​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​פיקוס השקמה | Ficus sycomorus

בנסיעה על כביש 42 כאשר עוברים על פני שדרת פיקוסים מרשימה וסבוכה בכניסה לבית הספר החקלאי עיינות בוטלות בצד מזרח שלוש עצי שקמה. המקום מוכר כחניון שקמי עיינות על שמם של שלוש השקמים. החניון הוקם ע"י קק"ל לזכרם של שלושה מבוגרי בית הספר החקלאי עיינות אשר נהרגו בסיני במלחמת ששת הימים
איתן גיורא שנהרג בקרבות שיח' זוויד ב5.6.67, יעקב צמח שנהרג באותו יום באל-קולה ויעקב מינקוביץ שנהרג למחרת בקציימה
סמוך לשקמים מצוי סביל שהינה שוקת מים שהוקמה בראשית המאה ה- 19 ע"י מושל יפו באותה תקופה מחמוד אבו-נבוט. הוא נקרא כך על שם הנבוט שהחזיק עמו תמיד להשלטת סדר. שוקת המים נבנתה בסמוך לשקמצים להולכים מיפו ואליה בסמוך לדרך הים, הדרך העתיקה בין יפו לעזה. .
עצי השקמה מאפינים את איזור השפלה כמו שכתוב בספר מלכים
"וַיִּתֵּן הַמֶּלֶךְ אֶת הַכֶּסֶף בִּירוּשָׁלִַם כָּאֲבָנִים, וְאֵת הָאֲרָזִים נָתַן כַּשִּׁקְמִים אֲשֶׁר בַּשְּׁפֵלָה לָרֹב מלכים א י, כז). : כך היה גם בתקופת המשנה, על פי מסכת פסחים נ"ג א: "סימן לשפלה - שקמים". בעבר היה לשקמה ערך כלכלי, עצם שימש לנגרות ופריים נאכל. כיום, עקב הבינוי הרב באזור לא נותרו עצי שקמה רבים, אך אלו ששרדו מרשימים ביותר והם בין העצים הגדולים ביותר בארץ ישראל.
חניון זה חשוב ללימוד היסטוריה של השקמים בארץ. בבית הספר החקלאי הסמוך ניתן לראות שדרת עצי תמר קנרי נאה ואת עץ הדרקונית הקנרית הגדול בארץ.

מידע​​​ נוסף ע​​ל העץ

גובה, קוטר גזע וקוטר נוף נמדדים במטרים. קוטר הגזע נמדד בגובה 1.3 מטר

השקמים בגן רווה

​​

אזור
ישוב
נ.צ
משפחה
גובה
קוטר גזע
קוטר נוף
גיל העץ
השפלה וירושליםמ"א גן רווה אזור ראשל"צ647072, 178517תותיים181.130כשלוש מאות שנה
איך מגיעים?
מיקום העץ: מול בית ספר חקלאי עיינות. קבוצת העצים נמצאת בצד מזרח מאחורי תחנת אוטובוס, על כביש 42 כחצי ק"מ דרומית לצומת בית עובד מול הכניסה לבית הספר החקלאי עיינות.