שאלות ותשובות נפוצות - כל מה שרצית לדעת על עצים

באילו צעדים עלי לנקוט כאשר אני מגלה לפתע שעומדים לכרות עץ בגינה או ברחוב שלי?

על פי פקודת היערות, כל כריתה של עץ מוגן מחייבת אישור בכתב מאת פקיד היערות. היעדר מסמך כזה הופך את הכריתה לבלתי חוקית ולמעשה פלילי. יש לדרוש מהכורתים להציג את האישור הנ"ל; אם אין כזה בנמצא, יש לפנות לפקידי היערות (פרטיהם ומספרי הטלפון באתר האינטרנט 'לחבק עץ') על מנת למנוע את הכריתה. עץ שנכרת - אין דרך להשיב.  

איזה עץ כדאי לשתול בגינה?

שתילת עץ בעיר דורשת מחשבה תחילה. כאשר נוטעים עץ קטן בגינה, לא תמיד חושבים על כך שבעוד 20 שנים הוא יהפוך ליצור אדיר ממדים. כאשר שותלים עץ באזור מגורים, יש לקחת בחשבון את אופן התפשטות השורשים, את צורת הנוף ומרכיבים רבים נוספים. יש להיוועץ באיש מקצוע, שימליץ על נטיעת העץ הנכון במקום הנכון, כך ייחסכו גיזומים מיותרים ויימנע מצב של חדירת שורשים לצנרת הביוב, בזבוז מים ועוד.

מה התועלת שיש לי בעץ?

העץ הוא ידידו הטוב ביותר של האדם. העץ מצל עלינו בימי הקיץ הלוהטים, סופח פיח, פולט חמצן ומשפר את איכות האוויר שאנו נושמים. העץ משמש בית לציפורים, המוסיפות מעט טבע ואופטימיות לחיי העיר. בקיץ, העץ מסייע להפחתת הטמפרטורה בסביבתו בכ- 4 מעלות. העץ "צובע" את הרחובות בירוק ואף תורם לכיסוי הטיח המתקלף בקירות. העץ מאפשר קצת פרטיות לך ולשכן שנמצא בדיוק במרפסת ממול. למה עוד אתה יכול לצפות מידיד?!

האם מותר לי לכרות עץ בחצר שלי?

אם מדובר בעץ בוגר, התשובה היא חד-משמעית לא! גם אם אתה הוא זה שנטע את העץ, וגם אם מדובר בבית פרטי. יש להשיג אישור מפקיד היערות של העיר. יחד עם זאת, לשוב לזכור שעל פי הערכת מתווכים, ערך דירה מוקפת עצים גבוה ב- 5% עד 10%, מדירה שאינה מוקפת עצים. אם לא נראים עצים מחלון הדירה, ערכה פוחת וקשה יותר למכור אותה. 

מדוע אין לתלות מודעות על עצים?

העץ אינו לוח מודעות. הוא אורגניזם חי ויש לנהוג בו בכבוד – זהו עניין תרבותי וחינוכי. כמו כן, קליפה שלמה ובריאה חיונית לעץ כדי לצמוח. הסיכות והנעצים הננעצים בעץ פוצעים את הקליפה ומקלים על תולעים ופטריות, המחפשות אחר דרך להיכנס לתוך הגזע. 

מה עושים עם עץ שגדל קרוב מדי לחלון?

יש לגזום רק את הענפים הקרובים לבית ולהסיח את גידול הענפים לצד הנגדי מהבית. אין לכרות או להסיר את צמרת העץ. צריך להבין שהעץ דורש טיפול ואף אהבה. הטיפול בעץ צריך להיעשות במנות קטנות. הורדה אגרסיבית של חלקים מהעץ פעם בשנה אינה הדרך הנכונה. אמנם טיפול מדי כמה חודשים הוא יקר מעט יותר, אך יתברר כרווחי מאוד בטווח הארוך. 

כמה עולה עץ?

שלא כמו מכונית שערכה פוחת עם השנים, ערכו של העץ עולה. ערכו הכלכלי של עץ בן 20 שנה הוא כ- 12,000 ₪ לפחות. סכום זה אינו כולל את ערכו האקולוגי בספיחת זיהום האוויר, בהורדת הטמפרטורה, בנוי ועוד.

מי מוסמך לטפל או לגזום עץ?

העץ הינו אורגניזם מורכב, וכדי לטפל בו יש לעבור הסמכה. כמו בכל מקצוע, יש דרגות שונות של מומחיות. כפי הנראה, הגנן הקבוע, המטפל בגינתך, במרבית המקרים לא למד אגרונומיה או גננות, ולכן הוא מוסמך רק להשקות את העץ ולא לגזום אותו! ממש כשם שהחשמלאי, המוזמן לתקן בעיה בחשמל הבית, צריך להחזיק בתעודת "חשמלאי מוסמך", כך יש לדרוש זאת מהאדם המטפל בעץ. גיזום מקצועי של עצים יכול להתבצע רק ל ידי מי שברשותו תעודת "גוזם מומחה" מטעם משרד החקלאות. 

מי הקובע את אופן הטיפול בעצים?

יש יחידה מיוחדת במשרד החקלאות ופיתוח הכפר והיא המפרסמת הנחיות לדרך הטיפול הנכונה בעצים. למרות זאת, בעקבות לחץ מתחום הנדל"ן, המשולב בחוסר מקצועיות, מתייחסים פעמים רבות לעץ כאל מפגע או מטרד. מחקרים הוכיחו שגיזום "חזק" ובלתי מקצועי מעוות את העץ, מקצר את חייו, מחליש את ענפיו, והופך את העץ פגיע ביותר למזיקים ופטריות. 

איך מתמודדים עם נשירתם ההמונית של פירות הפיקוסים על מדרכות?

פעם הפיקוס לא הניב פירות. לפני כמה עשרות שנים הגיעה לארץ צרעה מזן שלא היה קיים כאן קודם. צרעה זו הפרתה את העץ, ומאז יש לו פירות. חשוב לזכור שהפיקוס מניב פירות רק כשלושה חודשים בשנה.  עצים רבים משירים עליהם בשלכת אך אנו לא כורתים אותם כדי שלא יהיו עלים לטאטא. עלינו לזקוף לטובתו של העץ את התועלות המרובות שהוא מעניק לנו.