2011

הפרות מסוגלות לזהות ולזכור כ- 70 "חברות" לרפת, באופן שמייצר היררכיה חברתית ומשפיע בסופו של דבר על תנובת החלב. הפרות יכולת לזכור גם טראומות שחוו ולכן חשוב כל כך להעניק להן סביבת חיים נעימה וטובה

אסופת מחקרים העוסקים במאפייני ההתנהגות של הפרות ברפת, הוצגו בכנס השנתי ה- 23 למדעי הבקר, על ידי ד"ר מוטי ליברבוים, רופא וטרינר שדה אזורי ב"החקלאית". בין הממצאים המעניינים שהוצגו בהרצאתו עולה כי גם לפרות, כמו לבני האדם, יש פעילות חברתית ענפה, המשפיעה על אורח החיים שלהן ברפת ואף על תנובת החלב שלהן. ה"פייסבוק של הטבע" מאפשר לפרה לזכור עד כ- 70 חברות ולדעת לגבי כל אחת מהן את מיקומה בהיררכיה של הקבוצה. נכון שלרובנו נראות הפרות כולן בדיוק אותו הדבר, אך מסתבר שהפרה יודעת לזהות היטב את חברותיה.
סקירת המחקרים מלמדת כי ההיררכיה ברפת והיכולת של הפרות לזכור אותה, מייצרת מארג חברתי שבו מעורבות כל הפרות בקבוצה. מסיבה זו ממליצים מומחים להימנע מהרכב של קבוצה העולה על כ- 70 "חברות" וכן, להימנע משינויים תכופים בהרכב, על מנת לשמור על ההיררכיה הקיימת, כפי שהפרות מכירות אותה. במידה ואין ברירה וחייבים להכניס פרות חדשות לקבוצה, רצוי לעשות זאת בקבוצות של שלוש פרות ביחד לפחות, על מנת שיהוו גרעין חברתי אחת עבור השנייה.
ההיררכיה של הפרות ברפת כוללת ציר שנע בין פרות מאוד דומיננטיות לפרות כנועות, ועל הרצף - פרות בעלות מאפייני אישיות שונים, הנמצאות על הציר. הפרות, כאמור, זוכרות מיהי הפרה הדומיננטית יותר ומי פחות, ובהתאם מנהלות את השגרה בקבוצה ומחוצה לה. במידה ויש יותר פרות בקבוצה מהכמות שהן מסוגלות לזכור, או שלחלופין מתבצעים חילופים תכופים בקבוצה, משתנה המארג החברתי ויש מאבקי כוח מחודשים וזה מפר את השקט בקבוצה, מה שיכול לגרום גם לירידה בתפוקת החלב.
עוד מלמדים המחקרים, כי לפרה גם זיכרון טוב בעיקר לחוויות לא נעימות שחוותה. לפרה זיכרון ויזואלי שנשמר במוח על בסיס חושי: באמצעות תמונה, סרט קולי, ריח או הרגשת מגע, והיא זוכרת תמונות של חוויות שחוותה. זיכרון לא טוב מחוויה כואבת או לא נעימה, נצרב בזכרונה של הפרה, ואם תגיע לסיטואציה דומה בעתיד, היא תסרב לשתף עמה פעולה. ממצא מעניין זה מלמד על החשיבות הגבוהה ביצירת סביבת חיים נעימה וטובה ברפת, על מנת לשמור על פרות בעלות זכרונות טובים.


פרה מסוגלת לזכור חברות

 

 

אין לצרוך מזון לחיות מחמד מהמותג "ספורט-מיקס"https://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/dovrut/publication/2021/Pages/recall.aspxאין לצרוך מזון לחיות מחמד מהמותג "ספורט-מיקס"
מידע אודות ימי אימוץ אזוריים של כלבים https://www.moag.gov.il/vet/shirutim/rishum_klavim_vehisun_kalevet/Pages/imutz_klavim.aspxמידע אודות ימי אימוץ אזוריים של כלבים ​בישראל קיימת תופעה של כלבים משוטטים ונטושים, העלולה להוביל לפגיעה ברווחת בעלי החיים ולפגיעה בבריאות ובביטחון הציבור. לשם כך, יצא משרד החקלאות במספר קולות קוראים לצמצום התופעה ועידוד אימוץ אחראי.
חשיפה לאור יום: מפקחי משרד החקלאות חילצו כ-90 כלבים שהוחזקו בבית הרבעה פיראטי במושב במועצה האזורית גלבועhttps://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/dovrut/publication/2020/Pages/pirate_dog_breeding.aspxחשיפה לאור יום: מפקחי משרד החקלאות חילצו כ-90 כלבים שהוחזקו בבית הרבעה פיראטי במושב במועצה האזורית גלבועבמקום הוחזקו כלבים ששוויים הוא עשרות אלפי שקלים ● החשד: בעלי המקום הרביע את הכלבים במטרה להרוויח על כל כלב ● המקום היה מלוכלך והתנאים בהם הוחזקו הכלבים היו מחפירים