2011

במסגרת פעילות מיוחדת של הממונות על אכיפת חוק צער בעלי חיים בשירותים הווטרינריים במשרד החקלאות ופיתוח הכפר ופקחי יחידת הפיצו"ח (פיקוח הצומח והחי) במשרד, חולצו ביום ב' (1.8.11) שלושה כלבים שהוחזקו בתנאים מחפירים סמוך לפנימייה בכפר חב"ד.לאחר שהתקבל מידע על הכלבים המוחזקים וקשורים במקום בתנאים קשים, הגיעו נציגי משרד החקלאות ופיתוח הכפר למקום ומצאו בו את הכלבים כשהם קשורים בחום הכבד בחבלים קצרים שכמעט ולא אפשרו להם להתהלך ולהתרוצץ, ללא אוכל ועם מים מעופשים שאינם ראויים לשתייה.
אחד הכלבים במקום שכב מחוסר בררה בתוך שלולית בוץ לאחר שהחבל בו היה קשור לסורג חלון הסתבך בעצמים שונים מסביב והגביל מאוד את טווח התנועה שלו או את יכולתו לשכב במקום יבש. סביב הכלבים נמצאו גללי צואה המעידים כי הכלבים לא נלקחו לטיולים או שוחררו במשך ימים מכבליהם. כל הכלבים לא היו מחוסנים וללא שבבים.

לאחר בחינת הממצאים במקום, החליטו הממונות על חוק צער בעלי חיים במשרד החקלאות ופיתוח הכפר, ד"ר דגנית בן דב וד"ר נירית ציפורי להחרים את הכלבים שהוחזקו במקום בסיוע פקחי יחידת הפיצו"ח (הצוות המיוחד של היחידה לאכיפת חוק צער בעלי חיים), והם הועברו לעמותת צער בעלי חיים ברחובות אשר נענתה לבקשה לקלוט אותם. הכלבים יקבלו טיפול רפואי ויעברו שיקום, עיקור וסירוס, יחוסנו ויהיו מוכנים לצאת לאימוץ בעוד כחודש.

ד"ר נירית צפורי, עוזרת לממונה על פי חוק צער בעלי חיים בשירותים הווטרינרים במשרד החקלאות ופיתוח הכפר: "השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות ופיתוח הכפר קוראים לציבור הרחב לדווח על מקרי חשד להתעללות בבעלי חיים. החומר שנאסף במקום הועבר למחלקה המשפטית במשרד לבחינת נקיטת אמצעים משפטיים".


כלבים מחולצים בכפר חבד צילום: נירית ציפורי

 

 

ימי אימוץ אזוריים של כלבים https://www.moag.gov.il/services/maagarey_meyda/dogcenter/Pages/imutz_klavim.aspxימי אימוץ אזוריים של כלבים ​בישראל קיימת תופעה של כלבים משוטטים ונטושים, העלולה להוביל לפגיעה ברווחת בעלי החיים ולפגיעה בבריאות ובביטחון הציבור. לשם כך, יצא משרד החקלאות במספר קולות קוראים לצמצום התופעה ועידוד אימוץ אחראי.
הנחיות לבעלי כלבים במטרה לצמצם את הסיכוי להתפתחות חרדת נטישה בכלבים בסיום משבר הקורונה https://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/dovrut/publication/2020/Pages/Dog_abandonment.aspxהנחיות לבעלי כלבים במטרה לצמצם את הסיכוי להתפתחות חרדת נטישה בכלבים בסיום משבר הקורונה כלבים רבים התרגלו לעובדה שבני המשפחה האהובים שוהים לצדם במשך כל היום, נותנים להם תשומת לב ומשחקים עימם. אצל רוב הכלבים, תקופה זו שונה לחלוטין מהשגרה שהכירו קודם, ומהשגרה שיאלצו לחזור ולהתרגל אליה מחדש.
התנהלות בפינות חי ובגני חיות בעת משבר מגפת הקורונהhttps://www.moag.gov.il/vet/Yechidot/briut_gamal_pinot_hay/Pages/pinot_hay.aspxהתנהלות בפינות חי ובגני חיות בעת משבר מגפת הקורונהעם כניסת תקנות החירום לתוקף בשל התפשטות נגיף קורונה: המשרד להגנת הסביבה והשירותים הווטרינריים במשרד החקלאות ורשות הטבע והגנים מנחים מתקנים שבהם מוחזקים בעלי חיים כיצד להבטיח את רווחתם גם בעת הזו.