2010

בדיון בוועדת החינוך, התרבות והספורט של הכנסת שהתקיים היום (יום א' 31.10.10), בנושא "תקנות צער בעלי חיים - גידול מטילות והחזקתן", אושרו 17 סעיפי התקנות, מתוך 24 בסך הכל. בדיון הבא ככל הנראה יסתיים אישור התקנות במלואו, ובכך נסייע לקידום רווחת העופות המגודלים בישראל לסטנדרט הנהוג באירופה. תמצית התקנות - מגדילים למטילה את הבית פי שניים!!


על פי משרד החקלאות, מצבם הנוכחי של העופות עגום ומחובתנו להביא לשיפור משמעותי ברווחתם. בעת ניסוח התקנות נלקחו בחשבון צרכי העופות ורווחתם, וכן, ההשקעה הנדרשת לשם יצירת השינוי – הן מהמדינה והן מהמגדלים. 

עמדתו של משרד החקלאות גורסת כי אי קיומה של הרפורמה המתוכננת בענף הלול - משמעותה – סבל לתרנגולות! כיום רוב התרנגולות חיות בשטח של כ- 300 סמ"ר למטילה, קיום הרפורמה מבטיח הגדלה משמעותית בשטח המחייה של כל המטילות בישראל.

 

במסגרת הרפורמה המוצעת ממליץ משרד החקלאות על הגדלה משמעותית של גודל התא של מטילות בישראל, לפחות ל- 550 סמ"ר, בשלב המיידי, ומעבר לכלובים מאובזרים של לפחות 750 סמ"ר, הכוללים בדי לינה, קיני הטלה, מקום התפלשות ומתקן לשיוף ציפורניים, לכל המאוחר עד לשנת 2022.  במסגרת בניית הלולים החדשים ברפורמה, ייבנו כבר עכשיו תשתיות שניתן יהיה להרחיבן לשטח של 750 סמ"ר למטילה, כך שלא יידרשו בעתיד השקעות כפולות בתשתית חדשה. כלומר, גודל אזורי הגידול והכנת התשתית הקרקעית, וכן מעטפת מבני הלולים יהיו בגודל המתאים לקלוט שינויים עתידיים, באופן זה תתאפשר הכנסת אבזור, מודולים נוספים והסרת מחיצות, כך שניתן יהיה לאכלס באותו מבנה אותו מספר מטילות במרווח של 750 סמ"ר למטילה.

על פי נתוני משרד החקלאות אשר הוצגו היום בוועדה, כ- 80% מההשקעה הנדרשת תעשה בשלב הראשוני, עליו גם יזכו המגדלים למענקים ולמימון מהמדינה, במסגרתו ייבנו התשתיות ל- 750 סמ"ר והמבנים. בהמשך תידרש השקעה נמוכה של כ- 20% בלבד מהעלויות עבור התאמת המבנים לגודל של 750 סמ"ר.


להמשך

 

 

חשיפה לאור יום: מפקחי משרד החקלאות חילצו כ-90 כלבים שהוחזקו בבית הרבעה פיראטי במושב במועצה האזורית גלבועhttps://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/dovrut/publication/2020/Pages/pirate_dog_breeding.aspxחשיפה לאור יום: מפקחי משרד החקלאות חילצו כ-90 כלבים שהוחזקו בבית הרבעה פיראטי במושב במועצה האזורית גלבועבמקום הוחזקו כלבים ששוויים הוא עשרות אלפי שקלים ● החשד: בעלי המקום הרביע את הכלבים במטרה להרוויח על כל כלב ● המקום היה מלוכלך והתנאים בהם הוחזקו הכלבים היו מחפירים
סוף טוב: מפקחי משרד החקלאות ממשיכים הבוקר לטפל בכלב שהוחרם אתמול בלילה בבת ים​https://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/dovrut/publication/2020/Pages/Dog_abuse_bat-yam.aspxסוף טוב: מפקחי משרד החקלאות ממשיכים הבוקר לטפל בכלב שהוחרם אתמול בלילה בבת ים​בעקבות דיווח שהתקבל אתמול בערב (6.10.20) באגף רווחת בעלי חיים במשרד החקלאות מ"אגודת צער בעלי חיים חיפה" לחשד להתעללות קשה בכלב האסקי מעורב בבת ים, יצאו מפקחי משרד החקלאות בשיתוף משטרת ישראל למקום והחרימו את הכלב.
מידע אודות ימי אימוץ אזוריים של כלבים https://www.moag.gov.il/vet/shirutim/rishum_klavim_vehisun_kalevet/Pages/imutz_klavim.aspxמידע אודות ימי אימוץ אזוריים של כלבים ​בישראל קיימת תופעה של כלבים משוטטים ונטושים, העלולה להוביל לפגיעה ברווחת בעלי החיים ולפגיעה בבריאות ובביטחון הציבור. לשם כך, יצא משרד החקלאות במספר קולות קוראים לצמצום התופעה ועידוד אימוץ אחראי.