​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​תמר קנרי | Phoenix canariensis

על הקיבוץ: ניר דוד, או כפי שנקרא בעבר: תל עמל, נמצא בגבול עמק בית שאן ועמק יזרעאל, סמוך לבית שאן; ומשתייך לקיבוץ הארצי של השומר הצעיר. הקיבוץ עלה לקרקע ב-1936 והיה היישוב הראשון מיישובי "חומה ומגדל"; בסיור בגן הלאומי הסמוך: "הסחנה" מוצגת תערוכה בנושא.
בנסיעה למרגלות הגלבוע על כביש 669 בולטת למרחוק שדרת דקלים המיתמרים לגובה של כעשרים מטר. דקלים אלה נשתלו בשנת 1938 על ידי בוגרי בית הספר החקלאי "מקווה ישראל", שהיו חלק ממייסדי הקיבוץ. בשלט הסמוך מצוין כי השתילים נתרמו ע"י מנהל מקווה ישראל, אליהו קראוזה. בעבר היוותה שדרה זו, שבה כשלושים דקלים גדולים ומרשימים, את הכניסה לקיבוץ. גרעין המייסדים של הקיבוץ, שהגיע לאזור עוין ולאקלים קשה מנשוא, לא התמהמה ולאחר כשנה מעלייתם לקרקע החלו בנטיעת הגן. הם נטעו את שדרת הדקלים, עצי פיקוס, סיסם הודי וצאלון נאה כדי להוריק את השממה ולהקל על תנאי האקלים הקשים - זו הייתה חלוציות אמיתית.
שדרת התמר הקנרי מטופלת ביסודיות ע"י הגנן כנגד חידקונית הדקל האדומה הגורמת ברוב הארץ לתמותה קשה של עצי תמר קנרי.
ב-1937 הכין אדריכל קאופמן את תכנית היישוב; ובשנת 1938 תכנן האדריכל אדם שדמי את תוכנית הגן. הנטיעות, ובעיקר העצים, הותאמו לתוכנית הבינוי המאופיינת בקווים ישרים.
קיבוץ ניר דוד מוכר בקרב ציבור הגננים הודות לצבי בהיר שקיבל לידיו את הגן ב- 1939, ועסק במשך כשלושים שנה בנטיעת אלפי עצים ומדשאות נרחבות. זכות מיוחדת שמורה לו הודות להקמת "ברכת עמל" בסמוך לקיבוץ, בריכה טבעית של מי מעיין חמים, המוכרת לציבור בשמה העממי "סחנה" וכן "גן השלושה" לזכרם של שלושת אנשי העמק שנהרגו ממוקש. כיום מתוחזק המקום ע"י רשות הטבע והגנים.
טיול בקיבוץ הנאה ובצל העצים, והתרשמות מהגינון המטופח ומהנחל הזורם בלב הקיבוץ הם חובה.
עצים נוספים בקיבוץ: שדרה של 36 עצי פיקוס השדרות שגובהם כ-25 מ'. שלט הסמוך לשדרה מעיד כי היא ניטעה בט"ו בשבט תרצ"ח - 1938. בחורף 1950, עם רדת השלג, קפאו ענפי העצים, אך לאחר כריתת הענפים התחדשה השדרה. ניתן לראות גם היום את מקום הכריתה שממנו יצאה הסתעפות חדשה. 
על העץ: דקל גבוה ומרשים, בעל גזע רחב וצימוח איטי. פירותיו קטנים, כתומים ואינם ראויים למאכל.

מידע​​​ נוסף ע​​ל העץ

גובה, קוטר גזע וקוטר נוף נמדדים במטרים. קוטר הגזע נמדד בגובה 1.3 מטר​

שדרת הדקלים בתל עמל

​​

אזור
ישוב
נ.צ
משפחה
גובה
קוטר גזע
קוטר נוף
גיל העץ
צפוןניר דוד (תל עמל)דקליים200.9775 שנה
איך מגיעים?
מיקום העץ: ניר דוד בכניסה לקיבוץ. לקיבוץ ניר דוד הסמוך לבית שאן מגיעים מכביש 669. הקיבוץ שוכן דרומית לכביש. ניכנס לקיבוץ ונחנה את רכבנו. נפנה ברגל מעט ימינה ונראה את שדרת הדקלים המרשימה. אם נמשיך לטייל לתוך הקיבוץ, נבחין מרחוק בשדרות הפיקוסים הגדולים.