​​תמר מצוי | Phoenix dactylifera
על הקיבוץ: הקיבוץ נוסד כקיבוץ עירוני בשנת 1930; תושביו התגוררו תחילה במחנה אוהלים בבת גלים שבחיפה, ועסקו בעבודות בנמל חיפה, בשנת 1938 הוקם במקומו הנוכחי על גדות נחל הנעמן כיישוב "חומה ומגדל". שטח הקיבוץ כ- 8000 דונם. שמו ניתן לו על שום מיקומו הראשוני במפרץ חיפה. הקיבוץ שימש כאחד מבסיסי הפלמ"ח לפני מלחמת העצמאות; ובמלחמת העצמאות - בסיס לכיבוש עכו.
סיפורו של העץ והערות: כשהוקם הקיבוץ בשנת 1938 היה העץ כבר בוגר, ועל כך מעידים גם צילומים שלו מאותה תקופה עם חוטריו, בלבה של ביצה. אחד הגזעים, ייתכן שהגזע המקורי, קרס לפני כ- 20 שנה, וארבעת החוטרים הפכו לדקלים מרשימים המחוברים בבסיסם. סביב העץ נבנה גן המוקף בחורשת עצים ובו בריכות - עדות לביצה שהייתה במקום ואמפיתיאטרון; הגן משמש לאירועים הנערכים בקיבוץ. העץ מהווה את סמלו של קיבוץ עין המפרץ, ואף נכתב עליו ספר ילדים: "מה סיפר התומר ליואב", מאת יהושע פורטר.
עצים נוספים בקיבוץ ואתרים נוספים לביקור: מדרום לגן התומר מצויה שדרה מרשימה של עצי תמר קנרי, המהווה חלק מאתר זיכרון לבני עין המפרץ שנפלו במלחמות ישראל. בכניסה לקיבוץ נמצאת משתלה לצמח נוי.
על העץ: עץ פרי בעל גזע אחד ובראשו כתר של עלים גדולים דמויי נוצה ("כפות תמר"). באביב מופיעות תפרחות זכריות ותפרחות נקביות בעצים נפרדים. המטעים מבוססים ברובם על עצי נקבה נותני פרי ומעט עצי זכר שאבקה מתפרחותיהם מפרה את פרחי הנקבה. קיימים זנים שונים של עצי התמר הנבדלים בראש וראשונה בטעמם ובמראה פריים וכן ביכולת ההישמרות שלהם (זנים יבשים נשמרים זמן רב יותר מזנים לחים ולחים למחצה), אך גם בגובהם ובחזותם. הגדיד (איסוף הפרי) מתבצע בסתיו. העץ משמש במידה רבה בגננות ומצוי באזורי נרחבים בארץ (באזורים חמים ואף במקומות גבוהים וקרים יותר כמו ירושלים).

מידע​​​ נוסף ע​​ל העץ

גובה, קוטר גזע וקוטר נוף נמדדים במטרים. קוטר הגזע נמדד בגובה 1.3 מטר

התומר בעין המפרץ

​​

אזור
ישוב
נ.צ
משפחה
גובה
קוטר גזע
קוטר נוף
גיל העץ
צפוןעין המפרץ756510, 209041דקליים120.815מעל 80 שנה
איך מגיעים?
מיקום העץ: קיבוץ עין המפרץ, בגן התומר שבמזרח הקבוץ. הקיבוץ ממוקם בצדו של כביש חיפה-עכו, כ- 3 ק"מ מדרום-מזרח לעכו. בכניסה לקיבוץ עין המפרץ ממשיכים עם הכביש לכיוון מזרח. לאחר מרחק-מה מתעקל מעט הכביש לכיוון דרום, אך יש להמשיך ולנסוע מזרחה, עד שנתקלים בשילוט המכוון לגן התומר. יורדים לדרך עפר ולאחר כ- 50 מ' מגיעים לגן שבו נמצא העץ. ​