​​​​​​​​​​​​​שיזף מצוי | Ziziphus spina-christi​

סיפור הצלתו של השיזף המצוי ברעננה הנו סיפור מרגש המדגים את יכולתם הבלתי אפשרית כמעט של תושבים אכפתיים ועד כמה מעורבות עשויה לתרום להצלתו של עץ. מדובר בסיפור הצלחה מרגש ואמתי של שימור עצים מול עבודות פיתוח ובנייה. עץ זה הוא העץ היחידי שהוקדש לו ספר שלם: "הדום הזקן - ביוגרפיה של עץ" מאת נורית חליף והצלמת והמאיירת אווה גרובולס. בספר מתואר סיפור האהבה לעץ - עלילת מאבקה של שכונה ברעננה להצלת עץ דומים זקן; סיפורם של אנשים, חוקים ומודעות לשימור. זוהי דמוקרטיה במיטבה, ארץ ישראל היפה. ספר חובה לכל המתעניינים בהגנה על עצים.
העץ נבט לפני כמאתיים שנה, לאחר שזרעים של שיזף הופרשו מציפור חולפת. נראה שגזעו המרכזי נכרת בעבר, אך העץ התחדש וגדל לתפארת עם שבעה גזעים ויצר נוף מסועף ומרשים.
העץ קדם למושבה רעננה שגדלה והתפתחה לעיר, ובוודאי היה עד לבנייה, לפיתוח ולהתיישבות. מיקומו של העץ בשטח שיועד למבני ציבור יצר מאבקים בלתי נלאים של תושבים, אגרונומים, בעלי מקצוע שונים, נציגי העיר ופקידי יערות. בסופו של המאבק שנמשך כשנתיים, זכו התושבים, והעץ יישמר במקומו.
במגרש סמוך בצד צפון עץ שקמה גדול ומרשים.
ביקור במקום וקריאת הספר הם חובה בקרב חובבי העצים [ניתן להשיג את הספר אצל המחברת].

מידע​​​ נוסף ע​​ל העץ

גובה, קוטר גזע וקוטר נוף נמדדים במטרים. קוטר הגזע נמדד בגובה 1.3 מטר

הדום הזקן ברעננה

​​

אזור
ישוב
נ.צ
משפחה
גובה
קוטר גזע
קוטר נוף
גיל העץ
שרוןרעננה676346, 188235אשחריים251.24082 שנה
איך מגיעים?
מיקום העץ: רחוב השריון, פינת רחוב העבודה – רעננה. נוסעים לרחוב השריון פינת העבודה העץ נמצא במרכז מגרש ומסביבו 4 בתים פרטיים.​