​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​אלה אטלנטית | Pistacia atlantica​

על הקיבוץ: קיבוץ אלונים נמצא בצפון עמק יזרעאל, סמוך לקריית טבעון. הוא נקרא "אלונים" בשל חורש מיני האלון הסמוך ליישוב. שייך לתנועת התק"מ. היישוב עלה לקרקע בשנת 1938 כיישוב "חומה ומגדל" ושימש כמטה לפלמ"ח ולקורסים של ההגנה.
הנסיעה לקיבוץ אלונים טומנת בחובה חוויה מרגשת של חורש אלונים ואלות, ולכן יארך זמן מה עד שנאתר את האלה המרשימה הבוקעת מהסלע, במיוחד כשבאזור קיימים עצי אלון התבור ואלה רבים שגם הם מרשימים ונאים. ואולם מאמץ החיפוש משתלם - נעים לחסות בצלה בימי הקיץ וליהנות משלד ענפיה ומהגזע המרשימים בימי הסתיו והחורף.
עץ האלה האטלנטית היה מוקד משיכה לחברי הקיבוץ, ילדי בתי הספר והגנים, ואף מספרים על אהבות שנרקמו למרגלותיו. הסיפור המפורסם הקשור בעץ התרחש בתקופת הפילוג בתנועה הקיבוצית בתחילת שנות החמישים. 15 משפחות שביקשו לעזוב את הקיבוץ קיימו את פגישותיהן בצל אלה זו, כאן יכלו לרקום חלומות ללא הפרעה ומתחת לעץ גיבשו החלטתם לפרוש; לימים, הקימו שכונה בטבעון וקראו לה "שיכון האלה".
לאחר הביקור באלה, מנוחה ופיקניק, אנו ממליצים על שני מסלולים סמוכים: סמוך למעבר הרגלי יש דרך מסומנת לאלון של טבעון - האלון ששוקם לזכרו של סגן אילן גבאי ז"ל, אשר חוברת זו מוקדשת לזכרו. אורך מסלול ההליכה הוא ק"מ. אפשר גם לחזור לרכב ולנסוע לאלון ברכב - נוסעים דרומה ואח"כ מערבה בדרך עפר עד למעבר גדר ושלט המפנה לעץ האלון.
מסלול נוסף מומלץ ביותר הוא לחזור לקיבוץ אלונים, לסייר ברגל בקיבוץ השוכן בלב החורש ולראות את הנוי והעצים המרשימים ואת הבתים הטובלים ומוסתרים בינות העצים. את הנוי תכנן אדריכל הנוף שלמה אורן, והמסר שהוא קיבל מחברי הקיבוץ היה שאם יש צורך יזיזו בית אך לא יעקרו עצים. הוחלט שיער האלונים וצמחיית החורש העבותה ישמשו גינה פראית טבעית, ועד היום למרות השינויים - זו התחושה המתקבלת.
עצים נוספים בקיבוץ: אלוני תבור ואלון מצוי, עצי מיש דרומי גדולים, עץ ער אציל [עלי דפנה] מרובה גזעים במדשאת חדר האוכל, עצי כליל החורש הפורחים בוורוד באביב המוקדם וצובעים את הקיבוץ.
על העץ: עץ גדול, נשיר אמיתי, בעל עפצים דמויי אלמוג, שלכת צהובה ולבלוב מאדים, פירות אדומים ושחורים מושכי ציפורים.

מידע​​​ נוסף ע​​ל העץ

גובה, קוטר גזע וקוטר נוף נמדדים במטרים. קוטר הגזע נמדד בגובה 1.3 מטר

אלה אטלנטית באלונים

​​

אזור
ישוב
נ.צ
משפחה
גובה
קוטר גזע
קוטר נוף
גיל העץ
צפוןאלונים735826, 213268אלתיים22240מאות שנים
איך מגיעים?
מיקום העץ: מערבית לקיבוץ אלונים. לקיבוץ אלונים מגיעים דרך כביש 75, ופונים צפונה בצומת אלונים. בשער היישוב פונים מיד שמאלה ונוסעים בדרך עפר לא משובשת, כשמצד ימין נראים הלולים של הקיבוץ. לאחר כ-900 מ' יש דרך עפר הפונה ימינה ועוברת בין השדות; נוסעים בה כ-300 מטר עד עלייה תלולה, ושם מחנים את הרכב. ממשיכים ברגל, כשמימין לנו גדר; מגיעים למעבר גשרון גלילים ולאחריו פונים מיד ימינה ופוסעים כחמישים מטר. העץ נמצא לימיננו בסמוך לגדר, הוא קשה לזיהוי בקיץ, וקל יותר לאתרו בחורף כאשר הוא בולט בשלכת.