​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​זית אירופי | Olea europaea 

בכניסה למושב שואבה שוכן לו בהדרת כבוד עץ זית מיתולוגי עתיק ומרשים. גילו של העץ כ-400 שנה, ותושבי היישוב שעלו לקרקע ב-1950 עוד זוכרים את העץ שהותיר בהם רושם עז בטרם  עלייתם לקרקע והיווה נקודת ציון בולטת בנוף. איור של העץ מעטר את סמל היישוב.  בארכיון היישוב נמצא צילום היסטורי של כוחות הפלמ"ח שחנו במקום במלחמה ב-1948, ובו נראים הלוחמים בארוחה סביב העץ.
מיקומו של העץ בצומת מרכזי בקרבת חורשת המסרק ובמרכז הרי ירושלים מזמן לסביבתו אנשים רבים.
המטייל רמי אברהם (רמיאב) סייר במקום, צילם את העץ, העלה את התצלום לאתר אינטרנט ופתח קבוצת דיון מעניינת בנושא, וכך נכתב שם: "בסופו של נופשון-סמינריון, שבו בילינו בתחילת השבוע, סיירנו בגבולות ירושלים, ואחה"צ ירדנו בדרך לשפלה. המשתתפים, נוסעי האוטובוס, ביקשו לעצור לכל מיני צרכים והמדריך הביא אותנו למזנון בכניסה למושב שואבה. היה חם למדי ואני סיירתי מסביב למתוח איברים, בחיפוש אחר מקום מוצל. בצד הדרך ראיתי אותו - עץ זית עתיק שהזמן נתן בו אותותיו, כמו פסל אמן שראשו כמעט אבסטרקטי. לא יכולתי שלא לצלם מזוויות שונות. אני מקווה שבעלי עין בוחנת ייהנו מהמצגת שהכנתי והבאתי לכאן. המצגת מתארת את הגזע המפוסל והמצוייר, את התמודדות העץ עם פגעי הטבע. הדמויות שרואה המתבונן בזגע. העץ "מדבר"..." הסרטון הקצר שהוצג באתר עורר את תגובותיהם החמות של קוראי האתר.

מידע​​​ נוסף על העץ

גובה, קוטר גזע וקוטר נוף נמדדים במטרים. קוטר הגזע נמדד בגובה 1.3 מטר​

אלה ארץ ישראלית בעמוקה

​​

אזור
ישוב
נ.צ
משפחה
גובה
קוטר גזע
קוטר נוף
גיל העץ
השפלה וירושליםשואבה634048, 207288זיתיים72.510כ-400 שנה
איך מגיעים?
מיקום העץ: בכניסה למושב שואבה [צומת שורש]. בצומת שורש, בואכה ירושלים, פונים לכיוון שורש. סמוך לכניסה למושב שואבה, מול תחנת הדלק, שוכן עץ הזית.