​​​​​​​אורן ירושלים | ​Pinus halepensis
נסו לדמיין את המושבה הגרמנית בירושלים ללא עצים בכלל, ועצי אורן ירושלים בפרט, ותקבלו כפר גרמני טיפוסי מדרום גרמניה, הטובל בירק אך חסר משהו. אין ספק שעצי אורן ירושלים הנטועים ברחובות המושבה הגרמנית הינם חלק מתמונת הנוף המרשימה של המושבה. בשנות השבעים של המאה ה- 19 הגיעה קבוצת גרמנים לארץ והקימה בה מושבות בחיפה, בשרונה, ביפו ובירושלים. 
באותה תקופה השכונה הטמפלרית הירושלמית נחשבה לשכונה אירופאית אותנטית. האידיאל של המתיישבים היה הכשרת הקרקע לשיבת ישו שיכולה להתגשם רק בארץ ישראל.  מה שאפיין, ומאפיין עד היום, את השכונה הינם בתי אבן חד-קומתיים או דו-קומתיים בעלי גגות רעפים וגדרות אבן. השכונה טובלת בירק ובעצים רבים. 
נראה שעצי האורן ניטעו ברובם בסוף שנות התשעים של המאה ה-19 ומהווים חלק מהרקע ומתמונת הנוף של המושבה. בשיח תושבים שהתקיים במסגרת הכנת תכנית אב למושבות נקבע אחד מעקרונות השימור: "עצים גבוהים מהבתים". 
מרבית עצי האורן הוותיקים והמרשימים במושבה גדלים זקופים, אף שבדרך כלל עצי אורן ירושלים מאופיינים בגידול עקום של הגזע. ייתכן שהדבר נובע מתמיכה שעברו העצים בצעירותם או מגידולם באזור מוגן יחסית מרוחות בתחילת חייהם. 
העצים, כאמור, מפארים את רחובות המושבה - חלקם בחצרות פרטיות וחלקם ברחובות. בשנים האחרונות בעקבות עבודות פיתוח במקום הוחל בגיזום ובהרמת צמרות בלתי מקצועיים, מה שהביא לפגיעה במראה העצים. טיול במושבה הינו חוויה מהנה מבחינה אסתטית והיסטורית ומשלבת מראה מרהיב של עצים ובתים יפהפיים.​

​מידע​​​ נוסף על העץ

גובה, קוטר גזע וקוטר נוף נמדדים במטרים. קוטר הגזע נמדד בגובה 1.3 מטר.​

אורן ירושלים במושבה הגרמנית

​​

אזור
ישוב
נ.צ
משפחה
גובה
קוטר גזע
קוטר נוף
גיל העץ
השפלה וירושליםירושלים630238, 221139אורניים400.910כמאה שנה ויותר
איך מגיעים?
מיקום העץ: מיקום העץ: רחוב לויד ג'ורג, המושבה הגרמנית, ירושלים​. עצי אורן ירושלים פזורים ברחבי המושבה הגרמנית בירושלים. האזור המומלץ לטיול הינו הקטע שבין דרך בית לחם לרחוב עמק רפאים. ניתן לחנות בחניית גן הפעמון ומשם לטייל רגלית ברחובות כרמיה, לוייד ג'ורג, גוטליב ועוד