שאלות ותשובות נפוצות - כל מה שרצית לדעת על עצים

אילו עצים מותר לכרות ואילו לא? מה ערכו של עץ עבורי? למי עלי לפנות אם כורתים עץ מוגן ברחוב שלי? כיצד גוזמים נכון את העץ? מומחי משרד החקלאות משיבים על כל השאלות.
מדוע ההתנגדות ל"תספורת" לראשי העצים? זה בריא לשיער, אז מדוע לא לעצים?

בניגוד לשיער, שהוא רקמה מתה, העץ הוא אורגניזם חי. כל חיתוך בעץ יוצר פצע שלרוב אינו מחלים. דרך פצע זה נכנסים לתוך העץ מזיקים ופטריות, העלולות לפגוע בעץ ואף לגרום למותו. בנוסף, העץ שאנו רואים מעל האדמה אינו העץ כולו. מתחת לפני הקרקע נמצאים השורשים. כאשר נגזמים ענפי העץ, כמות העלים קטנה ואינה יכולה להזין את השורשים. במקרים רבים ה"תספורת" אינה משאירה כמעט עלים על העץ. המאמץ הנדרש מהעץ כדי להוציא שוב עלים הוא עצום, מקצר את חייו בהדרגה אך בשיטתיות, או הורג אותו.


אם כן, מה לגבי חוטי החשמל?

ישראל אינה המקום היחיד בעולם, שבו נשתלו עצים מתחת לחוטי חשמל. יש אין-ספור שיטות ליצור בעץ מאין מנהרה, תעלה או חור, שדרכם יכולים כבלי החשמל לעבור, ולכן אין צורך להנמיך את העץ כולו. יתר על כן, חשוב לזכור שיותר הגיוני להטמין את כבלי החשמל באדמה ולא לגזום את צמרות העצים. חברת החשמל נוקטת בפעולות המועילות לה וזולות עבורה, ואינה לוקחת בחשבון את הנזק שנגרם לעצים. אסור להתבלבל - הבעיה נעוצה בכבלי החשמל התלויים באוויר ולא בעצים, הממלאים את חלקם ופשוט מנסים לצמוח. כדאי לדעת, שכאשר חברת חשמל מגיעה לגזום, עליה לתאם ראשית את הגיזום ואת אופן ביצועו מבחינה מקצועית, עם אנשי המקצוע ברשות המקומית.

 
​מדוע אין לתלות מודעות על עצים?

העץ אינו לוח מודעות. הוא אורגניזם חי ויש לנהוג בו בכבוד – זהו עניין תרבותי וחינוכי. כמו כן, קליפה שלמה ובריאה חיונית לעץ כדי לצמוח. הסיכות והנעצים הננעצים בעץ פוצעים את הקליפה ומקלים על תולעים ופטריות, המחפשות אחר דרך לתוך הגזע.


כמה עולה עץ?

שלא כמו מכונית שערכה פוחת עם השנים, ערכו של העץ עולה. ערכו הכלכלי של עץ בן 20 שנה הוא כ- 12,000 ₪ לפחות. סכום זה אינו כולל את ערכו האקולוגי בספיחת זיהום האוויר, בהורדת הטמפרטורה, בנוי ועוד.


מי מוסמך לטפל או לגזום עץ?

העץ הוא אורגניזם מורכב, וכדי לטפל בו יש לעבור הסמכה. כמו בכל מקצוע, יש דרגות שונות של מומחיות. כפי הנראה, הגנן הקבוע, המטפל בגינתך, במרבית המקרים לא למד אגרונומיה או גננות, ולכן הוא מוסמך רק להשקות את העץ ולא לגזום אותו! ממש כשם שהחשמלאי, המוזמן לתקן בעיה בחשמל הבית, צריך להחזיק בתעודת "חשמלאי מוסמך", כך יש לדרוש זאת מהאדם המטפל בעץ. בארץ מתקיימים קורסים לגננות, שמוענקת בהם תעודת "גנן 1","גנן 2", "גנן 3", הנדסאי נוף, טכנאי נוף ואגרונום. רק בעלי תעודה מסוג זה מתאימים לביצוע פעולות דישון וטיפול במזיקים ולמתן המלצה לגבי סוג העץ המתאים לשתילה ולגבי גיזומו. אין ספק, שאם גוזם זה בעל תעודה נוספת במקצועות הגינון, אזי יעשה את עבודתו טוב יותר. בנוסף, הגוזם חייב לעבוד על פי כללי הבטיחות, המחויבים בעבודה בגובה. מומלץ להקפיד על כך שלפחות בעץ שבגינת הבית יטפל איש מקצוע.


מה התועלת שיש לי בעץ?

העץ הוא ידידו הטוב ביותר של האדם. העץ מצל עלינו בימי הקיץ הלוהטים, סופח פיח, פולט חמצן ומשפר את איכות האוויר שאנו נושמים. העץ משמש בית לציפורים, המוסיפות מעט טבע ואופטימיות לחיי העיר. בקיץ, העץ מסייע להפחתת הטמפרטורה בסביבתו בכ- 4 מעלות. העץ "צובע" את הרחובות בירוק ואף תורם לכיסוי הטיח המתקלף בקירות. העץ מאפשר קצת פרטיות לך ולשכן שנמצא בדיוק במרפסת ממול. למה עוד אתה יכול לצפות מידיד?!


אני דווקא רואה שהעירייה שותלת עצים רבים...

