​​​​​​​​​​​​​​מילה סורית | Fraxinus syriaca​

עץ המילה ניטע במקום עם הקמת "גן הנשיא", בשנות ה-50 המוקדמות. גן הנשיא שימש כגן ייצוגי בלבד לטקסים ממלכתיים ולקבלות פנים של ממשלת ישראל, והיה סגור לציבור הרחב עד שנת 1956. העץ היה חלק מקבוצת עצים המאפיינים גדות נחל (ביניהם ערבת בבל וצפצפה שחורה שאינם קיימים עוד), שניטעה סביב האגם בשטח המחצבה הנטושה בגן. אין ספק שממקומו הוא "היה עד" לתהליך הקמת גן הוורדים שנים רבות לאחר מכן באותו השטח, ואולי אף "חווה" הפגנות רבות שנערכו במקום, חבל רק שאינו יכול לספר זאת. העץ מיוחד בצורתו, במראהו הצפוף ובנופו הבריא. הוא חסון ובריא בהשוואה לעצי הבר, ולכן שתלנים וגננים רבים החלו לרבות אותו בצורה אל-מינית מייחורים או להשתמש בענפיו כרוכב. העץ מוכר בארץ כזן "גן הוורדים". ייתכן שמיקומו בסמוך לאגם המים, מיקום המשפר את הלחות בסביבתו, הוא המפתח לצורת העץ.  בחורף, בהיותו בשלכת, נחשף שלד ענפים נאה על רקע האגם.
אם הגעתם לבקר את העץ מומלץ מאוד להנות מסיור בגן הורדים שהוקם ב- 1981. הגן ממוקם מול כנסת ישראל ופרוס על כ- 80 דונם. בגן כ-460 מיני וזני ורדים ועוד כ- 190 מיני שיחים ועצים.

על העץ: עץ בר, בינוני בגודלו, נשיר עם צבעי שלכת צהובים. פריחה ירקרקה, לא בולטת, באביב. הפרי כנפית עם זרע אחד. גזע ירוק-אפור, סדוק בבגרות.

פעילות בגן:

  • התבוננות מקרוב על הגזע וחיפוש חורי הזחל של הפרפר הנקרא סס הנמר, הנובר לעתים בגזע.
  • איסוף פירות לשימוש בהדבקות נייר.

​מידע​​​ נוסף על העץ

גובה, קוטר גזע וקוטר נוף נמדדים במטרים. קוטר הגזע נמדד בגובה 1.3 מטר

המילה המפורסמת מגן הוורדים

​​

אזור
ישוב
נ.צ
משפחה
גובה
קוטר גזע
קוטר נוף
גיל העץ
השפלה וירושליםירושלים631824, 219391זיתיים121.11265 שנה
איך מגיעים?
מיקום העץ: העץ צמוד לצדו הדרום-מזרחי של האגם הנמצא במרכז הגן.​