2011

בשבוע שעבר התקבלה בשירותים הווטרינריים במשרד החקלאות תלונה על מספר יונים שנכלאו בגג מרושת מעל תחנת הדלק "פז" בצומת ראם (מסמיה). למקום הגיעו אנשי צוות ממחוז הדרום ביחידת הפיצו"ח (פיקוח צומח והחי) במשרד החקלאות ופיתוח הכפר, בהנחייתה של ד"ר נירית ציפורי סגנית הממונה על צער בעלי חיים במשרד שקיבלה את התלונה, ומצאו במקום את היונים שנתקעו על הגג בלא יכולת להשתחרר.
בבדיקה התברר כי על הגג הותקנה רשת בה נוצר חור קטן שאפשר ליונים להיכנס אך משעשו זאת לא מצאו את דרכן חזרה החוצה, ואלמלא התערבות הצוות היו מתות במקום. נציגי משרד החקלאות הזעיקו למקום את מנהלי תחנת הדלק ומנהל המרחב של חברת פז, ואלו דאגו כי למקום יגיע צוות עובדים ומנוף שאפשר לשחרר את היונים הכלואות, וסגר את הפתח שאפשר ליונים להיכנס ולהילכד. מנהל תחנת הדלק תודרך ע"י נציגי משרד החקלאות למניעת הישנות המקרה.

יש לציין כי תופעת ציפורים הנלכדות ברשתות הנה נרחבת למדי, ונגרמת במקרים בהם מותקנות רשתות לא מתאימות ואין הקפדה על אי הימצאות פתחים קטנים לתוכם יכולים הציפורים להיכנס ולהילכד. לעיתים מסתבכות ונלכדות ציפורים ברשתות עצמן ומתות מהתייבשות, ולכן כדאי להקפיד על התקנת רשתות קשיחות ולא רשתות ניילון או פלסטיק שלהן גודל חורים מתאים. בעיות אלו קיימות בבנייני מגורים ומשרדים, בעיקר בסגירת מסתורי כביסה ברשתות נגד יונים, במקומות מקורים דוגמת תחנת דלק מצידם התחתון של גגות פירמידה, ובבריכות לגידול דגים בהם מותקנות רשתות כהגנה מפני עופות מים הטורפים את הדגיגונים.
ד"ר נירית צפורי, עוזרת לממונה על פי חוק צער בעלי חיים בשירותים הווטרינרים במשרד החקלאות: "השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות קוראים לציבור הרחב שלא להישאר שווי נפש ולדווח על מקרי בעלי חיים במצוקה או לכודים. במקרה זה אין כל חשד לרשלנות ותגובת חברת פז הייתה מהירה וראויה. האירוע מדגים כיצד משרד החקלאות יכול ונותן מענה לסוגי אירועים רבים של צער בעלי חיים ללא הבדל".

 

 

ימי אימוץ אזוריים של כלבים https://www.moag.gov.il/services/maagarey_meyda/dogcenter/Pages/imutz_klavim.aspxימי אימוץ אזוריים של כלבים ​בישראל קיימת תופעה של כלבים משוטטים ונטושים, העלולה להוביל לפגיעה ברווחת בעלי החיים ולפגיעה בבריאות ובביטחון הציבור. לשם כך, יצא משרד החקלאות במספר קולות קוראים לצמצום התופעה ועידוד אימוץ אחראי.
הנחיות לבעלי כלבים במטרה לצמצם את הסיכוי להתפתחות חרדת נטישה בכלבים בסיום משבר הקורונה https://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/dovrut/publication/2020/Pages/Dog_abandonment.aspxהנחיות לבעלי כלבים במטרה לצמצם את הסיכוי להתפתחות חרדת נטישה בכלבים בסיום משבר הקורונה כלבים רבים התרגלו לעובדה שבני המשפחה האהובים שוהים לצדם במשך כל היום, נותנים להם תשומת לב ומשחקים עימם. אצל רוב הכלבים, תקופה זו שונה לחלוטין מהשגרה שהכירו קודם, ומהשגרה שיאלצו לחזור ולהתרגל אליה מחדש.
התנהלות בפינות חי ובגני חיות בעת משבר מגפת הקורונהhttps://www.moag.gov.il/vet/Yechidot/briut_gamal_pinot_hay/Pages/pinot_hay.aspxהתנהלות בפינות חי ובגני חיות בעת משבר מגפת הקורונהעם כניסת תקנות החירום לתוקף בשל התפשטות נגיף קורונה: המשרד להגנת הסביבה והשירותים הווטרינריים במשרד החקלאות ורשות הטבע והגנים מנחים מתקנים שבהם מוחזקים בעלי חיים כיצד להבטיח את רווחתם גם בעת הזו.