​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​אלון התבור | Quercus ithaburensis​

עץ אלון התבור גדל על גבעה קטנה הנמצאת מעל מערת קבורה בצד הדרך. יש לחנות בזהירות בצד הכביש ולעלות לבקר את העץ. העץ מרשים בממדיו, בגזעו החסון ובענפיו המפוצלים. צמרתו הרחבה המצלה בקיץ ושלד הענפים הנחשף בימי החורף מקנים תחושת הוד וביטחון. על פי מחקרים שערך פרופ' אלכסנדר איג, גדול בוטנאי ישראל, בעבר היה האזור כולו מכוסה יער פתוח של אלוני התבור. ואכן, ניתן לראות באזור זה -  צומת אלונים, אלוני אבא וקריית טבעון - שרידים של חורש זה, אך כמעט שלא נותרו אלוני תבור מרשימים כאלון זה. האגרונום א. קראוזה כותב: "עקב מחסור בפחמים בתורכיה לא היה במה להסיק את תנורי הקטרים, רק בעצים. וכך נגזרה הגזירה על יערות האלון שבארץ ובאזור יערות טבעון ויערות מנשה". לו ידע האלון לדבר, היה מספר לנו כיצד ניצל. ייתכן שנחשב קדוש בשל קרבתו למערת הקבורה שתחתיו, וכך ניצל מכריתה.  עצים רבים בארץ נשמרו הודות להימצאותם בסמוך לקבר קדוש או לבית קברות.
מומלץ לערוך פיקניק תחת צמרתו הענפה, ליהנות מהשקט, מהצל ומההוד ולדמיין כיצד ייראו בעתיד אלוני התבור באזור.
בשנת 2015 החל העץ לגלות סימני ניוון. צוות פעילים מהאזור ומקיבוץ משמר העמק עוסק בשיקומו של העץ.
כמו כן, כדאי לטייל לאורך הכביש לכיוון עין השופט ולבקר בג'וערה, שהיה בסיס אימונים של הפלמ"ח וההגנה ובחרבת אבו-שושה הנמצאת צפונית למשמר העמק.

מידע​​​ נוסף על העץ

גובה, קוטר גזע וקוטר נוף נמדדים במטרים. קוטר הגזע נמדד בגובה 1.3 מטר.​

האלון הזקן ברמות מנשה

​​

אזור
ישוב
נ.צ
משפחה
גובה
קוטר גזע
קוטר נוף
גיל העץ
צפוןמשמר העמק724223, 213035אלוניים251.345250 שנה לפחות
איך מגיעים?
מיקום העץ: מול הכניסה לבית הספר. מכביש 66 פונים לכיוון עין השופט [כביש 6953]. במרחק של כק"מ, מול הפנייה לבית הספר האזורי - חונים. העץ נמצא על הגבעה שמעל מערת הקבורה.