​​​​​​​​​​​​​​​אלון מצוי | Quercus calliprinos

לעץ זה הגענו בזכותו של יעקב הצובאי ממייסדי הקיבוץ, אשר הזמין אותנו להתרשם מעץ האלון גדול המימדים אשר גזעו החלול והחשש לשבר ענפיו מחייב טיפול. בעקבות ביקור זה קבל העץ מקום של כבוד בסקר העצים הבוגרים בישראל ואף זכה לתמיכת ענפיו בקביים [עמודי עץ] על ידי עובדי קק"ל המסורים.
שני העצים הזית בעל הגזע החלול והאלון העתיק שרדו במקום כנראה בזכות בית הקברות הערבי שהיה סמוך למקום. כנראה שבצל הזית טיהרו את גופות המתים. עץ האלון בין מאות שנים, רוב גזעו חלול עקב פטריות ונוברים שפגעו בו במהלך שנותיו. התמיכות שנוספו לעץ הינם דוגמא כיצד ניתן לטפל בעץ ולסייע לו להמשיך ולחיות עוד שנים רבות.  העץ מתואר בספרו של הנוסע הצרפתי ויקטור גרן שסייר בארץ החל משנות 1852. הוא מתאר את העץ "...לרגלי ההר, בפאת מזרח, יש אלון ירוק נהדר המשמש זה מאות שנים כמפגש המקובל על התושבים. אכן ענפיו הענקיים נותנים מחסה נרחב שקרני החמה אינן חודרות בעדו..."
ביקור בעץ בשעות הבוקר או אחה"צ מאפשר תצפית מעולה לכיוון הרי יהודה,השכונות המערביות של ירושלים וגוש עציון. מומלץ באותה הזדמנות לעלות לתל צובא ולעין צובא מעיין הניקבה הסמוך [מחייב תיאום]. כמו כן ה"סטף" נמצא במרחק 5 דקות נסיעה והנו סיור מתבקש. 

מידע​​​ נוסף על העץ

גובה, קוטר גזע וקוטר נוף נמדדים במטרים. קוטר הגזע נמדד בגובה 1.3 מטר

האלון הזקן בצובא

​​

אזור
ישוב
נ.צ
משפחה
גובה
קוטר גזע
קוטר נוף
גיל העץ
השפלה וירושליםצובה632296, 212066אלוניים82.312כחמש מאות שנה
איך מגיעים?
מיקום העץ: צובא. לקיבוץ צובא נגיע דרך כביש 1 ממחלף הראל [כביש 395] או מירושלים דרך עין כרם. לאחר כניסה בשער היישוב נמשיך ישר עד השער המזרחי נצא דרכו ונמשיך ישר בעליה. לאחר כשמונים מטר יש דרך עפר הפונה ימינה ולצידה שלט האלון. נלך דקותיים נעבור דרך זית עתיק חלול משמאלנו ונראה מולנו את האלון המרשים.