העצים שהעירייה שותלת מדי שנה הם קטנים ונוכל ליהנות מצלם רק בעוד מספר שנים. אם כן, לא עדיף לטפל בעצים הבוגרים, לשמרם וליהנות מהם כבר עכשיו? חשוב לזכור, שכמו שמישהו מקבל כסף רב לגיזום ולכריתה של העצים, מישהו מקבל כסף כדי לשתול עצים כך שההשקעה מתבקשת ויש להשקיע ולטפל בעצים הקיימים.

 
לדעתי, העירייה מטפלת יפה בעצים. אני רואה שגוזמים הרבה ליופי ולנוי

לפי חוות דעת של מומחי משרד החקלאות בארץ ושל מומחים בעולם כולו, במקרים רבים גיזום העצים שנעשה בישראל אינו מקצועי. הוא מנוגד לכל כללי הטיפול בעץ, מזיק לו, מקצר את חייו, ולעתים אף גורם למות העץ. גיזום נכון הוא לא טיפול באופן קבוע אלא אמור להיעשות רק כאשר מתעורר הצורך בכך.


מי הקובע את אופן הטיפול בעצים?

יש יחידה מיוחדת במשרד החקלאות ופיתוח הכפר והיא המפרסמת הנחיות לדרך הטיפול הנכונה בעצים. למרות זאת, בעקבות לחץ מתחום הנדל"ן, המשולב בחוסר מקצועיות, מתייחסים פעמים רבות לעץ כאל מפגע או מטרד. מחקרים הוכיחו שגיזום "חזק" ובלתי מקצועי מעוות את העץ, מקצר את חייו, מחליש את ענפיו, והופך את העץ פגיע ביותר למזיקים ופטריות. על פי כל קנה מידה מקצועי, על פי הספרות המקצועית בתחום ומאות מחקרים שפורסמו בנושא, אופן הטיפול בעצי העיר הוא פעמים רבות אינו מקצועי ופוגע קשות בעצים ובסביבה.


מה עושים עם עץ שגדל קרוב מדי לחלון?

יש לגזום רק את הענפים הקרובים לבית ולהסיח את גידול הענפים לצד הנגדי מהבית. אין לכרות או להסיר את צמרת העץ. צריך להבין שהעץ הוא אורגניזם חי, הדורש טיפול ואף אהבה. הטיפול בעץ צריך להיעשות במנות קטנות. הורדה אגרסיבית של חלקים מהעץ פעם בשנה אינה הדרך הנכונה. אמנם טיפול מדי כמה חודשים הוא יקר מעט יותר, אך יתברר כרווחי מאוד בטווח הארוך. העץ מעלה את ערך הדירה, מקנה מראה "ירוק בעיניים", מצל בקיץ ואף מעניק מעט פרטיות מהשכן, וכל מה שהוא צריך בתמורה זה תשומת לב וטיפול מקצועי.


מה לגבי פירות הפיקוסים?

פעם הפיקוס לא הניב פירות. לפני כמה עשרות שנים הגיעה לארץ צרעה מזן שלא היה קיים כאן קודם. צרעה זו הפרתה את העץ, ומאז יש לו פירות. לעצם העניין, חשוב לזכור שהפיקוס מניב פירות רק כשלושה חודשים בשנה. כמו כן, הכול מבינים, כי לעתים יש להשלים עם אי-נוחות מסוימת כדי ליהנות ממשהו. עצים רבים משירים עליהם בשלכת אך אנו לא כורתים אותם כדי שלא יהיו עלים לטאטא. אין דבר המשתווה לטבע האמיתי. מכוניות פולטות עשן, האם מישהו מציע להוריד לאלתר את כל המכוניות מהכביש?! עלינו לזקוף לטובתו של העץ את התועלות המרובות שהוא מעניק לנו.


באילו צעדים עלי לנקוט כאשר אני מגלה לפתע שעומדים לכרות עץ בגינה או ברחוב?

על פי פקודת היערות, כל כריתה של עץ מוגן מחייבת אישור בכתב מאת פקיד היערות. היעדר מסמך כזה הופך את הכריתה לבלתי חוקית ולמעשה פלילי. יש לדרוש מהכורתים להציג את האישור הנ"ל; אם אין כזה בנמצא, יש לפנות למשטרה לאלתר על מנת למנוע את הכריתה. עץ שנכרת - אין דרך להשיב.  


האם מותר לי לכרות עץ בחצר שלי?

התשובה היא חד-משמעית לא! גם אם אתה הוא זה שנטע את העץ, וגם אם מדובר בבית פרטי - אסור על פי החוק לכרות עץ. קודם יש להשיג אישור מפקיד היערות של העיר. ייתכן שיתעוררו בלבך ספקות בנושא, אם תדע, שעל פי הערכת מתווכים, ערך דירה מוקפת עצים גבוה ב- 5% עד 10%, וקל יותר למכור אותה. אם לא נראים עצים מחלון הדירה, ערכה פוחת וקשה יותר למכור אותה. ואם לא די בכך, הרי שאין לשכוח כי מדובר בעבירה פלילית, שבצדה גם קנס כספי.


איזה עץ כדאי לשתול בגינה?

שתילת עץ בעיר דורשת מחשבה תחילה. כאשר נוטעים עץ קטן בגינה, לא תמיד חושבים על כך שבעוד 20 שנה הוא יהפוך ליצור אדיר ממדים. כאשר שותלים עץ באזור מגורים, יש לקחת בחשבון את אופן התפשטות השורשים, את צורת הנוף ומרכיבים רבים נוספים. יש להיוועץ באיש מקצוע, שימליץ על נטיעת העץ הנכון במקום הנכון, כך ייחסכו גיזומים מיותרים ויימנע מצב של חדירת שורשים לצנרת הביוב, בזבוז מים ועוד.