2009

בפעילות יזומה, אשר תחילתה באיסוף מודיעין ותצפיות וסיומה בתפיסה, פעלו מפקחי יחידת הפיצו"ח (פיקוח צומח וחי) של משרד החקלאות ופיתוח הכפר בשיתוף כוחות צבא ומשטרה לחשיפת מכון מיון והחתמת ביצים פיראטי בשטחים. המכון, אשר הופעל בקלקיליה, זייף חתימות על ביצים על מנת לשווקן בקלות בישראל. הביצים הוחתמו בשמות מכוני מיון ישראלים קיימים, על אף שלא עברו דרכם מעולם! במהלך התפיסה נמצאו כ- 11,000 ביצים ארוזות וחתומות, מוכנות לשיווק בישראל.


חשיפת מכון מיון אינה דבר שבשגרה, על מנת לזייף חותמת לביצים יש לרכוש מיכון מיוחד. הביצים המשווקות בישראל מועברות לאחר הטלתן למכוני מיון ברחבי המדינה - כל ביצה מקבלת חותמת, הכוללת תאריך פג תוקף וזיהוי של מכון המיון בו עברה ונבדקה.

לעיתים, מנסים עבריינים לזייף חתימות על ביצים, המוברחות מהשטחים על מנת להופכן "כשרות" ולשווקן בישראל בנקל, כיוון שהרווח הגלום בעבירה זו הינו גדול במיוחד.

משרד החקלאות אוסר על שיווק ביצים שמקורן מחוץ לגבולות ישראל, בשל העובדה שמדובר במוצר רגיש מבחינה בריאותית, כאשר לא מקפידים על שמירתו בטמפרטורה מתאימה.

מכון המיון נחשף לאור מידע מודיעיני בתוך בית "תמים" בלב העיר הפלשתינאית קלקיליה. בתוך המכון נמצאו "מכונת מיון והחתמת ביצים" אשר הורכבה מאמצעים ביתיים מאולתרים. בין השאר מאוורר ומייבש שיער(!!) ייבשו את דיו החותמת על הביצים כך שלא ימרח עליהן. בעת הפשיטה המכון עסק בפעילות החתמת ביצים שמקורן על פי החשד באזור קלקיליה. המכונות הוחרמו והביצים הושמדו. פקחי הפיצו"ח, בשיתוף עם כוחות משטרה, עצרו שלושה חשודים תושבי קלקיליה, בשנות ה- 20 לחייהם. לאחר סיום החקירה יפתחו הליכים משפטיים נגד הנתפסים.


להמשך
חשיפת מכון מיון ביצים פיראטי. צילום: חנוך יחיא

 

 

צריכת פירות מוגברת לט"ו בשבט? לא בכל מחיר! תרמית הקיווי: מפקחי משרד החקלאות חשפו 12 טון של קיווי שהוברחו מטורקיה שיועדו לשיווק והוצאו למכירה בשוק הסיטוני בחיפהhttps://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/dovrut/publication/2020/Pages/kiwifruit.aspxצריכת פירות מוגברת לט"ו בשבט? לא בכל מחיר! תרמית הקיווי: מפקחי משרד החקלאות חשפו 12 טון של קיווי שהוברחו מטורקיה שיועדו לשיווק והוצאו למכירה בשוק הסיטוני בחיפה
משרד החקלאות מפרסם מידע לקניית תותים מעזהhttps://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/dovrut/publication/2020/Pages/gaza_strawberries.aspxמשרד החקלאות מפרסם מידע לקניית תותים מעזה
משרד החקלאות הגיש כתב אישום נגד אזרח שהעביד סוסים למרות מצבם הגופני הקשה https://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/dovrut/publication/2020/Pages/horse_abuse.aspxמשרד החקלאות הגיש כתב אישום נגד אזרח שהעביד סוסים למרות מצבם הגופני הקשה