תות שדה נחשב לפרי רומנטי, מתוק, "ממתק מן הטבע", קינוח בריא ומזין, מלא בוויטמינים ומינרלים. השוק המקומי צורך מדי שנה כ- 13,000 טון. 700 טון מופנים לתעשייה ו- 685 טון לייצוא. הודות למבחר הזנים הקיימים היום עונת תות השדה נמשכת כחצי שנה מנובמבר עד מאי.

​על פי נתוני שירות ההדרכה והמקצוע של משרד החקלאות תות השדה גדל בשטח של כ- 3,860 דונם בכל צורות הגידול, חממות לגידול תות מוגבה (תות תלוי) במצע כ- 60 דונם, חממות ומנהרות לגידול בקרקע כ- 400 דונם, מנהרות נמוכות בקרקע כ- 3,400 דונם. מספר החקלאים בישראל המגדלים תות עומד על 125, רובם באזור השרון והמשולש. בניגוד לשנים עברו כיום, באמצעות חרקים מועילים שהם האויבים הטבעיים האוכלים את המזיקים לתות, מפחיתים באופן משמעותי את השימוש בחומרי הדברה.

זני התות המסחריים כיום הינם:
זן "אורלי", אותו מגדלים בהיקף של כ- 50% מהשטח. זן "הדס", אותו מגדלים בהיקף של כ- 15% מהשטח. זן "ברק", אותו מגדלים בהיקף של כ- 15% מהשטח. את שאר הזנים אותם מגדלים בהיקף של כ- 20% מהשטח. את הזנים "תמיר" ו"יובל" מגדלים בעיקר בגידול התלוי.

אם גם אתם נמנים עם אוהבי התותים, תשמחו בוודאי לגלות שמשרד החקלאות ופיתוח הכפר פיתח במכון וולקני שלושה זני תות שדה חדשים:

זן "גילי"- זן צעיר ומבטיח, שהעונה הנוכחית היא עונתו הראשון בשוק. פירותיו גדולים, מאורכים, מוצקים וצבעם בהיר. בנוסף מצטיין הפרי בטעם מתוק ועסיסי, וחיי מדף טובים. הזן "גילי" נקרא על שם נכדתו הראשונה של התותן אלי ימיני, המארח את תוכנית הטיפוח של הזן. ה"גילי" גדל השנה על כמה עשרות דונמים באזור המרכז ובעל פוטנציאל להיות זן מוביל.

זן "שני"- הזן "שני" בעל יבול מוקדם ורב במיוחד, פירותיו גדולים וכל אחד שוקל בממוצע כ- 30 גרם, לעומת זנים אחרים השוקלים כ- 20 גרם. הזן מותאם לגידול באזורים חמים ומבשיל בתחילת העונה בחודש נובמבר, ובכך מאפשר לאוהבי התותים להתחיל לנשנש כבר בסתיו צבעו אדום, צורתו רחבה. הודות לרמת הסוכר הגבוהה ב"שני" וליבוליו הכבדים, מיועד ה"שני" להחליף את הזן הוותיק "הדס". ה"שני" נותן תוצאות טובות גם בגידול התלוי מן האוויר (להבדיל מהגידול המסורתי על הקרקע) באזור הנגב הצפוני.

זן "יסמין"- הזן שמאריך את העונה בצורה כי משמעותית וניתן למצוא בשווקים את פירותיו כבר מאמצע חודש נובמבר. הפרי גדול יחסית, בממוצע 25-26 גרם לתות, הוא מצטיין בצבעו הבהיר והמבריק וטעמו עסיסי ומתוק. צורת הפרי קצרה ומתאפיינת בקצה קטן לבן.

תות שדה

 

 

יום עיון בשיתוף מומחים מהאיחוד האירופי בנושא מדיניות לענף החלב באירופה ולקחים לישראלhttps://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/research_economy_strategy/publication/2017/Pages/youm_eyoun.aspxיום עיון בשיתוף מומחים מהאיחוד האירופי בנושא מדיניות לענף החלב באירופה ולקחים לישראל
מפקחי משרד החקלאות חשפו שני מקרים ובהם 700 ק"ג בשר שהוחזק בתנאים אסורים, הוברח, נשחט בשחיטה שחורה ויועד למכירה באזור הצפוןhttps://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/dovrut/publication/2017/Pages/public_health.aspxמפקחי משרד החקלאות חשפו שני מקרים ובהם 700 ק"ג בשר שהוחזק בתנאים אסורים, הוברח, נשחט בשחיטה שחורה ויועד למכירה באזור הצפון
תקנות משרדי החקלאות והבריאות לשימוש בחומרי הדברה אושרו אתמול בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת https://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/dovrut/publication/2017/Pages/Pesticides.aspxתקנות משרדי החקלאות והבריאות לשימוש בחומרי הדברה אושרו אתמול בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת