​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​ושינגטוניה חסונה | Washingtonia robusta

שדרת הוושינגטוניות ברחוב הדקלים בפרדס חנה הינה השדרה הארוכה ביותר של דקלי ושינגטוניה בישראל [כשלושה ק"מ]. היא מרשימה, בולטת למרחק רב ומהווה סימן היכר לרחוב הדקלים ולפרדס חנה בכלל. שדרה זו הינה אחת מכ-30 שדרות כאלה הפזורות ברחבי הארץ. השדרה המפורסמת והבולטת ביותר בארץ היא השדרה הארוכה החוצה במחלף עתלית את כביש ת"א-ירושלים. השדרה הינה חלק מסיפורם ההיסטורי של מושבות פיק"א הוותיקות בארץ. חשוב לציין שזרעי הוושינגטוניה החסונה הראשונים הובאו לארץ לתחנת הניסיונות בעתלית ע"י האגרונום אהרון אהרונסון בשנת 1911. קשריו של אהרון אהרונסון עם המושבות שנהנו מחסותו של הברון רוטשילד אפשרו את החדרת העצים למושבות בראשית שנות העשרים.
השדרה בפרדס חנה ניטעה בשנת 1929, כאשר הגיעו ראשוני המתיישבים לרחוב 500 בפרדס חנה. כל מתיישב קיבל 5 ד' למשק עזר. בתי המתיישבים היו קטנים וצנועים ללא שירותים ומים - המים הגיעו עד הרפת הקטנה, והשירותים היו מחוץ לבית.
משימתם הראשונה של המתיישבים הייתה נטיעת פרדס, הקמת משק עזר לפרנסה ונטיעת שדרת דקלים לאורך הרחוב. לימים שונה שם הרחוב ל"רחוב הדקלים", כמובן.
טיפוח העצים בשנים הראשונות נעשה במסירות רבה ע"י התושבים שהתגאו מאוד בשדרה זה גם משום שאפיינה את התרבות האירופאית.
השדרה הגבוהה - גובהם של העצים כיום כ-30 מטר - מהווה קנה מידה לזמן ולמקום - הבתים הקטנים השתנו והפכו ברבות הימים לבניינים רבי-קומות, אך הדקלים מזכירים לכולם את שהיה כאן בעבר.
מין זה של ושינגטוניה הנו עץ פולשני המפיץ זרעים ללא שליטה. קיים מין נוסף: ושינגטוניה חוטית, שאינו מין פולש.

מידע​​​ נוסף על העץ

גובה, קוטר גזע וקוטר נוף נמדדים במטרים. קוטר הגזע נמדד בגובה 1.3 מטר

שדרת הדקלים הארוכה בארץ

​​

אזור
ישוב
נ.צ
משפחה
גובה
קוטר גזע
קוטר נוף
גיל העץ
מרכזפרדס חנה-כרכורדקליים250.7380 שנה
איך מגיעים?
מיקום העץ: רחוב הדקלים, פרדס חנה. מגיעים לפרדס חנה – לרחובה הראשי - רחוב הדקלים.