​​​​​​​​​​​​​​​​​​טכסודיון דו-טורי | Taxodium distichum​​

העץ נשתל עם פרט נוסף במדשאה המרכזית של הקיבוץ בשנת 1952. תנאי הגידול במקום שבו נשתל העץ אפשרו את התפתחותו (קרקע "כבדה" האוצרת מים). לפרט זה ענף ארוך במיוחד (כ-10 מ' אורכו) המקנה לעץ צללית פיסולית. עם השנים נשתלו בקיבוץ עצי טכסודיון נוספים, ואף שעץ זה אינו נפוץ בגני הארץ, בקיבוץ הזורע מצויים פרטים רבים ונאים ממין זה.

על העץ: טכסודיון דו-טורי גדל בביצות שבאזור מפרץ מקסיקו בדרום ארה"ב, ולעתים אף במים עומדים. עלי העץ דמויי מחט, פריחתו אינה בולטת ופריו אצטרובל. לעץ צללית בכותית, גזע בצבע חום קינמון וצבעי נשירה בגוונים חלודים, ההופכים אותו לעץ ראווה פיסולי. העץ יכול להגיע למימדים גדולים (עד גובה של 40 מ') וזקוק לקרקעות רוויות במים. בתנאים אלו הוא יכול לגדול במרבית אזורי הארץ (חוץ מאזורי הבקעה והערבה).

על הקיבוץ: קיבוץ בדרום-מערב עמק יזרעאל, מדרום ליקנעם. שטחו כ- 6,500 דונם. הקיבוץ הוקם ב- 1936 ונאלץ להתגונן מתוקפים ערבים במאורעות שהתרחשו בין השנים 1939-1936. בשנים שלפני הקמת המדינה שימש בסיס של הפלמ"ח. שייך לקיבוץ הארצי [השומר הצעיר].גובה של 40 מ') וזקוק לקרקעות רוויות במים. בתנאים אלו הוא יכול לגדול במרבית אזורי הארץ (חוץ מאזורי הבקעה והערבה).

מידע​​​ נוסף על העץ

גובה, קוטר גזע וקוטר נוף נמדדים במטרים. קוטר הגזע נמדד בגובה 1.3 מטר.​​​

ברוש הביצות במדשאות הזורע

​​

אזור
ישוב
נ.צ
משפחה
גובה
קוטר גזע
קוטר נוף
גיל העץ
צפוןהזורע727520, 210863טכסודיים90.814כ- 60 שנה
איך מגיעים?
מיקום העץ: קיבוץ הזורע, במדשאה הסמוכה ל חדר אוכל. איך מגיעים: קיבוץ הזורע ממוקם על כביש 66 בין צומת מגידו לצומת התשבי. יורדים מכביש 66 בדרך המובילה אל הקיבוץ ומגיעים לצומת T. בצומת זה פונים ימינה ולאחר כחמישים מטר פונים שמאלה אל מגרש החניה המרכזי של הקיבוץ. יורדים מהרכב וצועדים לעבר המדשאה שנמצאת בין חדר האוכל למוזיאון וילפריד לאמנות.

עצים נוספים בקיבוץ ואתרים נוספים לביקור: במדשאה המרכזית של הקיבוץ מצוי עץ בוקיצה שעירה (אולמוס שעיר) המאפיין את צומח הבר באזור. עץ זה נפגע ממזיק שנובר בגזע ובענפים, נשבר ונגזם ומצבו אינו טוב. מול חדר האוכל, בכיוון צפון-מזרח, מצויים עצי בוקיצה אמריקנית (אולמוס אמריקני) מרשימים וכן עץ גדול מימדים של פיקוס השדרות שקפא בעקבות השלג שירד בקיבוץ בתחילת שנות החמישים, והתחדש עם שישה גזעים היוצאים מאותה נקודה. במקום קיים מוזיאון על שם וילפריד ישראל לאמנות ולידיעת המזרח הרחוק. מול המוזיאון במדשאה המרכזית של הקיבוץ מצויים שני פסלים של הפסל דן זרצקי: "דון קיחוטה וסנצ'ו פאנסה" (דון קישוט וסנצ'ו פנצ'ו). סמוך לקיבוץ הזורע מצוי אתר נחל השופט שבו קיים גם מסלול טיול למוגבלי תנועה.​