תהליך יבוא כלבים לישראל

לשם יבוא כלבים מחו"ל יש לעמוד במספר תנאים ולקבל רישיון יבוא מטעם השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות ופיתוח הכפר. 
שימו לב! חל איסור על יבוא כלב ששייך לגזע מסוכן או שהוא הכלאה של גזע מסוכן ובעל תכונות פיסיות והתנהגותיות של כלב מסוכן. במקרים חריגים ניתן לקבל אישור בכתב ממנהל השירותים הווטרינריים.

התנאים הנדרשים:
 • ​על הכלב להיות בן 4 חודשים לפחות בעת הגעתו ארצה.
 • על הכלב להיות בעל שבב אלקטרוני שניתן לקריאה באמצעות קורא שבבים (לפי תקן ISO 11784:11785). 
 • קבלת רישיון יבוא שאושר על ידי מנהל השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות הישראלי, וכן תעודת בריאות וטרינרית​ שחתומה על ידי רופא וטרינר ממשלתי מארץ המוצא. יש להחתים את התעודה עד 10 ימים טרם העלייה למטוס. 
על התעודה לכלול:
​- אישור שבעל החיים נבדק ואינו מראה סימני מחלה זיהומית או כל מחלה מדבקת אחרת.
- אישור חיסון נגד מחלת הכלבת שבוצע ב-12 החודשים שקדמו לנסיעה, וחלף לפחות חודש מיום החיסון ועד הגעת בעל החיים ארצה.
- אישור כי רמת נוגדני הכלבת בבעל-החיים תקינה (מעל 0.5 יחידות בינלאומיות).

יש להעביר הודעת יבוא וצילום תעודה וטרינרית אל השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות באמצעות הדואר האלקטרוני (שירותים וטרינרים ) או הפקס, למספר: 03-9681649​. חשוב לעשות זאת לפחות שני ימי עבודה מראש.

 • ​במידה ובעל הכלבים / היבואן אינו עומד בדרישות שלעיל, הכלבים מוחזרים לארץ המוצא או מועברים להסגר והוא נדרש לשלם את ההוצאות הכספיות הכרוכות בטיפול, בהחזרת הכלבים או העברתם להסגר. 
  מטרת ההסגר או החזרת הכלבים לארץ המוצא היא מניעת כניסת מחלות בעלי חיים העשויות להדביק בעלי חיים או בני אדם, ביניהן מחלת הכלבת, חשוכת המרפא.
 • חשוב לתכנן את הטיסה בהתאם לשעות פעילות הבדיקה: באחד ממסופי המטענים בנתב"ג: בימים א'-ה' החל מהשעה 06:00 ביום א' ועד השעה 24:00  ביום ה'. בנמל חיפה, אשדוד או אילת, יש לבצע תיאום טלפוני.
  - נמל אילת: 08-6323054, 050-6241350
  - נמל אשדוד: 08-8565673
  - נמל חיפה: 04-8623647. 
יש  לשמור את המסמכים במקום זמין. בעת הבדיקה חובה להציגם. 

יבוא כלבים וחתולים - רקע  

​משרד החקלאות ופיתוח הכפר עוסק בפיקוח אחר יבוא בעלי חיים מחו"ל, ביניהם כלבים, במטרה למנוע כניסת מחלות בעלי
חיים לישראל, לשם הגנה על בריאות הציבור ובעלי החיים. כלבים שיובאו לישראל כחוק, מוכנסים לארץ לאחר שחוסנו נגד מחלת הכלבת ועברו את הבדיקות הנוספות הנדרשות, בהתאם לגילם.

יבוא מסחרי של כלבים לישראל הנו שוק המתפתח בהתאם לביקוש הקיים בארץ, כאשר היבוא פופולרי בעיקר מארצות מזרח אירופה (הונגריה, רומניה, רוסיה, אוקראינה וצ'כיה). הזנים הפופולאריים שמיובאים הם הכלבים המיניאטוריים - מלטז, שפיץ, צ'יוואווה, פומרניין ופקינז.
לעומת זאת, ייבוא גזעים של כלבים מסוכנים כגון: רוטוויילר, פיטבול, אמסטף וכו', אסור ע"פ החוק וניתן להביא סוגי כלבים אלו רק בתנאים מיוחדים.

שוק ייבוא הכלבים החוקי והלא חוקי מגלגל עשרות אלפי שקלים בשנה (מתקרב ל- 100,000). בישראל ננטשים מדי שנה בין 50,000 ל- 100,000 כלבים, ורק מעטים מהם זוכים למצוא בית חם חדש, כאשר רוב הכלבים מוצאים את מותם. 
למרות כל אלו, נראה כי קיים ביקוש גבוה לכלבים מיובאים ואלו באים בחלקם על חשבון אימוץ הכלבים הקיימים בארץ, בהם כלבים גזעיים ממגוון רחב מאוד של גזעים וכלבים מעורבים הממתינים בכלביות למשפחות מאמצות.

