קטן או גדול, שעיר או קירח, שחור או לבן – מה זה משנה?! העיקר שנאמץ!

​​
מה יותר טוב מלהגיע הביתה ומישהו קופץ מרוב שמחה בעת פתיחת הדלת, לראות טלוויזיה וללטף אותו, או סתם להתחמק כאשר הוא מנסה לגנוב לך את האוכל מהצלחת? 
יש סיבות רבות לאימוץ כלבים. מלבד העובדה הידועה כי הכלב הוא חברו הטוב של האדם,  מחקרים מראים שילדים הגדלים במשפחות המאמצות בעלי חיים, הם בעלי כישורים חברתיים גבוהים יותר. הם בעלי יכולת הכלה גבוהה יותר, רגישים כלפי האחר ויפתחו את ליבם בקלות  רבה יותר. כמו כן, כאשר נמצא כלב בבית, הילד בעל אחריות רבה יותר בהתייחס ליציאות עמו, לדאגה עבור אוכל ושתייה עבורו ועוד. 
אולם, מעבר לסיבות המשמחות והנעימות לאימוץ, חשוב להבין כי מידי שנה ישנם עשרות אלפי כלבים שננטשו, שהלכו לאיבוד או שסתם מתקשים במציאת בית ולא נותר אלא להרדים אותם, וכל זאת לנוכח העובדה שאין די תקציב כדי לממן עבורם קורת גג או בדיקות רפואיות, ועל כן, כלב ל-א עוזבים. 
ומה אם לא מתאפשר? ניתן למסור את חיית המחמד לבן משפחה, חבר או כל אדם אחראי שתוכלו להיות בטוחים שהוא עושה את המיטב כדי לדאוג לאותו יצור ההולך על ארבע. לא מצאתם? פנו לאחת מהעמותות או לכלבייה העירונית הסמוכה לביתכם, בבקשה שתמצא לו בית חם. ומה לגבי חופשת הקיץ שמתקרבת? פנו עוד היום לשירותי פנסיון ייעודי לכלבים ושריינו מקום לכלבכם, ותוכלו לנסוע בלב שקט וללא כל דאגה!
השתכנעתם?! מצוין! אז לפני שמתארגנים לכלבייה הקרובה, איזה כלב כדאי לבחור?גזעי או מעורב?  

אז יהיו את אלו שיבחרו בכלבים שניתן לראות בפרסומות, הלבנים, אלו שמסורקים, הקטנים, אבל מה עם אלו שפחות יפים? אלו שבמהלך הדורות הזדווגו עם כלבים מסוגים שונים, הכלבים המעורבים. על פי מומחים, נמצא כי כלבים אלו יהיו לרוב חולים פחות ותוכלו ליהנות איתם שנים רבות יותר. בנוסף, אם הזיווג של המינים נעשה על ידי אדם מקצועי, אופיו של הכלב יהיה מאוד נוח וניתן יהיה לאלף ולגדל אותו בקלות יחסית. 
אז השתכנענו לצרף כלב, לאמץ אותו ואפילו בחרנו בגזע המעורב. מה נשאר? אז כדאי שתדעו עוד מספר דברים טרם ההליכה לכלבייה הקרובה. אז לפני שמגיעים הביתה, הרחיקו כל דבר שיכול להוות סכנה לבעל החיים ולכם. בתוך כך, חשמל, חוטים, חומרים רעילים ועוד. זכרו, כלב כמו ילד. חשוב לדאוג למיטה עבורו, לכלי אוכל ואפילו למשחקים. כמו כן, יש לסכם מראש מי מאכיל אותו ומי אחראי להחליף לו, מי מטפל בחיסונים וטיפולים רפואיים שעליו לבצע (בניהם גם עיקור וסירוס), מה מותר ומה אסור, כדי שלא יפרוץ גבולות!

קיבלתם את הכלב? מזל טוב! גשו לווטרינר ובדקו את הכלב, רצוי לשאול על הטיפולים הרפואיים שיש לעשות והחיסונים. 
באשר להליכים בירוקרטיים? שימו לב, גידול בעל חיים מצריך רישיון מהרשות המקומית במקום מגוריכם. על כן, פעם בשנה, בעת חיסון הכלב כנגד מחלת הכלבת, ניתן לקבל את רישיון ההחזקה המדובר.

