כיצד תזהו תוצרת אורגנית? כל הסמלים והסימונים על פיהם תזהו האם התוצרת שלפניכם הינה תוצרת אורגנית מורשית

​​​​​​​​​​​ב- 1.9.2008 נכנס לתוקפו החוק האורגני הכולל את כל מוצרי המזון האורגניים שמוצאם מן הצומח בלבד. על פי החוק, יכול כל צרכן להתחיל לחפש את הסמל האורגני האחיד על המוצרים האורגניים.


פירות וירקות אורגניים

החקלאות האורגנית בישראל מהווה כ- 1.5% מכלל התוצרת החקלאית המיוצרת בישראל וכ- 13% מכלל הייצוא החקלאי. בענף יש כ- 700 עוסקים ביניהם מגדלים, יבואנים, משווקים וכו' .  כ- 57,600 דונם מגודלים כאורגני לפי הפילוח: גידולי שדה – 40%, ירקות – 4.5%, פירות – 24%, תבלינים – 4%, שונות – 23% (צמחי מרפא, פרחים וכו'). ככלל, הפירות והירקות האורגנים יכולים להיות מרוססים אך ורק בחומרים המורשים לשימוש בחקלאות אורגנית. את התוצרת האורגנית, ובפרט הפירות והירקות, ניתן למצוא במיקום המופרד משאר הפירות והירקות הקונבנציונאליים, על מנת למנוע בלבול מיותר. 

​ביצים אורגניות

התוצרת החקלאית האורגנית, הטרייה והמעובדת מן הצומח והחי, מפוקחת על ידי משרד החקלאות, ומהווה כ- 1.5% מכלל התוצרת החקלאית המיוצרת בישראל וכ- 13% מכלל הייצוא החקלאי (לבדוק נתונים עדכניים). על מנת לזהות ביצה אורגנית, יש לבדוק שהסימן האחיד של מדינת ישראל (משרד החקלאות) נמצא על אריזות הביצים בסמוך לסמל גוף האישור והבקרה המפקח ל היצרן.
כמו גם ביצים אלה תהיינה מופרדות באופן ברור מהביצים הרגילות, על מנת למנוע בלבול מיותר.

​ 1.png
​הסמל האורגני האחיד של מדינת ישראל
mabada_logo.jpg
​מספר הסמכה של השירותים להגנת הצומח:  9720105
IQC_logo.jpg
​מספר הסמכה של השירותים להגנת הצומח: 9720103
agrior_logo.jpg
​מספר הסמכה של השירותים להגנת הצומח: 9720102
organic_logo.jpg
​מספר הסמכה של השירותים להגנת הצומח: ​9720101​
תוצרת אורגנית, צילום: ישראל כהן

 

 

תכשירים לחקלאות אורגנית המורשים למכירה בישראל - ינואר, 2020https://www.moag.gov.il/ppis/Yechidot/standarts/haklaut_organit/pirsumim/2020/Pages/hadbara_org_1_-2020.aspxתכשירים לחקלאות אורגנית המורשים למכירה בישראל - ינואר, 2020
תכשירים לחקלאות אורגנית המורשים למכירה בישראל - ינואר, 2020https://www.moag.gov.il/ppis/Yechidot/chimistry/rishum_rishuy/pirsumim/2020/Pages/hadbara_org_1_-2020.aspxתכשירים לחקלאות אורגנית המורשים למכירה בישראל - ינואר, 2020
סקר בנושא שיפור הרגולציה על תוצרת אורגניתhttps://www.moag.gov.il/ppis/Yechidot/standarts/haklaut_organit/pirsumim/2019/Pages/seker_totzeret_org.aspxסקר בנושא שיפור הרגולציה על תוצרת אורגניתמשרד החקלאות בוחן בימים אלו את הרגולציה על גידול תוצרת אורגנית. הרגולציה קובעת כללים לגבי אופן הגידול של התוצרת, כתנאי לסימון המוצר כמוצר אורגני. המידע שתמסרו בסקר זה יסייע למשרד לבחון איך לעדכן את התקנות והנהלים - על מנת לפשט ולייעל את התהליך.