הברחת כלבים  

​לצד תעשיית הייבוא המתפתחת, המחייבת את קבלת אישורי השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות, מתפתחת תעשיית הברחות, אשר המשרד פועל רבות על מנת למגרה לחלוטין, כאשר רק לאחרונה היו ניסיונות הברחה של כלבי עבודה לאבטחה, כגון רועה גרמני ומלינואה וכן גורים קטנים זעירים גזעיים. 

במסגרת תעשיית ההברחות, הנפגעים עשויים להיות הכלבים עצמם, המשפחות המאמצות אשר רוכשות אותם בתמימות תמורת סכומי כסף גבוהים, וגם הציבור כולו, שעשוי להיפגע מהפצת מחלות - מחלת הכלבת (שאינה ניתנת לריפוי) ומחלות אחרות, העלולות לפגוע בבריאות חיות המחמד בישראל ובבריאות הציבור. 

במקרה של ייבוא לא חוקי, הכלב מועבר למתקן התאוששות ולאחר מכן מוחזר חזרה לארץ המקור. המבריח נחקר ביחידת הפיצו"ח (פיקוח צומח וחי) במשרד החקלאות ונפתחים נגדו הליכי חקירה שייתכן שבסופם יושת קנס מנהלי. במידה והעבירה חוזרת על עצמה מספר פעמים, ניתנים גם כפלי קנסות ונפתחים הליכים משפטיים בהתאם.  

ההערכה היא שמדי שנה מוברחים לישראל עשרות גורי כלבים בשנה. פעמים רבות, הכלבים המוברחים לישראל, הנם בגילאים צעירים בהרבה מהמותר. על פי הנחיות הייבוא, ניתן להכניס כלב לישראל, כחודש לאחר שחוסן נגד מחלת הכלבת. משמעות הדבר היא שלא ניתן להכניס כלב מתחת לגיל 4 חודשים, כיוון שגיל 3 חודשים הוא המינימלי למתן החיסון (נדרש חיסון שניתן חודש לפחות לפני הגעתו ונדרשת בדיקת דם לכייל נוגדני כלבת). 

ממדינות חופשיות מכלבת כמו אוסטרליה, ניו זילנד ואנגליה, ניתן לייבא כלבים בני 3 חודשים ומעלה, מיד לאחר מתן חיסון הכלבת.
בפועל, בניסיונות ההברחה שנתפסים, נמצאים פעמים רבות כלבים בני חודש בלבד שבמהלך טיסה של מספר שעות, נגרם להם סבל רב. טיסה של מספר שעות עבור כלבים כה צעירים היא חוויה קשה בפני עצמה, ועל אחת כמה וכמה כאשר הם מוסתרים ולכן לא מקבלים שתייה ואוכל. כלבים אלו מגיעים לארץ לעיתים כשהם באפיסת כוחות, חולים או אף מתים. 
גם אם הכלבים המוברחים שורדים את הטיסה, לרוב הם אינם מחוסנים ובמהלך הדרך הם עלולים לחלות במחלות שונות. אימוץ גור כלבים צעיר וחולה, עלול לגרום להוצאות כלכליות ניכרות עבור בעלי הכלב החדשים, ובמקרה הרע, גם למותו של הכלב, תוך זמן קצר, ולמפח נפש בקרב המשפחה המאמצת. 

בעיה נוספת המתעוררת בנושא כלבים מוברחים עולה עוד בבתי הגידול במדינות המקור, מהן הכלבים מגיעים. פעמים רבות, מבריחי הכלבים לישראל רוכשים את הכלבים מבתי גידול שאינם פועלים כנדרש ומוכרים גורי כלבים עם בעיות גנטיות כאלו ואחרות, המאפיינות כלבים גזעיים יותר מאשר כלבים מעורבים. פעמים רבות, בעיה גנטית, עליה מגלים בני המשפחה המאמצת בעת ביקורם הראשון עם גור הכלבים אצל הרופא הווטרינר, היא רק סימן ראשון לבעיות גנטיות נוספות רבות שעוד יתגלו. 

כיצד נמנעים מאימוץ כלבים מוברחים?
תמיד מומלץ לאמץ כלב מכלבייה של רשות מקומית או אחת מהעמותות למען בעלי חיים. הכלביות מלאות בכלבים המשוועים לבית חם. אם בכל זאת תרצו כלב גזעי, ברבות מהכלביות ניתן למצוא כלבים גזעיים מכל המינים והסוגים. 
עם זאת, כאשר פונים לאנשים פרטיים המוכרים כלבים, רצוי לשים לב האם הם מיומנים ב"מלאכת השיווק של הכלבים". מיומנות יתר יכולה להעיד על סוחר ממולח שכל רצונו הוא עשיית רווח קל ולא טובת הכלב. רצוי להתעניין במקור הכלב, בהוריו, בגילו ובעבר הרפואי של הוריו. ככל שתשאלו יותר שאלות, כך יש סיכוי גדול יותר שתתחקו אחר המקור האמיתי של הכלב. בנוסף, דרשו לראות את ההורים, או לפחות את האימא של הגור. כלבים מוברחים הם כלבים "ללא הורים".
באופן כללי מומלץ שלא לאמץ גור צעיר מדי (בן פחות מ-3 חודשים). מעבר לנזק של הפרדתו מאמו בטרם עת, ניתן כך גם לגלות האם הגור מוברח. ​