2016

גרב היא צורה של דלקת עור אלרגית הנגרמת על ידי אקריות (פרוקי רגליים זעירים השייכים לסדרת אקריות (Acari) ולמחלקת העכבישנים, אלו הם טפילים חיצוניים (ectoparasites) שכל מחזור חייהם מתרחש על הכבשה או העז.
הדלקת מאופיינת ביצירת גלדים על העור, קרחות וגרד.

גרב סרקופטי או גרב ראש בכבשים ועיזים, נגרם על ידי האקרית Sarcoptes scabiei – זוהי אקרית בעלת גוף עגול ורגליים קצרות (ניתן להבחין בה בעזרת מיקרוסקופ).

אקריות אלו נמצאות בעקר באזורים דלילי שער וצמר על הגוף, כמו הפנים והאוזניים. האקריות חופרות לתוך האפידרמיס וניזונות על נוזלי הרקמות. תהליך החפירה באפידרמיס וההזנה מנוזלי הרקמות גורמת לגירוי וכתוצאה מכך לגרוד, שגורם לדלקת ויצירת גלדים, הגלדים בדרך כלל מעובים ובצבע לבן.

במקרים קלים מופיעים מספר מוקדים קטנים שאינם מפריעים לבריאותו של בעל החיים. אך אם הנגעים לא מטופלים, הם עשויים להתפשט לאזורים שונים בגוף, עד כדי פגיעה בחלקים נרחבים של העור, מה שעשוי להביא לפגיעה קשה בבריאותם של בעלי החיים, עשויים להתפתח זיהומים משניים, שעלולים להביא למותו של בעל החיים.
ההדבקה באקריות מתבצעת על ידי מגע בין בעל החיים, במיוחד במקומות בהם בעל החיים נמצאים בצפיפות רבה או על ידי מגע עם גלדים שנשרו מבעל חיים חולים ומכילים את האקריות.

למידע מורחב אודות המחלה, אבחונה והטיפול בה

 

 

דו"ח יבוא מקנה לחודשים ינואר - אוגוסט, 2020https://www.moag.gov.il/vet/Yechidot/inport export/knisa_yetsia_hayot_mahmad/yevu_mikne/Pages/yevu_mikne-6-20.aspxדו"ח יבוא מקנה לחודשים ינואר - אוגוסט, 2020
ממצא חיובי לדבר צאן בחוות מעון - 9.8.20https://www.moag.gov.il/vet/Yechidot/VetBasade/Pirsumim/2020/Pages/dever_tzon_9-8-2020.aspxממצא חיובי לדבר צאן בחוות מעון - 9.8.20
מחלות שגר וגורמי תמותה עיקריים בשגר הצאןhttps://www.moag.gov.il/vet/Yechidot/Tzon/Pirsumim/2020/Pages/sheger_tzon.aspxמחלות שגר וגורמי תמותה עיקריים בשגר הצאן