​​​זית אירופי | Olea europaea
 
ביקור בעץ מתאים לכל המשפחה לימי הסתיו והחורף וכמובן לימי האביב וראשית הקיץ.  הנוף והדרך מדהימים. חיפוש העץ מחייב מעט סבלנות ומרחוק קשה להבין על מה המאמץ. אך כאשר מזהים את העץ ומגלים את גזעו המרשים והמצולק המאמץ שווה. חוויה אמיתית לאוהבי עצים. מקום שווה לפיקניק מרוחק מהיישוב. מומלץ לחבק את העץ, לחסות בצילו, ולהצטלם עמו בכל פוזה אפשרית. ישיבה על גזעו של העץ ובצלו מחזקים את תחושת אפסותו של האדם מצד אחד, ונפלאות הבריאה מצד שני.
סיפורו של העץ אינו ידוע אך יתכן שקרבתו למנזר ולמערת קבורה שנמצאה סמוך למקום קשורים לכך שהעץ נשמר. מערת הקבורה במקום הינה של רבן גמליאל הזקן ושל הקדוש הנוצרי סטפנוס .
שווה לבקר במנזר בית ג'מאל ובגנו היפה. במנזר כשמונה נזירים מבוגרים וסמוך אליו קיים מנזר של נזירות שתקניות צרפתיות ובו כעשרים נזירות.

מידע​​​ נוסף על העץ

גובה, קוטר גזע וקוטר נוף נמדדים במטרים. קוטר הגזע נמדד בגובה 1.3 מטר

הזית מאחורי המנזר

​​

אזור
ישוב
נ.צ
משפחה
גובה
קוטר גזע
קוטר נוף
גיל העץ
מרכז625863, 197620זיתיים93.28כ- 400 שנה
איך מגיעים?
מיקום העץ: מערבית למנזר בית ג'מאל. מכביש 1 ירושלים ת"א יורדים במחלף שער הגיא לכביש 38, עוברים את צומת אשתאול לכיוון בית שמש, עוברים את בית שמש ולאחר כקילומטר פונים שמאלה (מזרחה)  בדרך אספלט) על פי השילוט למנזר בית ג'מאל.
כדאי להחנות את הרכב סמוך למנזר, לאחר מכן חוזרים ברגל לכביש כשלוש מאות מטר. משם פונים לכיוון החורש שמאחורי המנזר לכיוון דרום. העץ נמצא כמאתיים  מטר מערבית למנזר בקו אווירי.  העץ מוסתר ע"י ברושים גדולים ונמצא ממש בוואדי. ​