​​​​​​​​​​ברוש מצוי | Cupressus sempervirens
על הקיבוץ: דגניה, המכונה "אם הקבוצות", עלתה לקרקע בשנת- 1910, והייתה הראשונה ליצירת דרך חיים חדשה בעולם בכלל, ובישראל בפרט. דגניה משתייכת לתק"מ. במאורעות תרפ"ה-תרפ"ט שימש המקום בסיס לפלוגות השדה ואח"כ בסיס לפלמ"ח. בקיבוץ כמה אתרים היסטוריים כמו "בית גורדון" והטנק הסורי המפורסם שנפגע בכניסה למשק. 
בט"ו בשבט תש"ח (ינואר 1948), כחודשיים לאחר החלטת האו"ם על הקמת מדינה יהודית. "נטענו כל אנשי דגניה בטקס חגיגי שתיל ברוש, שאורכו 70 ס"מ, במקום המשקיף אל הנוף המרהיב של הירדן, הכינרת, הרי הגולן והחרמון וקראנו לו "עץ המדינה", כך מתאר את נטיעת העץ ההיסטורי הגנן, ממקימי היישוב, שלימים ייסד את בית גורדון. 
הברוש המרשים נטוע במרכזה של מדשאה הצופה לכינרת ולהרי הגולן. בעבר בלט יותר בנוף; אך כיום הוא בולט פחות ונטמע בעצים שבסביבתו, ובכל זאת ניתן לראותו כבר מהכביש הסמוך לקיבוץ. בתוך בית השורשים הונחה מגילה שהוטמנה בבקבוק. הכתובת שבמגילה מופיעה על ספסל אבן הסמוך לעץ. העץ צפוף צמרת, צורתו קונית וסימטרית, הוא רחב בבסיסו וצר בראשו כיאה לברוש מצוי. גזעו מוסתר בענפים התחתונים.
עד היום מקיים הקיבוץ מדי שנה את טקס יום הזיכרון לזכר חברי הקיבוץ שנפלו במערכות ישראל. כמו כן נערכו לידו טקסי נישואין רבים.
מתוך המגילה הטמונה בשורשי העץ: "היום הזה, חמישה עשר בשבט, הוא ראש השנה לאילנות, בשנת חמשת אלפים ושבע מאות ושמונה ליצירה, אלף ושמונה מאות ושבעים ושמונה לגלות ישראל, במלאת היובל להסתדרות הציונית, שנת שלושים ושמונה להיווסד קבוצת דגניה... היום הזה אנו נוטעים על אדמתנו, אדמת הלאות על גדות הירדן והכינרת, את הברוש הזה, אשר יכונה 'עץ המדינה'. והיה העץ הזה לאות אימוץ הברית בינינו ובין ארצנו ולהשרשת אמונתנו אומן, כי קום תקום עתה המדינה היהודית, אשר אך צדק וחסד ישרו בה תמיד. וקיבצה לתוכה את שארית עמנו, והשיבה לו את כל כוחו והדרו, והייתה למשגב עוז ולגאון ישראל ותפארתו עדי עד, אמן."
על העץ: עץ מחטני זקוף, בעל מבנה פירמידלי צר. הפרי אצטרובל והעלווה ירוקה.​
עצים נוספים בקיבוץ: טיול בדגניה א' הנו חובה והנאה. כדאי לבקר בחצר המשק הישנה ולהתרשם מהמבנים והעצים שנשתלו בראשיתו של הקיבוץ. בחצר הקיבוץ נראה עץ זית מרשים, שדרות עצי ברוש ופיקוסים עבי גזע ומערכת שורשים הפרוסה על הקרקע ודקלי ושינגטוניה מרשימים וגבוהים. 

​מידע​​​​ נוסף על העץ

גובה, קוטר גזע וקוטר נוף נמדדים במטרים. קוטר הגזע נמדד בגובה 1.3 מטר.​​

ברוש המדינה בדגניה א'

​​

אזור
ישוב
נ.צ
משפחה
גובה
קוטר גזע
קוטר נוף
גיל העץ
צפוןדגניה א'735045, 254452ברושיים220.7863 שנה
איך מגיעים?
מיקום העץ: קיבוץ דגניה, בדשא הפונה לכינרת​. איך מגיעים:​ קיבוץ דגניה א' נמצא בדרום הכינרת על כביש 90. ניכנס לקיבוץ, ונפנה מיד ימינה לכביש עוקף. נוסעים סמוך לגדר המקיפה את הקיבוץ כ- 300 מ'. משמאל נראה מדשאה שבתוכה שתול עץ הברוש ולידו דקל ושינגטוניה. נחנה ונטייל ברגל.