​​​​​​​​​​​​​​​​ברוש מצוי | Celtis australis 

במרכז עמק השלום בסמוך למושבה יקנעם ולקיבוץ הזורע  בלבו של פארק רמת מנשה עומדים זקופים שני עצי ברוש מרשימים ובולטים. במרכז העמק בסמוך לשביל מוצב שלט המספר על יואש זילר ויצחק קליצ'בסקי. שניהם שומרים שנרצחו במקום במאורעות תרצ"ו-ט [1936-9]. המשורר דוד שמעוני הקדיש שיר לאחר רצח מזעזע זה.
בהר אפרים ביקנעם
יצאו שני רעים לעזרת העם
יואש ויצחק, בחורים אמיצים
עת למעדר ועת לחיצים
יצאו לשמור בחשכת הליל
את שדות ישראל מצר משתולל
בהר אפרים, ביוקנעם
ירייה אחרי ירייה תרעם
מטר חיצים באופל ירעש
על שדות ישראל יצחק ויואש
על שדות ישראל שני רעים צעירים
נפלו חללים –שומרים ערירים
לזכרם נטעו שני הברושים הבולטים ביופיים בעמק השלו. הנוף והשקט בעמק מנוגדים לכבישים הסואנים במרחק דקות נסיעה. אפשר לבלות בנחל השופט, במעיין הרומי הסמוך [עין חשרת]. השלט ליד המעין הנו מעיין אמי לזכרו של אמי בר נר חבר הזורע שנפל בעת מילוי תפקידו.
המושבה יקנעם נוסדה ב-1936 מתיישביה הראשונים של המושבה שהחלו לעבר את האדמות שרכשו, זיהו את אזור עמק השלום כמתאים לגידול מטעי פרי והזדרזו לטעת בו שתילי עצי שזיפים ומשמשים. לאחר המאורעות ומלחמת השיחרור חזר העמק לשמש מקום מירעה וגידול חקלאי.

מידע​​​ נוסף על העץ

גובה, קוטר גזע וקוטר נוף נמדדים במטרים. קוטר הגזע נמדד בגובה 1.3 מטר.

צמד הברושים בעמק השלום

​​

אזור
ישוב
נ.צ
משפחה
גובה
קוטר גזע
קוטר נוף
גיל העץ
צפוןיקנעם (מושבה)ברושיים2416נשתלו ב- 1936
איך מגיעים?
מיקום העץ: יקנעם. ניתן להגיע דרך המושבה יקנעם דרך פארק נחל השופט של קקל. לאחר הפארק ממשיכים בדרך עפר טובה על פי השלט עמק השלום לאחר כ-2.5 ק"מ רואים את שני הברושים הבולטים בבמרכז העמק. אפשר גם להגיע על פי השילוט מכביש 66 כביש יקנעם מגידו. דרומית לקיבוץ הזורע יש שלט המורה על כניסה לפארק רמת מנשה ונחל השופט לנסוע על פי השילוט.