קיבלתם החלטה לצרוך את התוצרת האורגנית, אבל אינכם בטוחים מה בדיוק עליכם לחפש? האם באמת המוצרים שארכוש יהיו אורגניים? ומה בכלל ההבדל בין מוצרים רגילים למוצרים האורגניים? משרד החקלאות פה להסברים, וקיבץ את כל הטיפים למציאת ולזיהוי המוצרים האורגניים.
​​​היכן נוכל למצוא תוצרת אורגנית? 
כאשר החנות או הרשת מוכרות תוצרת אורגנית בתפזורת לצד תוצרת רגילה, עליהן להפריד בין שני הסוגים באופן ברור, כדי למנוע בלבול מיותר. יתרה מכך, בחנויות צריך להיות אזור נפרד למוצרים האורגנים, בין אם מדובר בפירות וירקות, ביצים, חלב, בשר, ובין אם מדובר במוצרים מעובדים, כגון: פסטה, קטשופ, רטבים וכדומה. בחנויות המוכרות תוצרת אורגנית בלבד אין צורך להפריד בין המוצרים השונים. על כל מקרה, לצד מדפי המכירה האורגניים יוצב שלט המורה על "תוצרת אורגנית".

עוד מדגישים במשרד, הצרכן המבקש לקנות תוצרת אורגנית, עליו לחפש את הסמל האורגני האחיד של מדינת ישראל (משרד החקלאות) על אריזת המוצר (פירות, ירקות, מוצרים ארוזים) ואת סמל הפיקוח של אחד מגופי האישור והבקרה המוסמכים לתת למגדל וליצרן האורגני את ההיתר לסמן את המוצר כאורגני.

החל מה- 1.9.2008 יכול כל צרכן לחפש את הסמל האורגני האחיד על המוצרים האורגניים ולדעת בביטחון כי כל מוצר שנושא אותו אכן גודל ויוצר על פי הסטנדרט האורגני והוא מפוקח על ידי אחד משלושת גופי האישור והבקרה שהסמיך משרד החקלאות לשם פיקוח על התוצרת האורגנית (אגריאור, סקאל ישראל והמכון לבקרה ואיכות אי.קיו.סי.).


​על איזה מוצרים מפקח החוק? החוק והתקנות האורגנים משלימים את היערכות משרד החקלאות ופיתוח הכפר לגידול, ייצור, טיפול ושיווק של תוצרת חקלאית טרייה לשוק המקומי. בשלב ראשון, יכללו בחוק כל מוצרי המזון שמוצאם מן הצומח ובשלב מאוחר יותר, החל מספטמבר 2009, מוצרי מזון שמוצאם מן החי.


לוגו תוצרת אורגנית

 

 

רשימת עוסקים כללית בחקלאות אורגנית כולל השעיותhttps://www.moag.gov.il/ppis/Yechidot/standarts/haklaut_organit/pirsumim/2020/Pages/oskim_klalit.aspxרשימת עוסקים כללית בחקלאות אורגנית כולל השעיות
סקר בנושא שיפור הרגולציה על תוצרת אורגניתhttps://www.moag.gov.il/ppis/Yechidot/standarts/haklaut_organit/pirsumim/2019/Pages/seker_totzeret_org.aspxסקר בנושא שיפור הרגולציה על תוצרת אורגניתמשרד החקלאות בוחן בימים אלו את הרגולציה על גידול תוצרת אורגנית. הרגולציה קובעת כללים לגבי אופן הגידול של התוצרת, כתנאי לסימון המוצר כמוצר אורגני. המידע שתמסרו בסקר זה יסייע למשרד לבחון איך לעדכן את התקנות והנהלים - על מנת לפשט ולייעל את התהליך.
משרד החקלאות מציג: דוח שאריות חומרי הדברה בפירות וירקותhttps://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/dovrut/publication/2019/Pages/seker_hadbara2017.aspxמשרד החקלאות מציג: דוח שאריות חומרי הדברה בפירות וירקות