתוספת השקיה רבה ולעתים יכול לגדול ללא תוספת. העץ שבגן משיר עלים כל חורף, ללא קשר להשקיה – זוהי, כנראה, שלכת מותנית קור.
מינים שונים של פיקוס, ביניהם פיקוס השקמה, מואבקים על ידי צרעה זעירה, המותאמת לפגה של כל מין. הפגה, המופיעה על ענפים קצרים ללא עלים,  הצומחים על גבי הגזע המרכזי ועל ענפים ראשיים, היא בתחילת דרכה תפרחת סגורה שאליה חודרת הצרעה המאביקה ומטילה ביצים בפרחים שבתוכה. תהליך זה מסייע להבשלת הפגה ולהתרככותה.
הקדמת הבשלה של פירות שקמים לפני שהצרעות מתפתחות בפגה ומקלקלות אותה, מתאפשרת על ידי "בליסה", כלומר פציעת הפרי, ככתוב בספר עמוס (ז' י"ד): "בוקר אנוכי ובולס שקמים". הגן הבוטני באוניברסיטת ת"א הוקם ב-1973, שטח 34 ד' ויש בו 3,300 מינים.
עצים נוספים בגן: בהמשך השביל לכיוון צפון מצוי עץ של פיקוס השקמה תת-מין לביד-פרי (Ficus sycomorus ssp. Gnaphalocarpa) – זהו תת-המין הוותיק בארץ שהוזכר אף במקורותינו (סימן לשפלה שקמים, פסחים גג). 
כמו כן, נטועים סמוך לעץ שני מיני פיקוס נוספים: פיקוס אוזני ((Ficus auriculata המוכר יותר בשמו הקודם פיקוס רוקסבורגי (Ficus roxburghii) ומאופיין בעלים גדולים ורחבים, ושדרה מרהיבה של פיקוס השדרות (Ficus microcarpa).
פעילות בגן: התבוננות בשורשי הלוחות של הפיקוס ומדידת גובהם; איסוף פירות השקמה [פגות] ולימוד מבנה התפרחת והפרי; ביקור בספסל שנוצר מאיחוי של שני עצי פיקוס סמוך למשרדי הגן; איסוף עלי שלכת אדומים וצהובים בסתיו לאוסף עלים [את העלים נשמור עד שיתייבשו בתוך דפי עיתון שאותם נניח בספר].

מידע​​​ נוסף ע​​ל העץ

גובה, קוטר גזע וקוטר נוף נמדדים במטרים. קוטר הגזע נמדד בגובה 1.3 מטר

פיקוס השקמה ברמת אביב

​​

אזור
ישוב
נ.צ
משפחה
גובה
קוטר גזע
קוטר נוף
גיל העץ
מרכזתל אביב -יפותותיים120.71457
איך מגיעים?
מיקום העץ: בצדו הצפון-מזרחי של הגן סמוך לבית רשת מרפפות עץ ולחממה הטרופית, לצד הדרך ההיקפית.​