2010

לקראת ראש השנה, פעלו פקחי יחידת הפיצו"ח (פיקוח צומח וחי) של משרד החקלאות ופיתוח הכפר, בשיתוף מועצת הדבש בימים האחרונים על מנת להתחקות אחר יצרן דבש שזייף דבש ושיווק אותו באזור המרכז והשרון. מדובר ב- 11 טון דבש ארוז אשר סומן כיצרן מוכר, לכאורה, באחד הסניפים של רשת קטנה באזור השרון, שמכרה את הדבש המזויף.


הדבש המזויף שנתפס נשלח תחילה לבדיקת מעבדה על מנת לזהות האם מדובר בדבש אמיתי העשוי צוף. תוצאות הבדיקה אכן הוכיחו כי מדובר בזיוף. על פי תוצאות המעבדה, ה"מתכון" לדבש הורכב מחומרי טעם, ריח וצבע, במקום מצוף פרחים. סך הכל נתפסו אלפי צנצנות דבש מזויף, בהם למעלה מ-11,000 ק"ג דבש.

 

זיוף דבש על ידי עבריינים והפיכתו בכך ל"כשר" לשיווק בישראל, נעשה כיוון שהרווח הגלום בעבירה זו הינו גדול במיוחד. משרד החקלאות ופיתוח הכפר ומועצת הדבש אוסרים על שיווק דבש שאינו עומד בתקן הישראלי לדבש - על פי הגדרתו דבש הוא מוצר אותו מפיקות הדבורים מצוף פרחים. על פי התקן דבש איכותי הוא דבש מזן אחד או ממספר זנים שונים (מעורב) הנירדה על ידי מגדל הדבורים בהתאם לפרוטוקול איכות, הכולל הנחיות כיצד לחמם את הדבש, כיצד לסנן אותו, כיצד לערבבו ועוד.

 

לאחר שאושש החשד, יחידת ההפיצו"ח של משרד החקלאות, שפעלה בשיתוף עם משרד הבריאות, הוציאה צו השמדה לסחורה ולמלאי שנמצאו בסניפי הרשת, וכן לחברת השיווק ששיווקה להם. כל כמות הדבש הושמדה. החקירה אודות מקור הזיוף נמשכת.

מנכ"ל מועצת הדבש, הרצל אבידור: "בעקבות המידע אודות הזיוף, מועצת הדבש מרחיבה את פעולות הפיקוח לקראת חגי תשרי לסניפים נוספים, על מנת להבטיח לציבור מוצרים שיעמדו בתקן".

 

משרד החקלאות ומועצת הדבש קוראים לציבור לרכוש דבש רק מיצרנים מוכרים ובנקודות שיווק מסודרות או ישירות במכוורת הפרושות בכל הארץ.

במועצת הדבש הוקם מידע טלפוני שיענה על שאלות צרכנים בין השעות 11:00-16:00  

בטלפון: 03-5621515, או באתר מועצת הדבש www.honey.org.il.דבש

 

 

ימי אימוץ אזוריים של כלבים https://www.moag.gov.il/services/maagarey_meyda/dogcenter/Pages/imutz_klavim.aspxימי אימוץ אזוריים של כלבים ​בישראל קיימת תופעה של כלבים משוטטים ונטושים, העלולה להוביל לפגיעה ברווחת בעלי החיים ולפגיעה בבריאות ובביטחון הציבור. לשם כך, יצא משרד החקלאות במספר קולות קוראים לצמצום התופעה ועידוד אימוץ אחראי.
הנחיות לבעלי כלבים במטרה לצמצם את הסיכוי להתפתחות חרדת נטישה בכלבים בסיום משבר הקורונה https://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/dovrut/publication/2020/Pages/Dog_abandonment.aspxהנחיות לבעלי כלבים במטרה לצמצם את הסיכוי להתפתחות חרדת נטישה בכלבים בסיום משבר הקורונה כלבים רבים התרגלו לעובדה שבני המשפחה האהובים שוהים לצדם במשך כל היום, נותנים להם תשומת לב ומשחקים עימם. אצל רוב הכלבים, תקופה זו שונה לחלוטין מהשגרה שהכירו קודם, ומהשגרה שיאלצו לחזור ולהתרגל אליה מחדש.
התנהלות בפינות חי ובגני חיות בעת משבר מגפת הקורונהhttps://www.moag.gov.il/vet/Yechidot/briut_gamal_pinot_hay/Pages/pinot_hay.aspxהתנהלות בפינות חי ובגני חיות בעת משבר מגפת הקורונהעם כניסת תקנות החירום לתוקף בשל התפשטות נגיף קורונה: המשרד להגנת הסביבה והשירותים הווטרינריים במשרד החקלאות ורשות הטבע והגנים מנחים מתקנים שבהם מוחזקים בעלי חיים כיצד להבטיח את רווחתם גם בעת הזו.