לאור המצב הביטחוני הנוכחי, משרד החקלאות ופיתוח הכפר מנחה את בעלי חיות המחמד כיצד לטפל בהם בעת משבר בטחוני וכיצד למגנם

​הנחיות כלליות

​​​​​​​​​המרחב המוגן / המקלט, שהוכן על פי הנחיות פיקוד העורף, יספק הגנה טובה הן לבני האדם והן לחיות המחמד השוהות בו. מומלץ להצטייד במלאי של תרופות, שבעל החיים מטופל בהן דרך קבע, למקרה של שהייה ממושכת במרחב המוגן. אם לבעל החיים נטייה לבהלת יתר – יש להיוועץ ברופא הווטרינר המטפל לגבי תרופות מתאימות.

הכנות  

​בעלי החיים הביתיים הם חלק בלתי נפרד מהאוכלוסייה, יש לנהוג בהם כבשאר בני המשפחה, ולהקצות להם מקום במרחב המוגן. יש להכין את המקום לשהייתם בו.
לשם כך, במרחב המוגן יש להכין:
  • כלי למים
  • כלי למזון ושקית אטומה של מזון למקרה של פינוי
  • עיתונים ישנים ושקיות אשפה לפינוי הצרכים של בעל החיים
  • רצועת הולכה קצרה ומחסום פה
  • כלוב נשיאה לחתול או לכלב. יש לוודא שיהיו רשומים על כלוב הנשיאה הפרטים הבאים באופן ברור: שם משפחה ושם פרטי של בעל הכלב / החתול; כתובת מלאה; שם בעל החיים; שנת לידתו של בעל החיים; כל מספרי הטלפון של הבעלים ובני המשפחה (רצוי מספרי טלפון ניידים); שם הרופא הווטרינר המטפל ומספרי הטלפון שבהם ניתן להשיגו; מספר שבב.​

התנהגות במרחב המוגן  

יש להרגיע את בעל החיים בדרכים שבהן אתם מרגיעים את בעל החיים בשגרה. לחץ המשפחה, המוקרן לבעל החיים, עלול לגרום לו מתח מיותר ובלתי רצוי. במקרה של נפילת טיל או פצצת מרגמה בקרבת מקום, יש להמשיך ולהרגיע את בעל החיים ולהמתין להוראות כוחות הביטחון. 

שאלות ותשובות נפוצות  

שאלה: אנו חוששים שהכלב ישתולל כשנכניס אותו למרחב המוגן, מה אפשר לעשות? האם כדאי לתת לו תרופות הרגעה?
תשובה: הדבר החשוב ביותר הוא להימנע מתחושת לחץ. חיות המחמד רגישות מאוד למצב הרוח של בעליהן ומושפעות ממנו. אדם מפוחד יגרום לתגובה דומה אצל הכלב או החתול, שיקשרו מהר מאוד את תחושת הפחד עם המיקום – המרחב המוגן. במצב כזה בעל החיים יחשוש להיכנס למרחב המוגן. הכנה מוקדמת של המרחב המוגן לשהות משותפת היא הגורם העיקרי, שימזער את החשש לפגיעה בחיות המחמד.
באשר לתרופות הרגעה  - השימוש בתרופות כאלה אינו מומלץ, אלא במקרים קיצוניים של חתול או כלב הנוטה לתגובות קיצוניות. ניתן להיעזר בתרופות טבעיות ובכל מקרה, כיוון שכל תרופה עלולה לגרום נזק – יש להיוועץ ברופא הווטרינר המטפל.

שאלה: מדוע ממליצים להכניס את החתול או את הכלב לכלוב?
תשובה: בזמן חירום גם חיית המחמד השלווה ביותר עלולה להילחץ, כלוב סגור דומה למאורה, כך שהכנסת בעל החיים לכלוב תאפשר לו להרגיש מוגן ובטוח. במקביל, חשוב לזכור, כי שהות ממושכת במרחב המוגן עם כלב או חתול עצבני, המיילל ומתרוצץ מצד לצד, עלולה להוביל לפגיעה בבעל החיים עצמו ובסובבים אותו, כך שהכנסת בעל החיים לכלוב מגינה עליו ועלינו מפני פגיעות מיותרות.
שאלה: מה יקרה אם יאבד הכלב בשעת חירום?
תשובה: חשוב לדאוג מראש שבעל החיים יהיה מסומן, כדי שניתן יהיה לאתר אותו (או את בעליו) אם ייפרדו. אפשר לרשום (בטוש עמיד) על הקולר עצמו או להצמיד אליו דסקית, שבהם יירשמו הפרטים הבאים: שמות הבעלים, כתובת ומספרי טלפון רלבנטיים. זאת כמובן בנוסף לסימון בשבב אלקטרוני. 
כמו כן, מומלץ לעשות שימוש במרכז הארצי לרישום כלבים של משרד החקלאות ופיתוח הכפר. ניתן לפנות למרכז הן לדיווח על כלב שאבד והן לדיווח על כלב שנמצא, בניסיון למצוא את בעליו. מספר הטלפון של המרכז הארצי לרישום כלבים: 9681610 – 03, כתובת אתר האינטרנט: http://www.vtr.moag.gov.il/vtr/DogCenter.
מומלץ מאוד להיכנס לאתר המרכז הארצי לרישום כלבים כבר עכשיו, על מנת לוודא שפרטיכם ופרטי כלבכם נכונים, כך שבמידת הצורך ניתן יהיה לאתר אתכם.  

שאלה: חיות מחמד אחרות, כתוכים, ארנבונים או אוגרים?
תשובה: חיות קטנות, כמו מכרסמים או ציפורים – ניתן להכניס למרחב המוגן בתוך  כלוביהן. 
כדאי להכין סדין או בד דומה כדי לכסות את הכלוב, כך שבעל החיים יחוש בטוח יותר בסביבה הזרה.​

 

 

H5N8 דיווח המשך 2 לOIE מתאריך 15.10.20https://www.moag.gov.il/vet/Yechidot/Apidmiology/dohot_dhufim_oie/2020/Pages/Follow-up-report-2-H5N8-15-10-20.aspxH5N8 דיווח המשך 2 לOIE מתאריך 15.10.20
H5N8 דיווח המשך מספר 2 ל-OIE מתאריך- 15.10.20https://www.moag.gov.il/vet/Yechidot/Apidmiology/dohot_dhufim_oie/2020/Pages/H5N8-15-10-20.aspx H5N8 דיווח המשך מספר 2 ל-OIE מתאריך- 15.10.20
מקרה כלבת מספר 29 – בתן, בקיבוץ יראוןhttps://www.moag.gov.il/vet/Yechidot/VetBasade/Pirsumim/2020/Pages/kalevt_29.aspxמקרה כלבת מספר 29 – בתן, בקיבוץ יראון