​חלקת העצים המעוצבת - פסלי עצים - הוקמה בשנת 1985 ע"י אהרון נווה, הגנן הוותיק של הקיבוץ, שהחליט לפני 25 לפסל בעצים. אהרון מקצוען, הוא מתכנן כל פרויקט, מכין סקיצה, שותל ובעבודה איטית ומחושבת שנמשכת שנים הוא מעצב ומותח, לוחץ וקושר, דוחף ומצמיד, מכופף ומסובב, עד לקבלת התוצאה הרצויה. יש גם כישלונות ולא מעט הפתעות. מתברר כי ענפי העץ מגיבים לא רע לעיצוב והם מתעצים בהתאם לקשירה ואף מתחברים כמעין הרכבה.
בחלקה כ- 40 עצים המעוצבים כמגן-דוד מפיקוס, עיגולים מאלביציה צהובה, ספירלה ממכנף נאה, פיתולים משילטית מקומטת, ברכיכיטון ואלה אטלנטית על גל אבנים ועוד ועוד.
מגן דוד אחד הוצג ביום העצמאות ה- 60 לישראל בבית הנשיא. עץ אחר נשלח לתערוכה ביפן, ועוד היד נטויה.
ביקור במקום מעורר התפעלות, מעלה תהיות ובעיקר רצון עז להצטלם עם העצים בפוזות מתאימות. יש המסתייגים מעט מהיצירות הללו, אך אין ספק שמבחינה מקצועית זו עבודה מרתקת ומוכרת בעולם המעידה על יכולת העבודה עם הטבע.
סוד מקצועי: כיצד יוצרים עץ על גל אבנים? שותלים את העץ בקרקע שנערמה על סלעים. לאחר כ- 10 שנים חושפים את הסלע בהדרגה על ידי התזת מים, וכך מתקבלת התוצאה: עץ "היושב" על סלע ושורשיו מחבקים את הסלע ויורדים לאדמה.
כמובן שלא נוותר על ביקור בגן הקקטוסים ובחוות הזוחלים הנמצאת צמוד לגדר הקיבוץ בצד מערב.
בדרך לקיבוץ נעבור את פארק גולדה הסמוך לצומת משאבים. הפארק הוקם ע"י קק"ל ליד נחל רביבים, ובו אתר נופש גדול - אגן מים, מדשאות ומצפור נוף.
כמו כן, מומלץ ביקור בחלקת אקלום שהוקמה לפני כ- 40 שנה, כחלק מבדיקת צמחים המתאימים לנגב.
עצים נוספים בקיבוץ: לאחר טיול בחלקה שבים לאזור חדר אוכל ויצאים לסיור בקיבוץ. ניתן לראות עצים ותיקים רבים שהופכים את השהות במקום לנעימה ומוצלת: מיני פיקוס, מיני אורן, עצי אראוקריה רמה מרשימים, עצי אשל הפרקים גדולים ונאים, מיני קזוארינה, עצי שיטה סוככנית ושיטה סלילנית נאים ביותר.

מידע​​​ נוסף ע​​ל העץ

גובה, קוטר גזע וקוטר נוף נמדדים במטרים. קוטר הגזע נמדד בגובה 1.3 מטר​

עצים "משוגעים" ברביבים

​​

אזור
ישוב
נ.צ
משפחה
גובה
קוטר גזע
קוטר נוף
גיל העץ
דרוםרביביםמינים שונים0.58קרוב ל-25 שנה
איך מגיעים?
מיקום העץ: רביבים, בדרום הקיבוץ ליד הגדר. מבאר שבע מגיעים לקיבוץ רביבים דרך כביש 40 היורד לאילת. בצומת משאבים פונים ימינה לכיוון מערב לכביש 222 ונוסעים עד קיבוץ רביבים. בשער היישוב ממשיכים ישר, עוברים לאורך שדרות דקלים עד לכיכר שלאחריה שדרות עצי זית; לאחר כ- 800 מ' משער היישוב נראה לימיננו חלקת עצים מעוצבים. מחנים את הרכב ויורדים לסייר בחלקה.
על הקיבוץ: הקיבוץ שוכן בנגב הצפוני, דרומית לבאר שבע. הוא שייך לקיבוצי התק"ם. זהו אחד משלושת המצפים שהוקמו ב- 1943 לחקר תנאי התיישבות בנגב. במלחמת העצמאות נתון היה במצור. בנקודת הקיבוץ הישנה הסמוכה נמצא מצפה רביבים המשמש מרכז הדרכה להתיישבות בנגב, והוא מומלץ לביקור.