פעולות ההכנה  

​​​פעולות ההכנה הכרוכות בהטסת חיות מחמד לחו"ל

חיסון נגד כלבת
כל בעל חיים שמוטס לחו"ל חייב להיות מחוסן נגד כלבת. חיסון זה נדרש, כמובן, עבור כל כלב שמוחזק בארץ ועל כן, אין מדובר בהכנה מיוחדת לפני טיסה לחו"ל כי אם שוטפת, כחלק מהטיפול בבעל החיים.

תעודת בריאות
אדם שיוצא לחו"ל עם חיית המחמד צריך להחזיק בתעודת בריאות לייצוא. את התעודה ניתן לקבל מכל רופא וטרינר פרטי ויש להחתימה על ידי וטרינר ממשלתי בלשכות השירותים הווטרינריים הפזורות בארץ. 

באתר משרד החקלאות מופיעות תעודות בריאות של מדינות רבות בעולם​ ולהן מצורפות כל הדרישות לביצוע. מרבית המדינות יסתפקו בתעודת הבריאות לייצוא על מנת לארח את חיית המחמד, אך ישנן מספר מדינות בהן נדרשות בדיקות נוספות או הצהרות מיוחדות. לדוגמה, באיחוד האירופי תדרשו בבדיקת דם לנוגדנים לכלבת. 
את דגימת הדם ניתן לבצע אצל הווטרינר הפרטי ובדיקתה נעשית במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי במשרד החקלאות בתשלום. 

שימו לב! יש לוודא אילו בדיקות חשוב שבעל החיים יעבור וכמה זמן מראש להיערך לכך. 
 1. ​גשו עם בעל החיים אל הרופא הווטרינר המטפל והציגו בפניו את הטופס עם הבדיקות הנדרשות והחיסונים, בהתאם למדינת היעד. 
 2. מסרו את הבדיקות למכון הווטרינרי במשרד החקלאות, בראשון לציון. תוצאות הבדיקות יגיעו אליכם חזרה לתיבת הדואר האלקטרוני.
 3. חזרו אל הווטרינר המטפל לצורך חתימה על תעודת הבריאות. חשוב לזכור! תעודה זו תקפה ל-10 ימים מרגע החתימה.
 4. בסיום, רופא וטרינר ממשלתי בודק את בעל החיים ומאשר כי הוא בריא ומחוסן כנדרש. הגיעו אל לשכת השירותים הווטרינריים במחוז הקרוב לקבלת אישור רשמי לתעודת הבריאות. מומלץ להיערך מראש ולשלם את האגרה באתר התשלומים הממשלתי טרם הגעתכם ללשכה המחוזית.
 5. שמרו את הטופס החתום במקום זמין במהלך הטיסה ובכל משך השהות בחו"ל יהיה עליכם להציגו במעמד הצ'ק אין ויתכן שגם בפני רשויות מדינת היעד.
לפני שמתחילים:
 • ​לפני הנסיעה מומלץ לבדוק האם במדינת היעד יש הגבלה של גיל מינימאלי לכניסת בעלי חיים. 
 • מומלץ לבדוק את תנאים והנחיות של חברת התעופה. חשוב לוודא האם לחברת התעופה יש תנאים מיוחדים להטסה של חיית מחמד. 

שהות ארוכה מ-10 ימים בחו"ל  

 • גשו אל משרד השירותים הווטרינריים הממשלתי הקרוב ביותר במדינת היעד בחו"ל, שם ינפיקו עבורכם תעודה חדשה. אל דאגה, הבדיקות שביצעת בארץ והחיסונים תקפים, חיסון הכלבת תקף לשנה, בדיקת הדם לנוגדני כלבת תקפים לכול חיי בעל החיים.
 • בכל מקרה, אנו ממליצים להיות בקשר עם השירותים הווטרינריים במדינת היעד, כדי לוודא שהדרישות שבידך אכן מעודכנות. 

טיפים להתנהגות עם בעלי חיים שיוצאים לחו"ל  

 • ​​מומחי השירותים הווטרינרים במשרד החקלאות ממליצים להימנע ככל שניתן מהטסה של בעלי חיים. הטיסה מהווה גורם מלחיץ עבור בעל החיים. לכן במקרים שאין חובה או שטסים לזמן קצר, מומלץ להימנע מכך. הדבר רלוונטי במיוחד לכלבות/חתולות בהריון.
 • מומלץ להרגיל את בעל החיים לכלוב הטיסה זמן מה מראש. לשם כך יש להשאיר את הכלוב פתוח (בלי דלת) עם מרבץ נוח בפנים, בעל החיים ימצא את הדרך פנימה ויתרגל לכלוב.
 • מומלץ להתייעץ עם הרופא הווטרינר המטפל בבעל החיים באופן קבוע, ומכיר את חיית המחמד ואת אופן התנהגותה.
  בכל שאלה או התלבטות ניתן תמיד לפנות למחלקת יבוא-יצוא בשירותים הווטרינרים במשרד החקלאות.

בסרטון הבא ניתן לראות כלב ששותה ממתקן מיוחד בזמן טיסה:

למידע נוסף  

חתול

 

 

מתן אישור לרישיון עסק - תחום וטרינריהhttps://www.moag.gov.il/vet/hukim/Business_Licensing/Pages/mahlakot_rishuy_asakim.aspxמתן אישור לרישיון עסק - תחום וטרינריה
אירוע חיובי של מחלת קטרת העור - 15.7.19https://www.moag.gov.il/vet/Yechidot/VetBasade/Pirsumim/2019/Pages/kateret_or-15-7-19.aspxאירוע חיובי של מחלת קטרת העור - 15.7.19
הודעה ללולנים, יולי 2019https://www.moag.gov.il/vet/Yechidot/Ofot/dohot_microplasma_ofot/2019/Pages/mico_7_19.aspxהודעה ללולנים, יולי 2019