כאן גרים בכיף ישראל, ישראלה ורקסי ישראלי  

​ברכות! אימצתם את הכלב, אבל כאן הכול רק מתחיל... חשוב לשמור על כללים בסיסיים שיסייעו גם לכם וגם לו: 
ראשית, הכלב שלכם זקוק לכם! הוא צריך שתהיו שם בשבילו כמו כל בן משפחה. חשוב שתצאו אתו​ לטיולים לפחות 3 פעמים ביום, תעקבו אחר הצרכים הרפואיים שלו, תקנו לו צעצועים כדי שיהיה לו במה להתעסק ומקמו את המיטה, כוס השתייה והאוכל במקום קבוע וזמין עבורו. 
שיהיה בהצלחה!

וזכרו, כלב לא קונים, כלב מאמצים!
כלב מאומץ

​​ לטייל עם החבר הכי טוב: טיפים ליציאה לשטח עם כלב  

​כידוע, חודשי הקיץ מרובים במטיילים ונופשים ברחבי הארץ. זהו זמן מצוין לבילוי משותף של המשפחה והכלב, שהוא כמובן, חלק בלתי נפרד מהמשפחה. רק לפני שנעלתם את הבית, שימו לב! כאשר אתם יוצאים מהסביבה והשגרה המוכרת לכלב, חשוב להקפיד על מספר כללים חשובים שיקלו עליכם ועל כלבכם:

 1. להיות ערניים וקשובים לכלב, לביטחונו ולצרכיו. לתכנן את המסלול מראש ולבדוק היטב באילו מקומות ניתן לבקר עם חיית המחמד. מומלץ לבדוק באילו אזורים התגלו מקרי כלבת.
 2. אין לה​​שאיר את הכלב ברכב, אפילו לא לכמה דקות ועם חלון פתוח מעט.
 3. לא לשכוח לה​​ביא לכלב את המזון המוכר לו, ולא להסתמך על שאריות. כמו כן, חשוב שלא להעמיס מזון על הכלב מפני שהאנרגיות שלו מופנות לשרירים ולא לעיכול.
 4. כמו בני ה​אדם, גם הכלבים חשופים לחום ולסכנה מהתייבשות ומכוויות. כלבים בעלי פרווה בהירה וקצרה רגישים יותר לחום. אם אתם נוהגים לספר את הכלב, ודאו כי פרוותו לא קצרה מדי. היו קשובים לכלב, היו ערניים לשינויים במצבו הגופני או בהתנהגותו. אם הכלב מושך אחורה, מאט את ההליכה או אם משהו נראה לא תקין – שפכו עליו מים כדי לקרר אותו.
 5. חשוב לזכור! מדובר בימים מאוד חמים, ולכן חשוב שיהיה ברשותכם מים בטמפרטורה רגילה, ולא קרים מידי, בכל עת בשבילכם ובשביל הכלב. בפרט, לאחר הליכה ארוכה או מאמץ פיזי, יש להציע אותם לכלב. שימו לב, אין לתת לכלב לשתות ממקורות מים שלא מוכרים הנמצאים לאורך המסלול. 
 6. הקפידו על טיפול מונע לטפילים באמצעות אמפולות, קולרים או כדורים. אם לא טיפלתם קודם, תנו לכלב את הטיפול כמה ימים לפני היציאה, בהתאם להוראות הווטרינר.

מוטלת עליכם חובה להחזיר את הכלב ברצועה בכל מצב, גם אם הכלב מאולף. ישנם צימרים שמקבלים בשמחה חיות מחמד ואם אתם ישנים על חוף הים, הקפידו לקשור את הכלב ולא לתת לו להסתובב חופשי בשטח. 

והכי חשוב, תהנו!

הכינו את כלבכם לחורף  

 • ​​בזמן סערה מומלץ שהכלב ישהה במקומות אטומים כגון ממ"ד, המפחית מעצמת הרעש באוזניהם
 • כדי שירגיש נעים וחמים, מומלץ להניח את הכלב בכלוב פתוח, מרופד בשמיכה, ממנו יוכל לצאת בקלות
 • מומלץ לפנק את הכלב בבגד חם 
 • במקרה שהכלב לא מצליח להירגע, מומלץ להיוועץ עם הרופא הווטרינר על טיפול תרופתי להרגעה
 • אם הכלב נמצא בחוץ, יש לדאוג למחסה ​​שלא נקווים מסביבו מים. אם הכלב רטוב, יש להכניסו הביתה ולייבשו.

 

 

יום פתוח בסוכות - חקלאות ישראליתhttps://www.moag.gov.il/subject/sukotיום פתוח בסוכות - חקלאות ישראלית
חיסכון עכשיו - לקראת שמיטה תשפ"בhttps://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/hashkaot/shmitaחיסכון עכשיו - לקראת שמיטה תשפ"ב
מאמצים כלבים באחריותhttps://www.moag.gov.il/subject/Adopting_dogsמאמצים כלבים באחריות