2011

קנס תקדימי של 25,000 ₪ ושישה חודשי מאסר על תנאי על תושב המושב שובה, ליד נתיבות, שהורשע בהתעללות בסוס. בעבר ניתנו בעבירות דומות עונשים של קנס בגובה 1,000 ₪ בלבד. בעבר, רק כאשר היה מדובר בהתעללות בקבוצה של סוסים הושת קנס בגובה דומה.
העונש ניתן בבית משפט השלום בבאר שבע (52814-12-10) בכתב אישום שהגיש משרד החקלאות ופיתוח הכפר נגד יוסף עבודי, תושב המושב שובה, בעקבות תלונה של אזרח שהתקבלה בשירותים הווטרינריים במשרד החקלאות אודות סוס במצב קשה.

בעקבות התלונה ערכו רופאת הסוסים בשירותים הווטרינריים במשרד החקלאות, ד"ר צביה מילדנברג, ופקחי יחידת הפיצו"ח (פיקוח צומח וחי) במשרד החקלאות ביוני אשתקד ביקורת במשק של המורשע. בביקורת נמצא סוס בוגר בצבע חום ג'ינג'י במצב של רזון קיצוני, ללא זכר לרקמות שומן, ושבר קשה במפרק הברך של רגל ימין אחורית, עם פציעות מרובות בכל חלקי גופו כתוצאה מנפילות חוזרות ונשנות בשל השבר והתשישות. ניכר היה כי הסוס לא זכה בטיפול רפואי כלל. במקום לא נראה מזון (לא חציר ולא מזון מעובד), פרט למספר לחמים מעופשים.
בנוסף, הסוס הוחזק בתוך מבנה ארעי, המחולק לשני מפלסים שהמעבר ביניהם סיכן את בטיחות הסוס בגלל הפרשי הגובה. דפנות המבנה עשויות מגדרות ארעיים, ממוטות ברזל ומשטחי עץ המהווים מפגע בטיחותי לסוס. באורווה לא היה אבוס להזנה של הסוס ולא נמצא מזון. הסוס הוזן, כאמור, מלחם מעופש.

לאחר ממצאי הביקורת הקשים, הוחלט להעביר את הסוס באופן מידי לטיפול במתקן מוגן של משרד החקלאות. שם שוכן באורווה עם רפד עבה במיוחד שיאפשר רביצה נוחה, ללא פציעות נוספות, וטופל במשככי כאבים ואנטיביוטיקה. כעבור עשרה ימים, חרף כל המאמצים להצילו, הוחמר מצבו של הסוס, וניכר כי משככי הכאבים לא עוזרים והוא סובל מכאבים עזים ומתקשה לעמוד על רגליו, על מנת למנוע סבל נוסף לבעל החיים, הוחלט להרדימו.להמשך הכתבה
חילוץ סוסים משובה, צילום: צביה מילדנברג

 

 

מידע אודות ימי אימוץ אזוריים של כלבים https://www.moag.gov.il/vet/shirutim/rishum_klavim_vehisun_kalevet/Pages/imutz_klavim.aspxמידע אודות ימי אימוץ אזוריים של כלבים ​בישראל קיימת תופעה של כלבים משוטטים ונטושים, העלולה להוביל לפגיעה ברווחת בעלי החיים ולפגיעה בבריאות ובביטחון הציבור. לשם כך, יצא משרד החקלאות במספר קולות קוראים לצמצום התופעה ועידוד אימוץ אחראי.
תוך 24 שעות: מפקחי משרד החקלאות חילצו 7 כלבים שסבלו מהזנחהhttps://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/dovrut/publication/2020/Pages/Pomeranian_Dogs_rescue.aspx תוך 24 שעות: מפקחי משרד החקלאות חילצו 7 כלבים שסבלו מהזנחה
משרד החקלאות: גם את בעלי החיים לא משאירים ברכב לבדhttps://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/dovrut/publication/2020/Pages/forgetting_animals.aspx משרד החקלאות: גם את בעלי החיים לא משאירים ברכב לבד